Wzdęcia u niemowlaka Wzdęcia u niemowlaka/ iStock

Wzdęcia u niemowlaka

Twoje dziecko ma twardy brzuch i wzdęcia? To częsta przypadłość u małych dzieci. Zanim niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia nauczy się dobrze trawić pokarm, musi minąć trochę czasu. Kiedy wzdęcia u niemowlaka mogą niepokoić? Jakie są domowe sposoby na wzdęcia?

Spis treści:

Wzdęcia u niemowlaka – skąd się biorą?

Wzdęcia, podobnie jak epizody bolesnego twardnienia brzucha, czyli kolki, mają swe źródło w niedojrzałości układu pokarmowego. Nadmiar gazów gromadzi się także dlatego, że dziecko większość czasu leży, a to nie sprzyja wydalaniu gazów.  

Inną przyczyną wzdęcia u niemowląt może być zbyt łapczywe jedzenie, które wiąże się z połykaniem powietrza. Czasami wystarczy zmienić pozycję karmienia, założyć na pierś specjalną nakładkę, która zwolni wypływ mleka, zmienić smoczek na inny albo zmienić wielkość otworu, by problem zniknął. 

Niektóre karmiące mamy łączą nasilenie wzdęcia u dziecka ze zjedzeniem niektórych warzyw, np. grochu, bobu, kapusty czy kalafiora. Przyczyną wzdęć u dziecka mogą być także spożywane w nadmiarze słodycze. 

Zdarza się, że wzdęcia towarzyszą chorobom, takim jak: 

  • celiakia, czyli alergia na gluten, 
  • obecność pasożytów układu pokarmowego, 
  • zapalenie wyrostka robaczkowego. 

Jeśli twardości brzuszka u malucha towarzyszy podniesiona ciepłota ciała, wymioty, biegunka lub inne niepokojące objawy, takie jak silne bóle brzucha, głośne przelewanie w jamie brzusznej czy spadek masy ciała, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. 

Jak rozpoznać wzdęcia u niemowlaka?

Ból brzuszka u niemowlaka przejawia się na kilka sposobów. Do najczęstszych zalicza się płacz. Kiedy dziecko jest najedzone, odbiło powietrze, ma suchą pieluchę, a mimo to nie przestaje marudzić i płakać, może to świadczyć o wzdęciach. Do dodatkowych objawów, które potwierdzają taką diagnozę, należą: 

  • trudności z wypróżnianiem,
  • podkurczanie nóżek,
  • twardy brzuch, 
  • zaczerwieniona twarz. 

Wzdęcia i ból brzucha towarzyszą kolce jelitowej, nieprzyjemnej dolegliwości, która utrudnia dziecku funkcjonowanie przez kilka pierwszych miesięcy życia. Charakteryzuje się ona regularnymi napadami bólowymi, zazwyczaj o tej samej porze. 

Wzdęciom towarzyszą gazy jelitowe, które powstają w wyniku rozkładu węglowodanów złożonych. To mieszanina dwutlenku węgla, wodoru, azotu i metanu. To dlatego gazy jelitowe mają często nieprzyjemny zapach. 

Kiedy dochodzi do wzdęć, gazy jelitowe szukają drogi ujścia z organizmu dziecka. Dochodzi do ulewania i odbijania gazów przez usta.

 

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka z naszym ebookiem, który pomoże w walce z zaparciami czynnościowymi! Opracowany przez dietetyka klinicznego i dziecięcego, zawiera przepisy zgodne z dietą laktoowowegetariańską oraz informacje o korzyściach ze stosowania diety roślinnej. 

POBIERZ EBOOK

Czy wzdęcia bolą?

Wzdęcia u niemowlaka objawiają się płaczem i prężeniem całego ciała. Kiedy patrzymy na dziecko, nie mamy wątpliwości, że jego twardy brzuszek boli.  

Pierwsze wzdęcia i bolesne skurcze jelit występują około 3. tygodnia życia. Najwięcej problemu sprawiają dzieciom w 6. tygodniu życia. Potem zaczynają stopniowo zanikać, ale dosyć często występują jeszcze u dzieci w wieku 5 miesięcy. Później występują już raczej sporadycznie, choć właśnie wzdęciami dziecko często reaguje na nowy pokarm w diecie na etapie jej rozszerzania, czyli powyżej 6. miesiąca życia. 

Wzdęcia i kolki mijają wraz z dojrzewaniem systemu trawiennego. Kiedy dziecko osiąga dojrzałość fizjologiczną, wzdęcia mogą występować u niego jako reakcja na zbyt ciężkostrawny posiłek, podobnie jak u dorosłych. 

Pediatrzy uspokajają rodziców, że w większości przypadków bolący brzuszek noworodka to stan naturalny. Jeśli dziecko normalnie je, wypróżnia się i przybiera na wadze, nie ma powodu do zamartwiania się, warto jednak poszukać sposobu, by nieco złagodzić objawy u dziecka.

Domowe sposoby na wzdęcia

Wzdęcia u niemowląt mogą mieć bardzo różne objawy. Niektóre dzieci będą marudzić tylko od czasu do czasu, inne mogą płakać z ich powodu godzinami, aż do następnego posiłku. Każde dziecko może też, z uwagi na swoje indywidualne cechy, potrzebować innych metod wsparcia. 

Kiedy dziecko jest karmione piersią i zaraz po jedzeniu pręży się i płacze, mama powinna przeanalizować swoją dietę, bo to najpewniej ona wpłynęła na taki stan maluszka. Na czas karmienia najlepszym rozwiązaniem dla dziecka i mamy jest dieta lekkostrawna. Powinno się wyeliminować z diety produkty smażone, ostro przyprawione, lepiej także nie jeść zbyt wielu słodyczy. 

By przynieść dziecku ulgę w bólu, możemy zastosować: 

  • Masaże brzucha – sprawdzony sposób na wszelkie bóle, wzdęcia i kolki. Ruchy naszych rąk, zgodne ze wskazówkami zegara, pomagają usprawnić perystaltykę jelit. Dłonie do masażu powinny być ciepłe, można posmarować je oliwką. 
  • Okłady – ciepłe okłady wykonywane z użyciem ciepłej pieluszki działają pobudzająco i łagodząco. Można także użyć np. termofora. 
  • Kropelki na wzdęcia – zlecane przez lekarza lekarstwa w kropelkach ułatwiają wydalanie  gazów. Stosuj je zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub według zaleceń specjalisty. 
  • Zioła –po naturalne herbatki powinny sięgnąć karmiące mamy. Dziecku także możemy podać słaby napar z rumianku lub mięty.

Źródła:

  1. R. Waddilove, Pierwszy rok z życia dziecka, Wyd. eSPe, 2013 r.
  2. Andrew Laughin, Dziecko. Od narodzin do pierwszego roku życia, wyd. Astrum, 2018 r. 
  3. Marta Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Wydawnictwo Natuli, 2020 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź