Dlaczego warto dbać o kondycję błony śluzowej nosa i jamy ustnej w sezonie infekcyjnym / AdobeStock

Dlaczego warto dbać o kondycję błony śluzowej nosa i jamy ustnej w sezonie infekcyjnym?

Jesienią i zimą infekcje to codzienność w wielu domach. Nie ułatwiają nam życia zmienne temperatury i przegrzane mieszkania, które sprawiają, że przesuszona błona śluzowa nosa i jamy ustnej w niedostatecznym stopniu chroni przed patogenami. Jak wesprzeć śluzówkę nosa i gardła, by łagodniej przejść okres wzmożonych zachorowań?

Spis treści:

Błona śluzowa – skuteczna ochrona i wsparcie organizmu

U przedszkolaków katar i zaczerwienione gardło mogą pojawić się nawet kilkanaście razy do roku, bo ich układ odpornościowy nie jest jeszcze odpowiednio dojrzały. Obecne w otaczającym nas powietrzu wirusy, którymi zarażamy się drogą kropelkową, są przyczyną nie tylko pospolitych przeziębień i grypy, ale także innych, poważniejszych chorób. Dlatego warto chronić dzieci przed infekcjami, stosując preparaty pomagające zachować w lepszej kondycji błonę śluzową nosa, jamy ustnej i gardła – głównych „bram” naszego organizmu.

Błona śluzowa (mucosa), warstwa komórek wyścielających m.in. jamę nosa, ustną oraz gardło, ma wyjątkową rolę, m.in. chroni przed infekcjami.

Jesienią i zimą, kiedy dużo czasu spędzamy w zamkniętych, przegrzanych pomieszczeniach, a smog w powietrzu utrudnia oddychanie, nasza błona śluzowa przesusza się, a to prowadzi do jej uszkodzeń i skłonności do zakażeń.

Najwięksi wrogowie zdrowej śluzówki – infekcje wirusowe i bakteryjne

Bez względu na to, czy zaatakują nas wirusy czy bakterie, pierwszym miejscem spotkania z patogenem najczęściej będzie właśnie błona śluzowa nosa i gardła, zwana potocznie śluzówką. W przypadku grypy zaczerwienienie i ból gardła, a także wodnisty katar i rozpulchniona śluzówka nosa i zatok będą pierwszymi objawami choroby.

Jeśli błona śluzowa nosa i gardła nie zatrzyma lub nie osłabi inwazji drobnoustrojów, infekcja będzie się rozwijać, a dolegliwości będą bardziej uciążliwe.

Bloxin – profilaktyka i wsparcie w infekcji

Wyrób medyczny Bloxin w postaci żelu do nosa lub jamy ustnej w sprayu może być odpowiedzią na potrzeby osób poszukujących wsparcia w ochronie przed infekcjami. Warto rozważyć zastosowanie go:

  • profilaktycznie, jako wsparcie dla nawilżenia i wzmocnienia kondycji błony śluzowej ograniczające ryzyko pełnoobjawowego rozwoju infekcji;
  • po wystąpieniu infekcji, by wesprzeć łagodzenie objawów i przyczynić się do ograniczenia jej rozwoju;
  • w przebiegu choroby, by skrócić czas jej trwania, a także, dzięki nawilżającym właściwościom preparatu, pomóc w złagodzeniu dolegliwości ze strony wysuszonej i zainfekowanej śluzówki.

Zadbanie o dobrą kondycję błony śluzowej w okresie podatności na infekcje i już w jej trakcie jest szczególnie ważne, ponieważ od tego może zależeć jej funkcjonowanie w kolejnych tygodniach.

Bloxin – skład i działanie na śluzówkę

Bloxin, zawierający w składzie jota-karagen, ektoinę i hialuronian sodu, pomaga ograniczać wnikanie wirusów* grypy i przeziębienia do organizmu, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji. Stosowany na co dzień (w zależności od wariantu żelu do nosa w sprayu lub żelu do jamy ustnej) wzmacnia kondycję błony śluzowej nosa lub jamy ustnej i gardła, działając nawilżająco i ochronnie. W infekcji wspomaga łagodzenie objawów i może ograniczyć ich rozwój, a także skrócić czas trwania infekcji.

Bloxin można podawać dorosłym i dzieciom już po 1. roku życia. Warto stosować go profilaktycznie lub włączyć do kuracji już przy istniejących objawach infekcji wirusowej*. Zwiększamy w ten sposób szansę na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby, a jeśli infekcja już zaatakuje, na jej łagodniejszy i krótszy przebieg.

Bloxin żel do nosa w wygodnym sprayu podajemy co 4-5 godzin po jednej dawce do każdej dziurki nosa. Bloxin żel do jamy ustnej aplikujemy do jamy ustnej na język z podobną częstotliwością, po 1-2 dawki.  Po aplikacji przez 5-10 minut nie należy czyścić nosa ani płukać jamy ustnej. Bloxin może być stosowany do 4 razy dziennie.

*dot. wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź