Szczepienie przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat /fot. iStock Szczepienie przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat /fot. iStock

Szczepienie przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat – jak łagodzić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)?

Chcesz zaszczepić swojego przedszkolaka przeciwko COVID-19, ale boisz się niepożądanych odczynów poszczepiennych? Badania kliniczne pokazały, że nawet jeśli u twojego dziecka wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, to prawdopodobnie będą one łagodne i szybko ustąpią. Jakie NOP-y mogą wystąpić i jak możemy je złagodzić?

Spis treści:

Szczepienia dla uczniów i przedszkolaków przeciw COVID-19

Od 16 grudnia 2021 roku w Polsce można już szczepić przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat[i]. Czekało na to wielu rodziców, zmęczonych częstymi kwarantannami w przedszkolu i zdalnymi lekcjami w szkole. Z zaszczepionym dzieckiem łatwiej wyjechać za granicę, można też swobodniej odwiedzać innych członków rodziny, szczególnie starszych. Co najważniejsze jednak, po szczepieniu znacznie mniejsze jest zagrożenie ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19.

Jak wynika z przeprowadzonych badań klinicznych[ii], po tygodniu od podania drugiej dawki skuteczność szczepionki u dzieci w wieku 5-11 lat wynosi 90,7%. To ważne, bo choć powszechnie uważa się, że dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie lub nawet bezobjawowo, nie są jednak wolne od obciążających je powikłań zdrowotnych. Najgroźniejsze –  PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (z ang. paediatric inflammatory multisystem syndrome) – statystycznie nie występuje często, sieje jednak w organizmie dziecka ogromne spustoszenie i może być zagrożeniem dla jego życia.

Pediatryczna szczepionka podawana jest w dwóch dawkach po 10 μg (0,2 ml) w odstępie trzech tygodni. Na szczepienie można umówić się za pośrednictwem infolinii Ministerstwa Zdrowia, poprzez Konto Pacjenta rodzica lub bezpośrednio w przychodni. Przed podaniem szczepionki dziecko jest badane przez lekarza i to on podejmuje decyzję o szczepieniu. Od razu ustalany jest termin podania kolejnej dawki, a po zakończeniu cyklu szczepień wydawany jest certyfikat.

Szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat – jakie objawy niepożądane

Szczepionka w dawce pediatrycznej, podobnie jak inne produkty lecznicze, nie jest wolna od możliwości wystąpienia niepożądanych reakcji po jej podaniu. To, jak zareaguje twoje dziecko, zależy m. in. od indywidualnych cech jego organizmu. Wiadomo jednak, a badania kliniczne potwierdzają, że niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci są na ogół łagodne, zazwyczaj nie wymagają interwencji lekarza, a niekiedy jedynie podania preparatów przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen.

Zgodnie z definicją, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to zaburzenia stanu zdrowia, jakie mogą wystąpić w ciągu czterech tygodni od podania szczepionki[i]. Objawy miejscowe to zazwyczaj ból w miejscu wkłucia, zaczerwienienie i obrzęk. Niewielki, krótkotrwały ból w miejscu szczepienia wystąpił u ponad 70% dzieci biorących udział w badaniu klinicznym. Wśród niepożądanych odczynów poszczepiennych obserwowano także:

  • zmęczenie i ból głowy,
  • ból stawów i mięśni,
  • gorączkę i dreszcze,
  • biegunkę i wymioty.

Jak wynika z badań, 39%  dzieci po szczepieniu odczuwało  zmęczenie, 22,4% po pierwszej dawce skarżyło się na ból głowy, a 3% miało gorączkę powyżej  38 st. C. U 14% szczepionych wystąpiła konieczność podania preparatu przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Dolegliwości te występowały częściej po podaniu drugiej dawki – potrzeba podania leków wystąpiła u 20 % szczepionych dzieci. Ogólnoustrojowe niepożądane odczyny poszczepienne występowały zazwyczaj między 1. a 4. dniem od podania szczepionki i trwały zazwyczaj 1 dzień.

W badaniu klinicznym obserwowano reakcję po szczepieniu u 2268 dzieci w wieku 5–11 lat – części z nich podano szczepionkę, a części – placebo.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

NOP u dziecka – jak łagodzić niepożądane odczyny poszczepienne

Jak potwierdzają badania kliniczne, pediatryczna dawka szczepionki jest skuteczna i bezpieczna, a z najczęściej występującymi  niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (takimi jak ból czy gorączka) można poradzić sobie stosując leczenie objawowe.

U dzieci stosuje się paracetamol lub ibuprofen podawane w dawkach dopasowanych do masy ciała. Oba te preparaty są dobrze przebadane pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Dodatkowo, paracetamol może być stosowany u dzieci z chorobami układu krążenia i zaburzeniami pracy serca, a także w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zaleca się stosowanie następujących dawek:

  • Paracetamol: 15 mg/kg m. c. co 6 godzin (maksymalna dawka dobowa 60 mg/kg m.c.)
  • Ibuprofen: dawka dobowa wynosi 20 do 30 mg/kg m. c. w dawkach podzielonych.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja-na-szczepienie-dzieci-w-wieku-5-11-lat (dostęp:  18.02.2022 r.)

[1] Walter EB, Talaat KR, Sabharwal C et al. Evaluation of the BNT162b2 Covid-19 vaccine in children 5 to 11 years of age. N Engl J Med. 2021. http://doi.org/10.1056/NEJMoa2116298

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź