Jak uczyć dzieci angielskiego? /fot. iStock Jak uczyć dzieci angielskiego? /fot. iStock

Jak uczyć dzieci angielskiego?

Bez języka angielskiego trudno wyobrazić sobie przyszłość dzieci. Wiedzą o tym rodzice, którzy zapisują maluchy na zajęcia. Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki? Jak powinna ona wyglądać?

Spis treści:

Nauka angielskiego – kiedy jest dobry moment na start?

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość, stąd też już maluchy zaczynają uczęszczać na dodatkowe zajęcia. Największą popularnością cieszy się język angielski, dzięki któremu możemy porozumiewać się z osobami z całego świata. 

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki? Nie ma jednego konkretnego wieku, jednak nauczyciele jednomyślnie twierdzą, że nie wcześniej niż przed ukończeniem 3. roku życia. Dopóki maluch nie będzie w miarę swobodnie porozumiewał się w języku ojczystym, nauka języka obcego nie będzie efektywna. Są jednak dzieci, które pierwsze słowa w języku angielskim zaczynają wypowiadać w wieku 2,5 lat, z kolei inne przez dłuższy czas nie są zainteresowane nabywaniem nowych umiejętności językowych. Niemniej jednak pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne i to właśnie wtedy kształtują się umiejętności myślenia, zapamiętywania, uczenia. Umysł jest bardzo elastyczny, kreatywny i bez trudności przyswaja wiedzę.

    Nauka indywidualna czy grupowa?

    Uczyć dzieci angielskiego indywidualnie czy grupowo? Każdy rodzaj zajęć powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do upodobań i preferencji dziecka. 

    Zajęcia grupowe najczęściej organizowane są przez szkoły językowe, a prowadzący je lektor podlega wieloetapowej weryfikacji. Spotkania mogą odbywać się w szkole językowej, przedszkolu czy klubie dla maluchów. Uczestniczy w nich od kilkorga do kilkanaściorga dzieci. Zajęcia grupowe obejmują wiele różnych gier i zabaw, a jak wiadomo to najszybszy i najskuteczniejszy sposób nauki. Maluchy chętnie biorą w nich udział, wchodzą w interakcje z rówieśnikami, a nauka w przyjaznym środowisku przynosi najlepsze efekty. Ponadto zajęcia grupowe rozwijają w dziecku umiejętności komunikacyjne i społeczne. 

    W przypadku dzieci wstydliwych, skrytych i wycofanych, które w grupie nie czują się swobodnie, lepszym rozwiązaniem będą zajęcia indywidualne. Największą zaletą tego rodzaju zajęć jest to, że nauczyciel całą uwagę skupia wyłącznie na jednym uczniu. Niestety koszt uczestnictwa w indywidualnych spotkaniach jest zdecydowanie wyższy. 

    Niektórzy rodzice decydują się na samodzielną naukę malucha w domu. A jak samemu uczyć dzieci angielskiego w domu? Dzięki licznym i łatwo dostępnym pomocom naukowym nauka języka obcego w domu jest obecnie o wiele łatwiejsza niż kilkanaście lat temu. 

    Jak uczyć dziecko angielskiego? Najlepiej poprzez zabawę, wykorzystując bajki, piosenki dostępne w Internecie, wierszyki, kolorowanki, fiszki, gry edukacyjne czy kolorowe książeczki. Jak nauczyć dziecko gramatyki angielskiej? Bardzo ważne, by używać prawidłowych konstrukcji gramatycznych w naturalnym kontekście. Przedszkolakowi nie warto tłumaczyć szczegółowych zasad gramatycznych, na tym etapie i tak ich nie zrozumie. Dopiero dzieci w wieku szkolnym powinniśmy zacząć z nimi zapoznawać.

    Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego dla dzieci

    Jak uczyć małe dzieci angielskiego? Metod nauczania jest wiele, a do najskuteczniejszych zaliczymy:

    • Musical Babies – to metoda nauki języka obcego przeznaczona dla najmłodszych. Nauka łączy się z zajęciami muzyczno-tanecznymi prowadzonymi w języku angielskim. Podczas zabawy dzieci zapoznają się z językiem obcym, poznają nowe słówka i zwroty. 
    • Metoda reagowania całym ciałem (Total Physical Response TPR) – podczas zajęć dzieci wykonują polecenia, do czego używają gestów i ruchów, co pobudza obie półkule mózgu i pomaga w przyswajaniu informacji. Dzięki takiej metodzie nauki dzieci nie czują skrępowania, co pomaga w zapamiętywaniu i wprowadzaniu nowych zagadnień. 
    • Metoda audiolingwalna (ALM) – jej głównym założeniem jest nauczenie dzieci jak największej liczby zwrotów w języku angielskim, dzięki czemu zdobywają podstawowe umiejętności komunikacyjne. Podczas zajęć nauczyciel koncentruje się głównie na dialogu i odtwarzaniu z nagrania różnych piosenek i scenek. Wielokrotne powtarzanie zwrotów pomaga w wyeliminowaniu błędów i utrwaleniu sformułowań. 
    • Metoda HDEE – to wieloetapowa nauka języka angielskiego bez udziału języka polskiego. Metoda obejmuje dziewięcioletni program nauczania. Podczas zajęć zostaje całkowicie wyeliminowany język ojczysty, a przez pierwsze sześć lat dzieci głównie słuchają i mówią. Dopiero w kolejnych trzech latach zaczynają naukę pisania i czytania.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę?

    Dzieci szybko zniechęcają się do nauki, dlatego jej poziom powinien być dostosowany do wieku. Jeśli nie będzie odpowiadał zainteresowaniom malucha, prawdopodobnie niechętnie będzie się uczył. Naukę najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu nauczycielowi ze szkoły językowej. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dziecko do obcych słów, co w przyszłości przełoży się na szybsze postępy w nauce. Dzieci uwielbiają być doceniane, dlatego warto chwalić je nawet za najmniejsze osiągnięcia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź