Jak się objawia grypa żołądkowa u dzieci? Jak sobie z nią poradzić?
Spis treści:
Skąd się bierze grypa żołądkowa u dzieci?
Wirusem odpowiedzialnym za wystąpienie biegunki jest rotawirus. Do zakażeń przebiegających z biegunką doprowadzają także adeno- i norowirusy. Jednoznaczne ustalenie przyczyny wystąpienia biegunki u dzieci nie w każdym przypadku jest konieczne, gdyż leczenie ogranicza się do postępowania objawowego. Objawami towarzyszącymi biegunce o etiologii wirusowej mogą być wymioty i nudności, a także stan podgorączkowy.
Biegunka może być również wywoływana przez bakterie, takie jak: Salmonella, Shigella, Yersinia czy Campylobacter. W takim wypadku dziecko ma zazwyczaj bardziej nasilone objawy ogólne niż w przypadku infekcji wirusowej. Może pojawić się wysoka temperatura i domieszki w kale, np. krew. Warto także podkreślić, że zakażenie niektórymi szczepami bakteryjnymi może prowadzić do rozwinięcia się zespołu hemolityczno-mocznicowego, który prowadzi niekiedy do niewydolności nerek.
Ile trwa grypa żołądkowa u dzieci?
Biegunka rotawirusowa ma charakter samoograniczający się i ustępuje samoistnie bez leczenia przyczynowego. Zwykle ma to miejsce po około 5-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Jeżeli dodatkowo pojawiły się wymioty, utrzymują się one najczęściej przez pierwsze dwa dni infekcji.
Jakie są objawy grypy żołądkowej u dzieci?
Biegunka rotawirusowa u dzieci objawia się przed wszystkim występowaniem luźnych, wodnistych stolców. Dodatkowo w jej przebiegu pojawić się mogą nudności i wymioty. Warto podkreślić, że zarówno biegunka, jak i wymioty w większości przypadków pozbawione są domieszek, takich jak krew czy śluz. Jest to jedna z cech odróżniających infekcję wirusową od infekcji bakteryjnej. W przypadku zakażenia innymi wirusami, oprócz dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, pojawić się mogą także objawy z układu oddechowego, takie jak kaszel czy chrypka, a także podwyższona temperatura ciała, która rzadko przekracza 38 st. C. Kiedy dziecko niedostatecznie dużo pije, może także dojść do zaburzeń elektrolitowych i kwasicy metabolicznej, które stanowią realne zagrożenie dla życia.
Polecamy
Szczepionka na rotawirusy – dlaczego warto zaszczepić dziecko?
Rotawirusy są jedną z najczęstszych przyczyn biegunek i wymiotów u małych dzieci. Prawie każde dziecko do piątego roku życia przechodzi infekcję rotawirusową. Ciężkiemu przebiegowi infekcji towarzyszyć może odwodnienie i wysoka gorączka. Aby ich uniknąć, zalecane jest szczepienie na rotawirusy.
Sposoby na grypę jelitową u dzieci
Grypa jelitowa wywoływana jest przede wszystkim przez wirusy. Oznacza to, że stosowanie antybiotyków jest bezzasadne. Podstawą leczenia jest zwalczanie objawów biegunki, a więc:
- Intensywne nawadnianie dziecka doustnymi płynami nawadniającymi – pamiętaj, że na rynku dostępne są preparaty o różnych owocowych smakach, dzięki czemu dziecko chętniej je wypije. Na jeden stolec biegunkowy lub wymioty dziecko powinno otrzymać dodatkowe 50-100ml płynów, jeżeli ma mniej niż 2 lata. Dzieci starsze powinny wypić ok. 100-200 ml.
- Stosowanie leków przeciwgorączkowych przy bólu i wysokiej temperaturze ciała.
- Zapewnienie dziecku spokoju i odpowiedniej ilości odpoczynku potrzebnego do zwalczenia infekcji.
- Nie podawanie dziecku napojów o kwaśnym pH, takich jak np. sok pomarańczowy.
- Nie stosowanie głodówek – pamiętaj, że lepiej, aby dziecko zjadło cokolwiek. Zadbaj jednak, aby w miarę możliwości w czasie choroby były to dania lekkostrawne.
Niewskazane jest stosowanie leków przeciwbiegunkowych, gdyż jedynie przedłużają one czas trwania choroby u dzieci. Leki przeciwwymiotne z kolei powinny być podawane po zaleceniu ich przez lekarza.