Dziecko pociera oczy Dziecko/ Pexels, fot. Allan Mas

Podrażnione oczy u dziecka – to nie musi być alergia

Spis treści:

Zdarzające się wiosną podrażnienia oczu często z automatu i bez głębszej refleksji składamy na karb sezonowej alergii. W wielu przypadkach objawy, takie jak pieczenie, swędzenie i łzawienie, choć dokuczliwe, nie są groźne. Czasami jednak problem tkwi w czymś innym.

Podrażnione oczy u dziecka – zapalenie spojówek

Owszem, może być wywołane alergią, ale nie jest to regułą. Zapalenie spojówek mogą powodować również wirusy i bakterie. Objawy – zaczerwienienie, świąd i łzawienie – są podobne jak w przypadku uczulenia. Od alergii odróżnia je najczęściej brak wodnistego kataru, kichania lub wysypki, a w przypadku zapalenia bakteryjnego – obecność ropnej wydzieliny.

Podrażnione oczy u dziecka – zespół suchego oka

Swędzenie, pieczenie i uczucie „piasku pod powiekami” mogą zdarzyć się po wytężonej pracy wzroku, na przykład długich godzinach spędzonych przed ekranem telewizora czy komputera. Oczy są przemęczone, ale po odpoczynku wracają do normy. Gdy dyskomfort nadal trwa, powodem może być zbyt mała ilość łez, które na bieżąco, choć w niewidoczny sposób, powinny oczy nawilżać. Zespół suchego oka może spowodować wytężona praca wzroku, ale też przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach lub w miejscach zadymionych albo zakurzonych.

Podrażnione oczy u dziecka – ciało obce

To może być pyłek, drobinka kurzu albo… rzęsa. Gdy dostanie się pod powiekę, powoduje nieprzyjemne uczucie kłucia lub swędzenia, a zaczerwienione oko zaczyna łzawić. Ten mechanizm ma pomóc pozbyć się intruza.

Podrażnione oczy u dziecka – infekcja górnych dróg oddechowych

Pieczenie i łzawienie oczu często towarzyszy najzwyklejszemu przeziębieniu. Gdy pojawia się katar, można podejrzewać, że przyczyną niekontrolowanego potoku łez jest wirus, który opanował drogi oddechowe.

Podrażnione oczy u dziecka – źle dobrane okulary

Jeśli podrażnione są oczy dziecka z wadą wzroku, a zaczerwienienie nie mija, być może wada ta jest nieprawidłowo korygowana. Za duża lub za mała moc szkieł wystarczy, aby wzrok szybko się męczył, a oczy były przekrwione. Podobnie może manifestować się też wada niewyrównana, o której nikt nie wiedział.

Podrażnione oczy u dziecka – niedrożne kanaliki łzowe

Stan zapalny czasem blokuje mechanizm odprowadzania płynu z woreczka łzowego. Pojawia się obrzęk oka i zaczerwienienie, często też ból oraz ropa. Jeśli sprawy nie zaszły jeszcze zbyt daleko, kanaliki udaje się udrożnić delikatnym masażem połączonym z uciskiem.

Powodów zaczerwienienia i podrażnienia oczu dziecka może być znacznie więcej. Od pocierania powiek, przez złe oświetlenie (np. mrugająca lampa jarzeniowa) i zmęczenie, także to spowodowane niewyspaniem, po silne słońce i pływanie w basenie bez okularków. Gdy dyskomfort utrzymuje się dłużej, wizyta u okulisty jest obowiązkowa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź