Spis treści:
Czym jest padaczka?
Padaczka inaczej określana jest jako epilepsja, „święta choroba”, tzw. choroba świętego Walentego. To przewlekła choroba mózgu powodująca napady padaczkowe, czyli nagłe i przemijające dolegliwości powodowane nieprawidłową pracą mózgu. Padaczka powodowana jest nieprawidłową aktywacją neuronów.
Padaczka to jedna z najczęstszych chorób mózgu. Statystycznie dotyczy ok. 1 proc. populacji. W większości przypadków padaczka pojawia się u dzieci lub u młodych dorosłych (przed 20 r.ż.). Najwięcej ataków padaczkowych odnotowuje się między 2. a 6. r.ż., a także w okresie dorastania między 11. a 21. r.ż.
W zależności od tego, z jakiego obszaru mózgu wysyłany jest błędny sygnał, padaczka może objawiać się w różny sposób. Np. gdy nieprawidłowa aktywacja neuronów dotyczy kory wzrokowej, u chorych następują zaburzenia widzenia. Jeśli zaburzenie obejmuje część mózgu odpowiedzialną za ruch, u pacjentów dochodzi do drgawek. Jeśli cały obszar mózgu działa w niewłaściwy sposób, całe ciało ulega zaburzeniom, a chory traci przy ataku padaczkowym przytomność.
Ataki padaczkowe mijają po kilku sekundach lub kilku minutach. Niekiedy atak przechodzi samoistnie, ale u wielu pacjentów niezbędne jest podane leków. Napady wracają co jakiś czas. W zależności od pacjenta może dochodzić do napadu padaczkowego z różną częstotliwością. U jednych osób napady zdarzają się raz na kilka miesięcy, u innych – wiele razy w ciągu dnia.
Najczęstsze przyczyny padaczki u dzieci to:
- ponad połowa przypadków to padaczka genetyczna u dzieci,
- komplikacje okołoporodowe, np. głębokie niedotlenienie, uszkodzenie mózgu,
- wady wrodzone i rozwojowe,
- urazy głowy i mózgu,
- choroby, np. zapalenie opon mózgowych,
- choroby matki w okresie ciąży.
W przypadku padaczki odruchowej, do której zaliczana jest m.in. padaczka fotogenna, nazywana telewizyjną, ataki padaczkowe u dzieci mogą być powodowane przez bodźce wzrokowe. Zdarza się również padaczka idiopatyczna u dzieci. Oznacza to, że przyczyny padaczki są nieokreślone, choć podejrzewa się zwykle podłoże genetyczne.
Padaczka u dzieci – objawy
Najbardziej rozpoznawalny objaw padaczki to napadowe drgawki, które mogą obejmować całe ciało, ale mogą też dotyczyć jednej okolicy. Co ważne, padaczka u dzieci nie zawsze przebiega z charakterystycznymi drgawkami. Objawy padaczki u dzieci bywają nietypowe, trudne do rozpoznania. W przypadku dzieci z chorobami, wrodzonymi wadami lub zaburzeniami rozwoju objawy padaczki mogą początkowo być mylone z innymi problemami.
Inne objawy padaczki u dzieci to:
- tzw. aura, nietypowe odczucia, które poprzedzają atak padaczki – u dzieci, które nie są w stanie same rozpoznać sytuacji, niekiedy rodzice są już tak uwrażliwieni na chorobę dzieci, że potrafią wyczuć zbliżający się atak; może się zdarzać również atak padaczki u dzieci niepoprzedzony sygnałami ostrzegawczymi,
- znieruchomienie,
- upadki,
- nieświadome oddanie moczu,
- utrata przytomności,
- ślinotok,
- senność,
- przewrócenie oczu,
- zwiotczenie mięśni,
- opadanie głowy,
- nowy element w zachowaniu dziecka, krótkotrwały i powtarzalny,
- padaczka u dzieci może dawać nietypowe objawy, kojarzone m.in. ze spektrum autyzmu,
- u nawet jednej czwartej pacjentów z padaczką obserwuje się zaburzenia lękowe.
Rozpoznanie padaczki
Jak rozpoznać padaczkę u dziecka? Lekarz bierze pod uwagę zgłaszane przez rodziców pierwsze objawy. Zlecane są podstawowe badania m.in. krwi i moczu, oceniające stan zdrowia małego pacjenta i wykluczające lub potwierdzające inne przyczyny nietypowego zachowania.
