Co kupić nastolatce na święta?
Spis treści:
Ile wydać na prezent dla nastolatki
Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki prezent kupić nastolatce na święta, warto ustalić budżet. Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna i nie ma tu złotego środka – możemy podarować upominek za kilkadziesiąt lub za kilkaset złotych. Jeśli jednak planujemy zakup droższego prezentu, warto wcześniej uzgodnić to z rodzicami dziewczynki. Niekiedy jego przyjęcie może być dla nich kłopotliwe i zobowiązujące. Nie należy też przejmować się tym, że podarujemy nastolatce nieco tańszy upominek – dajmy taki, na jaki rzeczywiście nas stać.
Zapytać czy zrobić niespodziankę?
Wybór prezentu dla nastolatki może być problematyczny – z dziećmi z reguły jest pod tym względem nieco łatwiej. Nowa zabawka, zestaw klocków czy gra planszowa wywołuje u nich okrzyk radości. Z upływem lat i dorastaniem zmieniają się ich gusty i zainteresowania, a spora część życia odbywa się w świecie wirtualnym.
Dlatego też nie powinniśmy odczuwać wyrzutów sumienia z powodu problemów z wyborem prezentu dla nastolatki. Jeśli mamy z dziewczyną dobre i bliskie relacje, możemy zapytać wprost, co chciałaby dostać na święta. Powinniśmy się jednak wówczas liczyć z tym, że ta lista życzeń może nie zmieścić się w naszym budżecie. Z kolei, jeśli nie mamy z nastolatką zbyt zażyłych kontaktów, to może nam nie odpowiedzieć szczerze.
Co kupić nastolatce na święta
Przy zakupie prezentu świątecznego dla nastolatki warto bazować na jej zainteresowaniach. Możemy zadać kilka pytań pomocniczych, np. o jej ulubiony serial, zespół muzyczny, pasję czy… sklep z ubraniami. Możliwości jest naprawdę wiele i bez przeszkód możemy wybrać prezent, który przypadnie dziewczynie do gustu. Warto pamiętać, że nie zawsze musi to być rzecz materialna. Oto kilka ciekawych propozycji, które warto rozważyć:
- ubrania i akcesoria z ulubionego serialu bądź filmu (np. kubek czy T-shirt),
- płyta ulubionego zespołu,
- biżuteria,
- akcesoria do włosów (np. opaska lub gumka do włosów z jedwabiu),
- case na telefon,
- książki z ulubionego gatunku literackiego,
- gra planszowa dla całej rodziny,
- gra video lub komputerowa,
- zestaw kosmetyków,
- karta podarunkowa do sklepu kosmetycznego lub odzieżowego,
- słuchawki douszne lub nauszne,
- kurs makijażu,
- lekcje pływania,
- kurs artystyczny,
- voucher do szkoły językowej,
- sprzęt i akcesoria sportowe (buty, kąpielówki, piłka, narty, deska snowboardowa itp.),
- czytnik e-booków,
- smartfon lub laptop (tego typu prezenty lepiej wcześniej uzgodnić z rodzicami).
Polecamy
Rodzicielstwo może być wspaniałą przygodą. „Nasza fundacja powstała, żeby wspierać rodziców i pomagać im odnaleźć własną ścieżkę w wychowaniu dzieci” – mówi Kinga Pukowska, prezeska Fundacji Polekont – Istota Przywiązania
Mówią o wychowaniu bez kar i nagród, organizują zajęcia i warsztaty dla rodziców oraz ich pociech, promują karmienie piersią i noszenie dzieci w chuście. Kładąc nacisk na rodzicielstwo bliskości, stają się drogowskazem dla matek i ojców, którzy wchodzą na piękną, choć nierzadko wyboistą ścieżkę rodzicielstwa. Hello Zdrowie rozmawia z założycielkami i prezeskami Fundacji Polekont – Istota Przywiązania.
Prezent czy koperta
Prezent w postaci gotówki nikogo już nie gorszy ani nie wprawia w zdumienie. Dlatego jeśli nie mamy pomysłu na upominek dla nastolatki, to z powodzeniem możemy podarować jej kopertę z pieniędzmi. Jest to znacznie lepsza opcja aniżeli nietrafiony prezent, którego wybór niejednokrotnie będzie nam spędzał sen z powiek. Warto jednak nieco się postarać i wręczyć pieniądze w trochę bardziej kreatywny sposób, np. w ozdobnym woreczku, słoiku czy skarbonce.
Dobrym pomysłem jest też podarowanie nastolatce portfela z pieniędzmi – z pewnością doceni nasz gest. Co istotne, pieniądze jako prezent świąteczny mogą być niezwykle pożytecznym upominkiem, ponieważ dzięki nim nastolatka będzie mogła uczyć się gospodarowania gotówką. Aby bardziej uwypuklić walor edukacyjny, do prezentu warto dołożyć książkę o zarządzaniu finansami.