Oparzenia u dzieci – co robić?
Spis treści:
Jak zapobiegać oparzeniom u dzieci?
Do większości oparzeń u dzieci dochodzi w domu na skutek nieszczęśliwego wypadku. Dlatego jest bardzo ważne, aby zabezpieczyć dziecko przed potencjalnym i przypadkowym oparzeniem.
Najczęściej do poparzeń u dzieci dochodzi pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia. To właśnie wtedy dzieci chcą dotknąć lub wziąć wszystko, co znajduje się w zasięgu ich ręki. Niestety, czasami bywa to wrzątek, np. herbata, dlatego tak ważne jest, aby szklanki, czajniki czy garnki z gotującą się wodą znajdowały się poza zasięgiem rąk dziecka. Ważne jest również uważać kiedy niesie się gorące napoje, gdyż dziecko może wejść prosto pod nogi.
Oparzenia u dzieci – objawy
Oparzenia w przypadku dzieci to poważny stan, który dla części stanowi bardzo poważne zagrożenie ich życia. Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza niż dorosłego człowieka. Poparzenie, które u dorosłego skończyłoby się jedynie na zaczerwienieniu czy pojawieniu się pęcherzy, u dzieci mogą wystąpić w postaci bardzo poważnych i głębokich uszkodzeń skóry. Inaczej też na oparzenie zareaguje dziecko półroczne niż dwulatek.
Skóra pełni bardzo wiele ważnych funkcji. To ona stanowi pierwszą barierę przed drobnoustrojami, zapobiega nadmiernej utracie wody czy też zapewnia odpowiednią termoregulację. Małe kilkumiesięczne, ale i kilkuletnie dziecko w przypadku rozległych poparzeń i poważnego uszkodzenia skóry narażone jest na wiele poważnych powikłań.
Tradycyjnie oparzenia możemy podzielić na cztery stopnie, co związane jest z charakterystycznymi zmianami na skórze:
- I stopień – uszkodzona jest jedynie powierzchowna warstwa skóry. Objawami towarzyszącymi są rumień oraz ból w miejscu poparzenia.
- II stopień – na skórze oprócz zaczerwienienia mogą pojawić się również pęcherze.
- III stopień – poparzeniu ulega cała grubość skóry. Staje się ona białowoskowa i nieczuła na ból.
- IV stopień – uszkodzone zostają głębsze warstwy takie, jak: ścięgna czy nawet kości. Pojawia się martwica tkanek oraz zwęglenie.
Co zrobić, jeśli dziecko się oparzy?
Poparzenie to przede wszystkim ból. Z tego powodu warto na wstępie podać leki przeciwbólowe. Najlepiej jest podać dziecku czopek, gdyż w ten sposób lek wchłonie się najszybciej. Następnie należy schładzać dziecko wodą o temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie należy używać w tym celu kostek lodu lub zimnej wody. Bardzo ważne jest również zdjęcie z dziecka ubrań, szczególnie pampersa. Zrezygnuj z tego trzeba tylko wtedy, kiedy ubranie przywarło do skóry dziecka. Próby ściągnięcia ubioru doprowadzą jedynie do większego uszkodzenia skóry dziecka. Warto okryć dziecko czystym ręcznikiem, gdyż uszkodzona skóra nie ma odpowiednich właściwości termoregulacyjnych.
Dziecko, które uległo oparzeniu, wymaga konsultacji lekarskiej w każdym przypadku. Ważne jest podjęcie decyzji, czy udać się na SOR własnym transportem, czy wezwać pogotowie. W takiej sytuacji należy ocenić sytuację i jeżeli oparzenia dziecka nie są rozległe, można udać się do lekarza. Jeżeli jednak dziecko ma rozległe poparzenia, trzeba wezwać pogotowie. Ważne jest miejsce poparzenia. Najniebezpieczniejsze są oparzenia takich okolic jak szyja, pachwiny, dłonie oraz głowa, gdyż to tam może dojść do obrzęku, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.