Ponadto niezbędne jest wykonanie badania EEG ‒ elektroencefalografii. Badanie EEG polega na założeniu na głowę dziecka elektrod rejestrujących aktywność bioelektryczną mózgu. Następnie specjalista interpretuje zapisany wynik. W badaniu EEG może zostać rozpoznana padaczka utajona u dzieci, która nie daje charakterystycznych objawów.
Oprócz EEG wykonywane są badania mózgu – tomografia komputerowa (badanie u dzieci może być wykonane w narkozie) i/lub rezonans magnetyczny.
‒ Padaczka to nie tylko występujące od czasu do czasu napady padaczkowe. Choroba ta może upośledzać funkcjonowanie społeczne, może powodować zaburzenia emocjonalne, problemy psychiczne oraz powodować afazję, czyli utratę mowy u dzieci, które mówiły. W niektórych padaczkach uszkodzenie mózgu postępuje, a po każdym ataku można zaobserwować regres rozwoju. Co ważne, napad nie zawsze jest takim spektakularnym napadem z drgawkami, może być rodzajem „wyłączenia” dziecka, które można pomylić z zamyśleniem – dodaje Anna Jankowska, opiekunka medyczna.
Leczenie padaczki u dzieci
Padaczka budzi zrozumiały niepokój rodziców. Choć jest to poważna choroba, jednak uważa się, że w wielu przypadkach rokowanie jest dobre. Czy padaczka u dzieci jest wyleczalna? Nawet 80 proc. dzieci z padaczką doświadcza remisji, czyli zaniku objawów chorobowych. To, czy padaczka u dziecka jest uleczalna, zależy od typu padaczki, na którą choruje. Uogólniona padaczka obejmuje jednocześnie objawy ruchowe w połączeniu z utratą świadomości.
Rodzaje padaczki u dzieci to m.in.
- zespół Dravet – padaczka lekooporna, napady uogólnione toniczno-kloniczne, sukcesywnie coraz cięższe. Rokowanie jest złe. Obecne są objawy oraz choroby towarzyszące np. zaburzenia snu, zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia wzrostu, zaburzenia odporności. Jest to padaczka gorączkowa u dzieci, do pierwszych napadów dochodzi zwykle w czasie gorączki w okresie niemowlęcym.
- padaczka u dzieci w czasie snu, czyli nocna padaczka czołowa – objawem padaczki nocnej u dzieci są napady ruchowe, którym może towarzyszyć krzyk lub jęki. Symptomy można pomylić z np. koszmarami sennymi u dziecka. Przyczyną padaczki nocnej jest podłoże genetyczne.
- padaczka Rolanda – objawy ogniskowe, zwykle nocne i zwykle dotyczące mięśni twarzy. Rokowanie w tym typie padaczki u dzieci jest dobre – zazwyczaj przebieg jest łagodny, napady rzadkie i obserwuje się ustępowanie objawów w miarę dorastania dziecka.
- inne rodzaje padaczek u dzieci to m.in. dziecięce napady nieświadomości, zespół Westa, zespół Ohtahara, zespół Rasmussena, zespół MERRF.
Leczenie padaczki może być skuteczne przy odpowiednim skojarzeniu leków. Sukcesy osiąga się również, stosując medyczną marihuanę. W niektórych ośrodkach prowadzone są we współpracy neurologów z dietetykami terapie za pomocą diety ketogenicznej. Nie należy wprowadzać samodzielnie takiego żywienia. Jednak pod odpowiednią kontrolą specjalistów można osiągnąć sukces terapeutyczny i redukcję, a nawet rezygnację z leków przeciwpadaczkowych.
Jak postępować w przypadku padaczki u dzieci?
- jeśli u pacjenta występuje padaczka telewizyjna, należy wyeliminować bodźce wywołujące ją, takie jak migające światła, szybkie zmiany obrazów, kule dyskotekowe itp.
- pierwsza pomoc w padaczce u dzieci polega na ułożeniu w bezpiecznej pozycji, kontrolowaniu oddechu i odsunięciu przedmiotów, które mogłyby zagrażać. Nie należy krępować ruchów czy powstrzymywać drgawek.
Sama diagnoza padaczki nie jest jednoznaczna z otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności. Każda osoba musi stawić się przed komisją orzekającą, która decyduje o przyznaniu bezterminowego lub czasowego orzeczenia.