Zabawki i gry planszowe – Pomysł na rozrywkę z dziećmi
Spis treści:
Gry planszowe wspomagające rozwój umiejętności społecznych
(Nie)zapomniane gry planszowe i zręcznościowe z dzieciństwa często leżą jeszcze poupychane gdzieś po szufladach czy szafkach? Warto je stamtąd wygrzebać, bo uwielbiają je dzieci w każdym wieku. Uczą współpracy, komunikacji, rywalizacji czy radzenia sobie z porażką, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a także umiejętność strategicznego i logicznego myślenia. Zapewnią mnóstwo godzin ciekawej i emocjonującej rozgrywki. Dzięki nim dzieci dokładniej poznają otaczający je świat.
Emocje – rozgrywka w Emocje to świetna okazja do poznania siebie i swojego otoczenia. Zasady gry są proste – do wyboru mamy cztery kategorie kart (radość, strach, złość, smutek), których wybór zależny jest od pola, na którym staniemy. Na każdej karcie znajdują się pytania lub zadania koncentrujące się na konkretnej emocji. Jeśli trafimy na pole ze znakiem zapytania, otrzymamy zagadki dotyczące pozostałych uczuć i emocji. Jak rozpoznać, że ktoś jest smutny? Jak sobie radzić z porażką? Co czujesz w tej chwili? – to tylko kilka przykładowych pytań, które znajdziemy w kartach.
Dixit – została okrzyknięta grą wszechczasów. Polega na wymyślaniu i odgadywaniu skojarzeń do ilustrowanych kart. Gra uczy empatii, przewidywania i lepszego rozumienia drugiego człowieka. Jej autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami z trudnościami w środowisku szkolnym i poza nim. Po kilku rozgrywkach w Dixit zaobserwowano u nich znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi.
Lisek Urwisek – to gra, w której nie ma rywalizacji. Liczy się za to współpraca i wzajemna pomoc, co jest dla dzieci cenną lekcją. Każdy wciela się w detektywa, a wspólnym celem jest zebranie wskazówek.
Alternatywne wersje klasycznych gier
Monopoly Bałtyk – Monopoly to kultowa i znana na całym świecie gra nie tylko dla dzieci, bo chętnie sięgają po nią również dorośli. Wersja Bałtyk przenosi nas na najpiękniejsze polskie plaże i nadmorskie kurorty. Gra polega na kupowaniu najlepszych obiektów, pięknych domów i hoteli oraz zbieraniu czynszu z posiadanych nieruchomości. Uczy przedsiębiorczości i tego, jak w mądry sposób zarządzać pieniędzmi. Urządźcie sobie wyprawę na dorsza, ale pamiętajcie, że nie wolno wam wchodzić na zamknięte z powodu sinic plaże – za to trafia się do więzienia!
Scrabble Harry Potter – nowa odsłona kultowej gry słownej to propozycja dla miłośników serii powieści i filmów poświęconych historii o Harry’m Potterze. Dzięki czarodziejskiemu słownikowi dzieci mogą poszerzać wiedzę ze świata magii. Gdy któryś z graczy ułoży słowo na polu Hogwartu, może dobrać magiczną kartę, która pomoże mu w zdobyciu dodatkowych punktów! Na uczestników gry czeka zabawa pełna magii, czarodziejskich pojęć i zakręconych zasad. Jest jedno ale: to nie Scrabble dla mugoli!
Gry planszowe z kategorii “edutainment”
Bitwa o zęby – gry z serii „Było sobie życie” uświadamiają dziecku jak zbudowany jest organizm i jakie procesy w nim zachodzą. Bitwa o zęby uczy przedszkolaki, jak poskromić bakterie próchnicy, które atakują nasze uzębienie.
Czacha dymi – gra łączy w sobie elementy emocjonującego quizu i planszówki, udowadniając, że takie połączenie to gwarancja świetnej zabawy! Czy noworodek ma więcej kości niż dorosły? Ile włosów na głowie ma człowiek? Zagadki mają formę twierdzeń, tak aby można było odpowiedzieć PRAWDA lub FAŁSZ. Niektóre bywają naprawdę zaskakujące, przez co nierzadko wywołują uśmiech na twarzach graczy.
Tworzenie własnych gier planszowych z dziećmi
Stworzenie własnej gry planszowej wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy, że przygotujecie niezbędne akcesoria i materiały, z których stworzycie planszę oraz pionki i wspólnie zastanowicie się nad koncepcją gry. Gra może nawiązywać do zainteresowań dziecka, jego ulubionej bajki, świata dinozaurów czy kosmosu. Sky is the limit! Jako plansza świetnie sprawdzą się boki kartonów papierowych, które nierzadko otrzymujemy robiąc zakupy przez internet. Narysujcie pola, ponumerujcie, stwórzcie legendę, wymyślcie zadania. Za dobór kolorów, postaci i wszelkich elementów dekoracyjnych niech będą odpowiedzialne dzieci – poczucie sprawczości jeszcze bardziej zaangażuje je do pracy, a później zabawy. Jako pionki możecie wykorzystać różnego rodzaju klocki czy figurki trafiające się w jajkach niespodziankach.
Gry planszowe dla różnych grup wiekowych
Dla najmłodszych:
- Kociaki Łobuziaki – w grze zamiast pionków są sznurówki, co sprawia dzieciom mnóstwo frajdy, a jednocześnie pozwala trenować motorykę małą. Rodzice mogą przerazić się bałaganem, ale przymkną na niego oko, kiedy zobaczą, jak angażująca to zabawa.
- La Cucaracha – gra zręcznościowa dla dzieci od 5 lat. Żeby wygrać, trzeba zaprowadzić karalucha do pułapki. Do dyspozycji jest kostka, na której wymalowane są narzędzia – nóż, łyżka, widelec lub znak zapytania, dzięki którym prowadzimy karalucha w labiryncie do pułapki na samym końcu planszy. Ścianki labiryntu mogą się zmieniać zgodnie z tym, jaki znak wyrzucimy kostką.
Dla starszych dzieci i młodzieży:
- Wsiąść do pociągu – gra dla dzieci od 8 lat. Zajęła 8. miejsce na liście 100 najlepszych gier wszechczasów. Polega na budowaniu tras kolejowych – tylko i aż, bo jak fascynująca to zabawa przekona się ten, który raz spróbuje. Obecnie w sprzedaży można znaleźć kilka pełnoprawnych wariantów gry
Gry planszowe z elementami fizycznymi
Twister – kultowa gra towarzyska, w której uczestnicy mają okazję trochę się pogimnastykować. Aby wygrać, muszą utrzymać równowagę stając na rękach i stopach na coraz to innych kolorowych polach maty. Nie jest to takie proste, kiedy na macie rywalizuje kilka osób!
Jenga – to nic innego jak budowanie wieży z drewnianych klocków. Brzmi prosto? Ale wcale tak nie jest, bo do budowy musimy wykorzystać tylko te klocki, które wcześniej uda nam się z tej wieży wyciągnąć. I tu znów pojawia się trudność: wyciągnąć tak, żeby tej wieży nie zburzyć. Im dłużej gramy, tym wieża staje się coraz wyższa, a tym samym zwiększa się ryzyko, że się zawali.
Simon – to gra zręcznościowa ze światłami i dźwiękami. Polega powtórzeniu losowych sekwencji świateł poprzez naciskanie klawiszy kolorów w odpowiedniej kolejności. Na początku sekwencje mają niezmienny rytm i są łatwe do naśladowania, ale w miarę postępu gry stają się bardziej złożone.
Zabawki i gry zręcznościowe dla dzieci
Dobble – to najlepsza gra na spostrzegawczość! Pomaga ćwiczyć skupienie, koncentrację i zmysł obserwacji. Każda okrągła karta posiada unikatowy zestaw symboli (zwierząt, postaci czy innych przedmiotów), a z innymi kartami łączy się tylko jedną ikonką. Instrukcja zawiera różne warianty gry dostosowane do przedziału wiekowego zawodników.
Bierki – gra wzbudzająca emocje towarzyszące wyciąganiu kolejnych elementów ze stosu patyczków, które rosły wraz ze zmniejszaniem się rozrzuconej na stole kupki. Każdy miał swoje metody na podważanie tych mniej ważnych i wyłuskiwanie wysoko punktowanych bierek. Teraz tę wiedzę możecie przekazać kolejnemu pokoleniu. Najlepsze bierki to oczywiście te drewniane, tańsze – plastikowe – znajdziecie praktycznie w każdym kiosku.
Gry planszowe z różnych kultur
Wszystkie dzieci świata – ta gra to doskonały sposób na poznanie różnych kultur. Gracze wybiorą się w pełną przygód podróż po różnych kontynentach, na których pozna typowe dla tego miejsca zwierzęta, mieszkańców i ich zwyczaje oraz roślinność.
Wsiąść do pociągu – ta gra nie bez powodu pojawia się ponownie w tym zestawieniu. W zależności od wariantu, a powstało ich spokojnie ponad 10, możemy odbyć podróż kolejową po najdalszych zakątkach świata od Holandii, po Polskę, Francję, Japonię, na San Francisco i USA kończąc.