Jadłospis na zaparcia u dzieci – pobierz gotowy jadłospis!
Spis treści:
Jak komponować posiłki dla dzieci cierpiących na zaparcia?
Przy komponowaniu diety przy zaparciach u dziecka trzeba wziąć pod uwagę to, że maluch powinien spożywać 5 posiłków dziennie w kilkugodzinnych odstępach. Dziecko nie może konsumować ich w pośpiechu. Ponadto w codziennym menu warto uwzględniać pokarmy bogate w błonnik, dzięki któremu następuje przyspieszenie motoryki jelit. Co więcej, skróceniu ulega pasaż treści pokarmowej w jelicie grubym oraz zmniejsza się reabsorpcja wody ze stolca, a to prowadzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień. Trzeba również pamiętać, iż decydując się na wzbogacenie diety dziecka w produkty bogate w błonnik, należy to robić stopniowo. W innym wypadku może to przyczynić się do problemów trawiennych i bólów brzucha. Ponadto maluch nie może spożywać ostatniego posiłku później niż 2 godziny przed położeniem się spać1,2,3.
W komponowaniu prawidłowej diety dla dziecka należy także zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia malucha. Dzięki temu masy kałowe są miękkie i dużo łatwiej je wydalić, co sprawia, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu podczas wypróżniania. Warto zatem nauczyć dziecko picia wody w odpowiedniej ilości. W tym celu zawsze trzeba zadbać, by w otoczeniu pociechy znajdowała się butelka z niesłodkim płynem do picia. Należy pamiętać, że dziecko powyżej 1. roku życia powinno pić minimum 1,25 l płynów dziennie1,2,3.
Twojego malucha męczą zaparcia a Ty potrzebujesz przepisów na już? Sięgnij po poradnik stworzony przez eksperta – dietetyka klinicznego, który przygotował gotowe jadłospisy oparte na aktualnych wytycznych żywienia dzieci oraz swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Jadłospisy zawierają odpowiednią porcje błonnika i poziom nawodnienia.
Przykładowy jadłospis na zaparcia u dzieci – co uwzględnić, z czego zrezygnować?
Co jeść przy zaparciach? Dieta przy problemach z wypróżnianiem u dziecka powinna być przede wszystkim bogata w produkty pochodzenia roślinnego. Spożywanie świeżych warzyw, owoców, a także pełnoziarnistego pieczywa lub kaszy przynosi dziecku ulgę w przypadku zaparć. Warto, aby w menu malucha pojawiały się również gęste zupy ze zmiksowanych warzyw, takich jak3:
- ziemniaki,
- cebula,
- kalarepa,
- szpinak,
- kalafior,
- brukselka,
- seler,
Pomoc w leczeniu zaparć u dzieci stanowi unikanie produktów wysoko przetworzonych oraz ciężko strawnych, takich jak3:
- kapusta,
- grzyby,
- fast food (smażone, zawierające dużo tłuszczu i cukru),
- czekolada,
- przekąski na bazie białej mąki (np. chipsy, paluszki, krakersy),
Zaleca się ograniczenie spożywania słodyczy, które można zastąpić owocami, orzechami, koktajlami z jogurtu bądź maślanki z owocami. Wprowadzenie fermentowanych produktów mlecznych do diety dziecka wykazuje korzystny wpływ na mikroflorę jelitową3.
Co jeszcze na zaparcia dla dzieci?
Dieta dla dziecka z zaparciami jest jedną z możliwych metod zwalczania problemu z wypróżnianiem. Ważną rolę odgrywa odpowiednie i konsekwentne leczenie zaparć. Lekami pierwszego wyboru są te zawierające makrogole. Warto zatem sięgnąć po wyrób medyczny, np. Xenna Balance Junior, który w naturalny sposób reguluje pracę jelit dziecka. Środek ten działa miejscowo w obrębie jelita grubego4. Składnikem wyrobu medycznego Xenna Balance Junior jest makrogol 3350, który wykazuje wyjątkową zdolność wiązania wody. Dzięki temu stolec staje się zmiękczony, a to ułatwia dziecku wypróżnianie4.
Źródła:
- Mirosław Jarosz i inni, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020.
- Merit M Tabbers, Marc A Benninga, Constipation in children: fibre and probiotics, BMJ CLIN EVID. 2015 mar 10;2015:0303.
- https://dietetycy.org.pl/zaparcia-czynnosciowe-dzieci/, dostęp: 03.04.2022.
- https://www.xenna.pl/xenna-balance-junior/, dostęp: 03.04.2022.
- Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk (2008) Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5, 349-357.