Zbyt luźno postawione granice powodują brak poczucia bezpieczeństwa /fot. Getty Images Zbyt luźno postawione granice powodują brak poczucia bezpieczeństwa /fot. Getty Images

„Zbyt luźno postawione granice powodują brak poczucia bezpieczeństwa, a czasem nawet nieświadome przyzwolenie na ich przekroczenie” – mówi psycholożka Magdalena Musiał

– Bezpieczne granice pozwalają dziecku na budowanie relacji wśród członków rodziny, regulują uczucie bliskości i przynależności oraz wspierają pozytywny obraz siebie. Granice wyznaczane dziecku pomagają mu poczuć się bezpiecznie – dzieci wiedzą, jak poruszać się w swoim otoczeniu, a następnie w świecie – mówi psycholożka Magdalena Musiał.

Klaudia Kierzkowska: Dzieci potrzebują granic czy lepiej wychowywać je bezstresowo?

Magdalena Musiał: Jeffrey Young wyróżnił sześć potrzeb emocjonalnych, które każdy z nas posiada już od najmłodszych lat. Odpowiednie zaspokojenie tych potrzeb w dzieciństwie warunkuje późniejszy obraz zachowania się człowieka w życiu dorosłym. Jedną z nich jest potrzeba bezpieczeństwa – potrzeba bezpiecznej i stabilnej relacji, kontaktu z innymi, potrzeba opieki, empatii, akceptacji i szacunku. „W bezpiecznym domu rodzice są zawsze dostępni fizycznie i psychicznie. Nikt nie jest źle traktowany’’, pisał Young.

Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych, których zapewnienia potrzebuje dziecko. Jest podstawą jego zdrowego rozwoju zarówno w obszarze emocjonalnym, jak i fizycznym. My, dorośli, możemy mu ją zapewnić wyłącznie poprzez stawianie stabilnych granic.

W dzisiejszych czasach, w dobie dużej popularności „wychowania bezstresowego”, samo pojęcie „granice” wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy stawiania granic uważają, że dzieciom powinno dawać się prawo wolnego wyboru, przez co okazujemy im szacunek. Zwolennicy są zdania, że dzieci nie są jeszcze na tyle dojrzałe emocjonalnie, aby mogły same być ekspertami swojego życia oraz wyborów z nim związanych. Dzieci zazwyczaj podejmują decyzje w oparciu o swoje uczucia, inaczej niż my, dorośli.

Czym dokładnie są te granice?

Kiedyś granice oznaczały tylko nakazy i zakazy, które były stosowane wobec dzieci. Mały człowiek nie był partnerem w rozmowie, nikt nie brał pod uwagę jego podmiotowości ani jego potrzeb. W obecnych czasach wiele się zmieniło w tej kwestii.

Stawianie granic nabrało innego znaczenia. To obopólne dbanie o uczucia, potrzeby oraz opinie, zarówno dorosłego, jak i dziecka.

Jedną z charakterystycznych cech dzieciństwa jest odkrywanie i doświadczanie świata. Jasno postawione granice pozwalają na jego bezpieczną eksplorację. Jeśli dziecko zacznie to robić w sposób niebezpieczny, rodzice zareagują. Dzieci często „testują” dorosłych, aby zbadać ich reakcję na to, co robią, jak się zachowują. Kiedy dorosły nie będzie reagował, może dojść do nasilenia niebezpiecznych zachowań.

Magdalena Musiał fot. archiwum prywatne

Prawdą jest, że granice pozwolą dzieciom lepiej poznać siebie i zrozumieć swoją wartość?

Każdy z nas, a tym bardziej mały człowiek, potrzebuje poczucia własnej wartości do samorealizacji oraz bycia szczęśliwym w życiu. Wysokie poczucie wartości chroni przed wyrządzaniem krzywd emocjonalnych i fizycznych zadawanych przez innych ludzi. To właśnie my, dorośli, rodzice, którzy jesteśmy pierwszym autorytetem, głównym przewodnikiem, na wczesnym etapie kształtowania się osobowości dajemy dzieciom pierwszy wachlarz doświadczeń. Naszym zadaniem jest bycie w gotowości, dawanie dziecku wsparcia w trudnych momentach jego życia. To my tworzymy pierwszą część wartości u dziecka. Drugą dziecko buduje samo, dzięki własnym osiągnięciom i ocenom na bazie, którą mu daliśmy. Czynniki takie, jak samoakceptacja, świadomość swoich potrzeb, wartości, a przede wszystkim umiejętność stawiania granic, pomagają budować pozytywny obraz własnego „ja” u dziecka.

Bezpieczne granice pozwalają dziecku na budowanie relacji wśród członków rodziny, regulują uczucia bliskości i przynależności oraz wspierają pozytywny obraz siebie.

Granice wyznaczane dziecku pomagają mu poczuć się bezpiecznie – dzieci wiedzą, jak poruszać się w swoim otoczeniu, a następnie w świecie. To właśnie na bazie tych doświadczeń kształtuje się u dziecka poczucie własnej wartości i kompetencji, co pozwala na lepsze rozumienie siebie.

Granice dają poczucie ładu i bezpieczeństwa, a może szkodzą i ograniczają?

Zdarza się, że rodzicom z trudem przychodzi wprowadzanie zasad i reguł w rodzinnym życiu, mówienie „nie” w sytuacji, gdy czegoś nie chcemy, komunikowanie własnych rodzicielskich potrzeb. Czasami spowodowane jest to potrzebą, aby stworzyć własnemu dziecku lepsze warunki, tzn. takie, jakich sami nie doświadczyliśmy w dzieciństwie – bezwarunkowej akceptacji, wzrastania w poczuciu miłości i szacunku, budowania relacji partnerskich z dzieckiem. Towarzyszyć może temu poczucie, że granice będą zbyt ograniczać dziecko, hamować jego rozwój, redukować swobodę. Każdy z nas, dorosłych, rodziców, został wychowany w jakichś określonych warunkach, co dało nam nasz własny bagaż doświadczeń i wpłynęło na dalszy rozwój. Często, kiedy jesteśmy wdzięczni naszym rodzicom, chcemy powtórzyć model wychowania w stosunku do własnych dzieci. Niekiedy jest wręcz przeciwnie – chcemy za wszelką cenę ochronić nasze dzieci przed tym, czego sami doświadczyliśmy.

Zastanawiam się, czy osobowość dziecka ma wpływ na to, czy jesteśmy w stosunku do niego bardziej ulegli, czy stanowczy?

To bardzo istotny czynnik. Dzieci bardziej reaktywne mogą wzbudzać w nas potrzebę częstszego wyznaczania granic. Nasze decyzje będą wpływać również na etap rozwoju, na którym znajduje się dziecko. Małe dzieci potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa w eksploracji świata i dobrze byłoby, aby towarzyszyli im wtedy mądrzy, życzliwi dorośli, którzy stworzą im do tego bezpieczne warunki. Ze starszymi dziećmi można porozmawiać, przedyskutować i wspólnie wyznaczyć zasady obowiązujące w domu. Ważne, aby były one dla dziecka zrozumiałe. Nastolatek zazwyczaj neguje zastany porządek, chce przekraczać granice, potrzebuje przekonać się, że może działać inaczej niż otaczający go dorośli. Dlatego niekiedy mylnie może się w wydawać, że najlepszym sposobem na jego podmiotowość będzie zniesienie jakichkolwiek ograniczeń. Jednak nie jest to do końca dobre.

Brak granic, niezależność, swoboda w podejmowaniu decyzji byłyby dla młodego człowieka w porównywalnym stopniu spełnieniem marzeń, jak i doświadczeniem powodującym poczucie zagubienia.

Na czym polega trudna sztuka mówienia dziecku NIE?

Powinniśmy przede wszystkim dążyć do wewnętrznej spójności. Rodzic, który mówi „nie bo nie”, jest niewiarygodny dla swojego dziecka. Rodzic, który mówi „nie”, a czuje inaczej, zostaje z poczuciem winy. Prawdziwa odmowa może zaistnieć wtedy, kiedy rodzic myśli i czuje to samo oraz uwzględnia przy tym własne potrzeby oraz swojego dziecka. W takim wypadku stanowcze „nie” będzie naturalne i integralne. Jesper Juul twierdzi, że „nie” dla dziecka, to „tak” dla potrzeb i uczuć rodzica. Dzieci lubią, kiedy dorośli traktują je podmiotowo, rozmawiają z nimi jak równy z równym. Warto być autentycznym w relacji z dzieckiem i podczas odmawiania mu dbać o jasność reakcji i własnych odpowiedzi, okazywać dużo cierpliwości. Powinniśmy mówić do dziecka w sposób osobisty, wyrażając własne potrzeby i uczucia: „Chcę, abyś teraz wyrzucił śmieci”, zamiast „Jak nie wyrzucisz teraz śmieci, to będę na ciebie zły”. Zdecydowanie mówić „nie” w odniesieniu do tych samych rzeczy tak, aby dziecko mogło wyciągnąć własne wnioski. Wspierać zachowania pozytywne, chwalić za zachowania, które są dla nas rodziców pożądane. Im bardziej będziemy doceniać to, czego oczekujemy od dziecka, tym większa szansa na powtarzalność. Dbanie o szacunek i godność podczas rozmowy stanowi główny cel porozumiewania się. Dlatego warto pamiętać, że w rodzicielstwie bliskości chodzi o to, aby kłaść nacisk na jakość dialogu, a nie na przedmiot rozwiązań.

Ten sam Jesper Juul w książce „Nie z miłości” napisał „Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK”. Jakie jest pani zdanie?

Nasze dzieci dopiero uczą się reguł i zasad panujących w świecie dorosłych i mają prawo do ich negowania na swój sposób. To, że odmawiamy zapłakanemu dziecku kolejnej zabawki czy pójścia na imprezę, nie czyni nas złym rodzicem. Wręcz przeciwnie. Uczymy dziecko, że w życiu nie można mieć wszystkiego, dzięki czemu będzie mu łatwiej znosić niepowodzenia i rozczarowania w przyszłości.

Jak asertywnie ustalać dziecku granice?

Asertywność nie jest najłatwiejszą sztuką dla rodzica w relacji ze swoim dzieckiem. Jest jednak najzdrowszym stylem komunikowania się.

Dziecko każdego dnia ma do czynienia z sytuacjami, w których asertywność ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju (interakcje z rówieśnikami, zadawanie pytań na lekcji, dzielenie się przedmiotami, zabawkami z innymi dziećmi). Jeśli rodzic nauczy się stawiać dziecku naturalne granice, nauczy je też radzić sobie z opisanymi sytuacjami. Ustalanie granic jest ważnym rodzajem rodzicielstwa. Nie jest to proste, bo dziecko będzie się bronić.

Powinniśmy pamiętać o asertywności, poszanowaniu swoich praw, a także i dziecka. Jak zrobić to mądrze?

W rodzicielstwie trzeba umieć przewidywać pewne sytuacje, być o krok do przodu od dziecka. Czasami nawet wyjście do sklepu lub do restauracji musi mieć odpowiedni plan. Najlepiej ustalić go wcześniej z dzieckiem. Warto sporządzić z dzieckiem „umowę”, stworzyć „Rodzinny Kodeks”. Niech ta umowa zostanie podpisana przez wszystkich domowników i umieszczona w widocznym miejscu. Podczas rozmowy z dzieckiem powinniśmy zwrócić uwagę na ton głosu, który powinien być ciepły, ale stanowczy. Ostry ton może tworzyć nadmierne pobudzenie. Krzyk jest formą agresji, postawą daleką od asertywności. Kluczowa jest konsekwencja i zdecydowanie. Zaufanie do decyzji jest niezwykle ważne. Nie oznacza to jednak, że dana granica zawsze będzie wyglądać tak samo, bo wiele zależy też od dyspozycji dnia i pełnej gotowości do bycia rodzicem.

„Ważne jest, abyśmy dbali o nasze zachowania, gesty i słowa, aby być drogą do szczęścia i dobrego samopoczucia naszych dzieci” – mówi psycholożka Sylwia Warchoł-Plucińska

Polecamy

„Ważne jest, abyśmy dbali o nasze zachowania, gesty i słowa, aby być drogą do szczęścia i dobrego samopoczucia naszych dzieci” – mówi psycholożka Sylwia Warchoł-Plucińska

– Rodzic jest wzorem do naśladowania jakby z nadania, bezwarunkowo. Dziecko ma pełne zaufanie do rodzica domniemując, że robi on wszystko najlepiej. Rodzice mają bardzo duży wpływ na dzieci poprzez własne zachowania, reakcje, słowa. W trakcie rozwoju dziecko buduje swoją własną tożsamość, przez co autorytet ewoluuje – mówi psycholożka Sylwia Warchoł-Plucińska.

Czytaj

Istotne są nie tylko granice postawione przez rodzica, ale i te wyznaczone przez dziecko.

Oczywiście, że tak. My, rodzice, powinniśmy pozwolić dzieciom mieć ich własne granice. Nie zmuszajmy do robienia „papa”, dawania buzi wujkowi i dzielenia się zabawką. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było wewnętrznie zmotywowane do przestrzegania ustalonych granic, musimy być stanowczy, pozostawać z nimi w kontakcie i słuchać jego uczuć. Pamiętajmy, że każdy z nas ma swoje potrzeby i emocje.

Dziecko można rozpieścić, dając mu dużo tego, czego naprawdę potrzebuje?

Dzieci potrzebują poczucia więzi i przynależności. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu, a przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Czy zaspakajając podstawowe potrzeby we właściwy sposób, możemy je rozpieścić? Uważam, że nie. Wczesne dzieciństwo traktować należy jako fundament dla dalszego rozwoju. To właśnie pierwsze lata życia dziecka decydują o tym, czy będzie umieć korzystać z bogactwa zdarzeń i kontaktów z przedmiotami oraz ludźmi. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, musi być spełniony kluczowy warunek – poczucie bezpieczeństwa ze strony dorosłych. Zadaniem dorosłych jest stworzenie bezpiecznej, dostępnej dziecku przestrzeni, która zachęca do poznawania „nowego”, wychodzenia poza to, co jest już dziecku znane. Rolą rodziców jest nie tylko wzmacnianie i rozwijanie tych umiejętności, które dziecko nabyło w strefie aktualnego rozwoju, ale towarzyszenie dziecku podczas wkraczania w nieznane, w strefę najbliższego rozwoju. Responsywny rodzic, taki, który odpowiada na potrzeby dziecka, buduje autonomię, a nie rozpieszcza.

Zastanawiam się, czy bez granic własnych jesteśmy w stanie być życzliwi, empatyczni i hojni?

Życzliwość, empatia kojarzy się najczęściej z byciem miłym, wyrozumiałym dla innych, umiejącym współodczuwać. To wewnętrzna postawa, filozofia życia. Cechuje ludzi, którym zależy na dobrostanie innych. Wyróżniają się oni dobrą wolą i gotowością niesienia pomocy. Z radością dbają o potrzeby innych ludzi.

Kiedy znamy swoje granice, łatwiej zrozumieć nam potrzeby innych ludzi. Bez własnych granic sami nie dowiemy się, co lubimy, co jest dla nas ważne, jakie mamy potrzeby, warunki.

Przez to możemy czuć się pokrzywdzeni, odrzuceni lub niezrozumiani. Nie mając własnych granic, trudno nam współodczuwać.

Granice nie są murami, tylko ochroną siebie i własnych zasobów, z których czerpiemy, gdy budujemy każdą relację. A może się mylę?

W relacjach międzyludzkich można wyróżnić granice fizyczne i psychologiczne. Granice fizyczne wiążą się z naszym ciałem – tym, jak blisko dopuszczamy do siebie inne osoby. Oprócz granic fizycznych istnieją również granice psychologiczne. Nie są one widoczne, a ich obecność bardziej odczuwamy w naszym świecie wewnętrznych przeżyć. W sytuacji naruszenia granic psychologicznych zaczynamy odczuwać różnego rodzaju stany emocjonalne, pojawić się mogą takie emocje, jak złość, lęk, zdziwienie. Są bardziej zróżnicowane i indywidualne. Kształtują się podobnie jak cała nasza osobowość w kontakcie z ludźmi, z którymi pozostajemy w ważnych relacjach (w dzieciństwie przede wszystkim z naszymi opiekunami). Zdrowe granice nie są murami, dają nam poczucie bezpieczeństwa i autonomii. Natomiast zbyt sztywne mogą powodować samotność, izolację, brak intymnego kontaktu w relacjach z ludźmi. Zbyt luźne powodują brak poczucia bezpieczeństwa, a czasem nawet nieświadome przyzwolenie na przekroczenie granic. Zdrowe granice to takie, które zapewniają komfort osobie je stawiającej, a przy tym nie ranią innych ludzi. Takie granice nie są ani zbyt luźne, ani zbyt sztywne. Cechuje je zmienność, ale modyfikacje występują w konkretnych ramach i są dla innych osób zrozumiałe. Zdrowe granice są elastycznie dopasowywane do sytuacji, emocji czy samopoczucia i z takich czerpiemy, kiedy chcemy zbudować zdrową relację.

 

Magdalena Musiał — dyplomowana pedagożka specjalna, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz psychoterapeutka specjalizująca się w nurcie poznawczo-behawioralnym (CBT). Prowadzi terapię indywidualną dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.