Zgłoszenie urodzenia dziecka Zgłoszenie urodzenia dziecka/ iStock

Zgłoszenie urodzenia dziecka

Kiedy urodzi się dziecko, jego rodzice muszą zgłosić je do urzędu, nadać mu imię i zameldować. Wszystkie te procedury mają swoje terminy i odpowiednią kolejność. Jak załatwić wszystkie formalności? Co to jest karta narodzin dziecka? Wszystkie szczegóły w naszym poradniku.

Spis treści:

Narodziny dziecka… i co dalej?

Kiedy na świecie pojawia się nowy obywatel, jeszcze w szpitalu zakładana mu jest karta narodzin dziecka.  Lekarz lub położna wpisują do niej m.in. dane matki i dziecka, miejsce i datę jego urodzenia, informacje o stanie zdrowia, ciąży i porodzie. Wypełniony dokument jest wysyłany do rejonowego Urzędu Stanu Cywilnego. 

Kolejne działania administracyjne podejmują już sami rodzice. Po ich stronie leży zgłoszenie narodzin dziecka i uruchomienie procedury nadania mu:   

  • aktu urodzenia, 
  • numeru PESEL, 
  • meldunku.  

Procedury te możemy wykonać osobiście i przez Internet. Potrzebujemy do tego profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, które potwierdzą naszą tożsamość.

Gdzie zgłosić narodziny dziecka?

Jeśli chcemy załatwić sprawę osobiście, musimy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego zgodnego z naszym zameldowaniem. To tam trafiła karta narodzin dziecka. 

Cała procedura jest bezpłatna i załatwiamy ją od ręki. Musimy zgłosić się w godzinach pracy urzędu z dowodem osobistym, możemy także upoważnić pełnomocnika. Najlepiej zrobić to kilka dni po porodzie, by mieć pewność, że karta narodzin dziecka już tam jest. 

W przypadku wyboru drogi elektronicznej formalności załatwiamy na stronie www.gov.pl: 

Klikamy przyciskZgłoś urodzenie dziecka”. System przekieruje nas na odpowiednią podstronę. Tam wykonujemy następujące czynności: 

  1. Wybierz sposób logowania. Jeśli korzystamy z profilu zaufanego, trzeba mieć pod ręką  login z hasłem do profilu i telefon komórkowy, albo podpis kwalifikowany lub e-dowód. 
  2. Wypełnij zgłoszenie według zaleceń w kolejnych sekcjach. Przed wpisaniem imienia lub imion dziecka warto zapoznać się z instrukcjami, jakie zasady dotyczące nadawania imienia obowiązują w naszym kraju.  
  3. Podpisz zgłoszenie. Po wypełnieniu zgłoszenia system przekieruje nas do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie elektronicznie podpisujemy zgłoszenie. 
  4. Czekaj na potwierdzenie wysłania zgłoszenia. Przyjdzie ono na swoją skrzynkę ePUAP i adres mailowy, który został podany w formularzu. 
  5. Czekaj na odpowiedź urzędu. W zakładkach na stronie znajdziesz szczegółowe informacje o tym, ile trwa procedura i kiedy możemy spodziewać się wiadomości o zgłoszeniu dziecka. Jeśli w zgłoszeniu będą błędy lub braki, urzędnicy zawiadomią cię mailem. 

Na podstawie karty narodzin dziecka Urząd Stanu Cywilnego przygotuje akt urodzenia dziecka i  nada mu jedenastocyfrowy numer PESEL. Do 1999 roku sześć pierwszych cyfr oznaczało datę urodzenia, np. 990909 świadczyło, że dana osoba urodziła się 9 września 1999 r. Obecnie do miesiąca urodzenia dodawana jest liczba 20, więc jeśli ktoś urodzi się 9 września 2021 r., jego PESEL zaczną cyfry: 212909. Kolejne cyfry w tym wielocyfrowym numerze identyfikacyjnym są indywidualne dla danej osoby, przedostatnia wskazuje płeć – liczby parzyste dostają dziewczynki, a nieparzyste chłopcy. Numer PESEL będzie towarzyszył dziecku do końca jego życia.

Kto może zgłosić narodziny dziecka?

Zgłoszenia urodzenia dziecka może dokonać zarówno matka (jeśli pozwala na to jej stan zdrowia), jak i ojciec dziecka. Kiedy mama jest niepełnoletnia, albo nie ma zdolności do czynności prawnych, robi to za nią opiekun prawny – rodzic albo np. kurator. 

Urodzenie dziecka można zgłosić  samodzielnie lub może to zrobić pełnomocnik. Urzędnicy szczegółowo poinformują, jakie dokumenty trzeba mieć, aby pełnomocnictwo było ważne. Znajdziemy je także, razem z potrzebnymi formularzami, na stronie www.gov.pl.

Jeśli mama i tato dziecka nie są małżeństwem, ojciec dzieci powinien złożyć w USC oświadczenie o uznaniu ojcostwa, które mama dziecka musi potwierdzić. Ma ona na to 3 miesiące. Nieco inaczej wyglądają te procedury, kiedy biologiczny ojciec dzieci nie jest mężem ich mamy, a jest nim jakiś inny mężczyzna. W takiej sytuacji sprawą o ustalenie ojcostwa zajmuje się sąd i dopóki nie zakończy się postępowanie, uznanie ojcostwa nie jest możliwe.

Ile masz czasu na zgłoszenie narodzin maluszka?

Na załatwienie sprawy w USC, m. in. nadanie dziecku imienia, mamy 21 dni. Jeśli w tym czasie tego nie zrobimy, imię nada dziecku kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, wybierając je wśród najpopularniejszych imion w Polsce. Matka może je zmienić w ciągu pół roku od nadania. 

Przepisy precyzują, by przy nadawaniu imienia stosować się do wytycznych, takich jak:

  • imion nie może być więcej niż dwa, 
  • nie mogą być ośmieszające, nieprzyzwoite, zdrobniałe.

Dawniej nie wolno było nadawać dzieciom imion obcych, teraz nie ma już takich obostrzeń.

Na zameldowanie dziecka mamy 21 dni.  Dziecko otrzymuje meldunek tam, gdzie wskażą jego rodzice. Posiadanie meldunku (stałego lub tymczasowego) jest obowiązkowe. USC przekazuje skrócony akt urodzenia dziecka do urzędu miasta lub gminy, w którym zameldowana jest matka lub ojciec dziecka. 

Podczas meldowania dziecka w danej miejscowości, warto sprawdzić, czy gmina nie oferuje wsparcia dla rodziców z okazji narodzin dziecka. Może to być gminne becikowe czy nawet wyprawka dla nowego obywatela. W tej sprawie gminy mają dowolność. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź