Kobieta z niemowlakiem Kobieta z niemowlakiem/ Zdjęcie: Jonathan Borba/ Pexels

Zespół Westa. Jak wesprzeć małego pacjenta i jego rodzinę?

Zespół Westa to postać encefalopatii padaczkowej, czyli zaburzeń wynikających z uszkodzenia mózgowia. Objawy zespołu Westa to głównie ataki epileptyczne w postaci napadów zgięciowych oraz opóźnienia rozwoju psychomotorycznego. Choroba Westa wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Jak wspierać chorego i jego bliskich?

Spis treści:

Zespół Westa: jak wspierać rodzinę dziecka?

Zespół Westa, zwany również syndromem Westa, to postać encefalopatii padaczkowej dziecięcej. Pierwsze objawy choroby Westa obserwuje się w okresie niemowlęcym – między 3 a 9 miesiącem życia. Są to zaburzenia rozwoju ruchowego oraz nieprawidłowości w zapisie badania czynności elektrycznej mózgu EEG. Charakterystyczne dla choroby i widoczne objawy ujawniają się około 3–4 roku życia. Są to ataki zgięciowe polegające na osiowym skłonie ciała do przodu, zwane również „ukłonami ludzi wschodu”. Padaczkaw zespole Westa cechuje się szybkim lub powolnym skłonem głowy, tułowia, kończyn i szyi z wyprostem ramion. Skłony występują niezależnie od pory dnia, ale często towarzyszy im również wydawanie odgłosów, głównie okrzyków.  

Nie jest tajemnicą, że jak choruje dziecko, to razem z nim choruje cała rodzina. Ważne jest, aby rodziny z dzieckiem z zespołem Westa miały dostęp do odpowiedniego wsparcia psychologicznego oraz emocjonalnego. Rodzice muszą nauczyć się żyć z diagnozą dziecka. Pomoc mogą znaleźć na terapii rodzinnej lub indywidualnej. Podczas niej nauczą się jak radzić sobie ze stresem i napięciem. Terapia rodzinna przyda się także rodzeństwu dziecka z zespołem Westa, które musi nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości.  

Wielu rodziców oprócz profesjonalnego wsparcia znajduje pomoc w mediach społecznościowych, gdzie może wymieniać się informacjami i doświadczeniami z innymi. Istnieją organizacje i grupy wsparcia dla rodzin dotkniętych zespołem Westa. Na Facebooku jest grupa Zespół Westa- przyczyny, leczenie, rehabilitacje. Członkowie grupy mogą dzielić się informacjami, doświadczeniami i wspierać się wzajemnie. Można także znaleźć fundacje wspierające dzieci z niepełnosprawnościami.  

Rodzice chorego dziecka muszą zapewnić mu dostęp do szeregu specjalistów i terapeutów, którzy pomogą w leczeniu zespołu Westa. Konieczna jest także terapia zajęciowa, terapia mowy i fizjoterapia, aby mali pacjenci mogli rozwijać umiejętności komunikacyjne, ruchowe i uczyli się samodzielności.

Edukacja dzieci z zespołem Westa

Dzieci z zespołem Westa mają często opóźniony rozwój psychoruchowy, zaburzenia procesów poznawczych, np. trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu oraz niepełnosprawności intelektualnej różnego stopnia z tendencją do progresji. Oznacza to, że ich edukacja powinna być dostosowana do ich potrzeb i umiejętności. Rolą rodziców jest sprawna komunikacja i współpraca z nauczycielami i pedagogami specjalnymi. Żeby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować, musi mieć regularną rehabilitację ruchową, psychoterapię i terapię zajęciową. Tylko długotrwała, intensywna i wszechstronna rehabilitacja pozwala na osiągnięcie przez dziecko optymalnych wyników. Dlatego też nauczyciele powinni być otwarci na specjalne potrzeby dziecka z zespołem Westa i rozumieć jego chorobę.  

Życie z zespołem Westa

Rokowania choroby Westa na ogół nie są pomyślne, jednak efekty leczenia zależą od obrazu klinicznego schorzenia. U osób z syndromem Westa statystyczna szansa przedwczesnej śmierci sięga nawet 31 proc. Lepsze rokowania są w przypadku dzieci, u których nie zdiagnozowano współistniejących chorób i zaburzeń neurologicznych, np. mózgowego porażenia dziecięcego. Dorosłe osoby z zespołem Westa, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie medyczne oraz terapeutyczne, mogą prowadzić satysfakcjonujące życie. Niepełnosprawność nie odbiera chorym możliwości bycia aktywnym w różnych dziedzinach życia. Kluczowe jest wsparcie ze strony bliskich, którzy nie tylko powinni akceptować chorobę, ale także wiedzieć, jak postępować, w razie ataku padaczkowego. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź