Wyjazd z dzieckiem na wakacje – co zabrać?
Spis treści:
Co spakować do walizki?
Zawartość walizki trzeba odpowiednio dopasować do warunków atmosferycznych, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Oczywiście najłatwiej jest przygotować pociechę na wycieczkę zagraniczną, gdzie mamy właściwie zagwarantowaną pogodę. Inaczej jest, gdy wybieramy się nad polskie morze lub w góry. Nasza strefa klimatyczna sprawia, że pogoda w kraju nigdy pewna nie jest, a strój „na cebulkę” ma swoje uzasadnienie również latem. Jak uważają specjaliści, mamy tendencję do przegrzewania swoich dzieci, dlatego miejmy w zanadrzu cieplejszą bluzę i spodnie, ale używajmy ich, gdy naprawdę jest taka potrzeba. Elementem dziecięcej garderoby, na który należy położyć szczególny nacisk, jest okrycie głowy. Wielu rodziców zapomina o czapkach, inni nie wyobrażają sobie, by dzieci mogły je zdjąć. Najlepiej sprawdzają się buty marek, które specjalizują się w odpowiednim wyprofilowaniu podeszwy. Zdarza się jednak, że z butów można w ogóle zrezygnować, np. wybierając się na plażę.
Dziecięcą kosmetyczkę warto wzbogacić o stosowne zabezpieczenie przed słońcem. Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, w związku z czym w walizce malucha nie może zabraknąć preparatów z wysokim filtrem UV.
Z negatywnym działaniem promieni słonecznych wiąże się ryzyko nowotworów skóry. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na wszystkie zmiany, które po kąpielach słonecznych występują u naszych dzieci.
Kolejnym zagrożeniem, przed którym musimy chronić nasze dzieci, są insekty i owady. Preparaty na kleszcze, komary czy meszki dostępne są w każdej drogerii. Nie zapominajmy również o doraźnym łagodzeniu ukąszeń, których często trudno uniknąć.
Wakacyjny wyjazd to przerwa od pracy, ale nie od powszechnych infekcji. Dotyczy to również dzieci. W wakacyjnej apteczce nie powinno zabraknąć leków, które w razie choroby pomogą nam szybciej postawić malca na nogi. Niezbędne są środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol), przeciwzapalne (np. ibuprofen), a także leki pomocne przy zatruciach pokarmowych. A skoro o zatruciach mowa, dzieci również są narażone na powszechną wśród turystów wyjeżdżających do krajów arabskich „zemstę Faraona”.
I choć wydaje nam się, że lista rzeczy niezbędnych do zabrania w wakacyjną podróż nie ma końca, warto przeanalizować ją przede wszystkim pod kątem zdrowia maluchów. W tym wypadku odpowiednie jest postrzeganie dziecięcego bagażu jako niezbędnika, który zapewni nam spokój i możliwość korzystania z uroków bezpiecznego wypoczynku.
Bezpieczeństwo dziecka na wakacjach
Bezpieczeństwo dziecka to nie tylko idealnie wyposażona apteczka. Zadbać o dziecko na wakacjach należy jeszcze… przed wakacjami. Planując rodzinny wypoczynek zorientuj się, czy na miejscu panują odpowiednie dla niego warunki. Sprawdź, czy są dostępne odpowiednie udogodnienia, takie jak ogrodzone baseny, bezpieczny plac zabaw czy możliwość skorzystania z profesjonalnej opieki nad dziećmi. Dowiedz się, jakie warunki panują w apartamencie, który zamierzasz wynająć. Jeszcze przed wyjazdem porozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie: naucz, że nie rozmawia się z obcymi, nie odłącza się od rodziców i zachowuje ostrożność. W miejscach publicznych nie spuszczaj dziecka z oka. Kontroluj dziecko na plaży, placu zabaw czy basenie. Nigdy nie zostawiaj go samego! Kup dziecku tzw. opaskę – niezgubkę, czyli identyfikator z twoim numerem telefonu. Na wszelki wypadek naucz dziecko, jak skontaktować się z tobą w przypadku zagubienia się lub potrzeby pomocy. Zapisz też numery alarmowe w miejscu, w którym spędzasz wakacje.
Wakacyjne aktywności z dzieckiem
Pamiętaj, że wakacyjny wypoczynek ma być radością zarówno dla ciebie jak i dla twojego dziecka. Dlatego też wybierzcie takie aktywności, które sprawiają wam obojgu radość. Jedną z nich może być np. wycieczka do pobliskiego ogrodu zoologicznego. To nie tylko aktywność, ale także potężna dawka edukacji. Jesteście fanami dwóch kółek? Wybierzcie się na wspólną wycieczkę rowerową. Zaplanujcie malowniczą trasę, podczas której będziecie mogli podziwiać piękne widoki. Możecie też zrobić sobie challenge związany z dystansem. Będzie to połączenie wysiłku fizycznego z ogromną satysfakcją.
Korzystajcie z pięknej pogody: odpoczywajcie na plaży, wygłupiajcie się w wodzie, pozbierajcie muszelki. Postawcie na sporty wodne: pływanie, windsurfing, kajakarstwo. To okazja do zdobycia nowych umiejętności i zadbania o kondycję fizyczną.
Na łące czy w parku też można spędzić intensywny czas: pograjcie w badmintona, porzucajcie do siebie piłką. Koniecznie pamiętaj o przygotowaniu zdrowych przekąsek, po które można będzie sięgnąć w czasie przerwy. To świetna okazja na prawdziwy piknik pod chmurką.
Na liście wakacyjnych must have powinny znaleźć się rodzinne wycieczki. Wystarczy oddalić się kilkadziesiąt kilometrów od domu, żeby było inaczej i ciekawie. Zabierz dzieci na wycieczkę po okolicznych wsiach i miasteczkach. Jeśli zdecydujesz się na eksplorowanie większego miasta, pokaż zabytki, opowiedz ciekawostki, przywołaj legendy.
Nie zawsze sprzyja pogoda. Kiedy za oknem deszcz, zorganizujcie warsztaty kreatywne w domu. Możecie malować, lepić z ciastoliny, tworzyć biżuterię hand made. Albo spędźcie dzień w pobliskim basenie. Dzieci uwielbiają wodne zabawy i zjeżdżalnie.
Spragnionym wakacyjnych przygód spodoba się z pewnością także wyjazd do parku rozrywki, spanie w namiocie czy rejs statkiem czy łódką.