Sucha skóra u niemowlaka – postępowanie
Spis treści:
Pielęgnacja suchej skóry niemowlaka
Sucha skóra u niemowlaka wymaga odpowiedniej pielęgnacji i chronienia jej przed czynnikami mogącymi przesuszać skórę. Czego potrzebuje sucha skóra u niemowlaka, czym smarować taką skórę? W codziennej pielęgnacji należy stosować odpowiednie kosmetyki dla dzieci. Jednocześnie należy unikać wszystkiego, co sprzyja przesuszeniu i podrażnieniu skóry. Niewskazane jest wykonywanie długich i ciepłych kąpieli, mocne pocieranie skóry ręcznikiem czy wkładanie ubranek z syntetycznych materiałów.
Ponadto należy uwzględnić wpływ pogody na skórę malucha. Noworodek czy niemowlę należy chronić przed działaniem promieni słonecznych i podczas upałów przebywać w cieniu. Ważna jest także ochrona skóry przed zimnem – w chłodniejsze dni wskazane jest stosowanie kremu ochronnego o właściwościach natłuszczających.
Przyczyny suchej skóry u niemowlaka
Występowanie suchej skóry u niemowląt jest zjawiskiem fizjologicznym. Ochronny płaszcz hydrolipidowy u noworodka i niemowlaka jest znacznie cieńszy niż u starszych dzieci i dorosłych. Rolą warstwy lipidowej na skórze jest jej natłuszczenie, a także ograniczenie odparowywania wody z głębszych warstw skóry. Gdy płaszcz hydrolipidowy nie zapewnia odpowiedniej ochrony, skóra ma tendencję do przesuszenia. Taki fizjologiczny brak przystosowania skóry do życia w warunkach zewnętrznych (poza organizmem mamy) przyczynia się do tego, że skóra może być sucha i napięta, zaczerwieniona, bardziej podatna na podrażnienia czy zakażenia. Niewystarczająca ochrona skóry może przełożyć się ponadto na większe ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak atopowe zapalenie skóry.
Gdy pojawi się sucha skóra u rocznego dziecka czy młodszego malucha, przyczyną przesuszenia skóry może być narażenie skóry na czynniki naruszające warstwę hydrolipidową, jak zbyt długie i ciepłe kąpiele, ekspozycja skóry na słońce lub brak zabezpieczenia skóry kremem ochronnym podczas mroźnej pogody.
Jak radzić sobie z suchą skórą u małego dziecka
Sucha skóra za uszami u dziecka występuje dość często. W tym miejscu jest ona cienka i delikatna, a częste ulewanie w pozycji leżącej sprzyja powstawaniu podrażnień i przesuszenia. Skórę warto przemywać wacikiem zanurzonym w wodzie z płynem do mycia ciała, po czym nawilżyć odpowiednim kosmetykiem.
Skóra u niemowlaka na brzuchu czy na nogach wymaga codziennej pielęgnacji emolientami, a także ochrony przed działaniem czynników podrażniających (syntetyczne materiały, gorące kąpiele). Sucha skóra głowy powinna być myta przy użyciu delikatnych środków myjących i dodatkowo natłuszczana oliwką. A jeżeli na główce pojawi się ciemieniucha, konieczne jest natłuszczanie skóry oliwką i delikatne usuwanie zrogowaciałego naskórka za pomocą miękkiej szczoteczki. Ciemieniucha to grube żółtawe łuski powstałe w efekcie niedojrzałości gruczołów łojowych.
Rozpoznanie suchej skóry u maleństwa
Bardzo sucha skóra u noworodka ma charakterystyczny wygląd. Nie jest miękka i błyszcząca, tylko matowa i szorstka. Często pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia, a także świąd. Może dojść do łuszczenia się, wystąpienia czerwonych krostek czy bolesności skóry. Suchość skóry może dotyczyć każdego miejsca na ciele, choć najczęściej można ją zaobserwować w okolicy łokci, kolan czy na dłoniach i stopach.
Prawidłowa pielęgnacja suchej skóry u niemowlaka
Aby zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia, konieczne jest używanie odpowiednich kosmetyków. Z jednej strony powinny one zawierać składniki umożliwiające odbudowę hydrolipidowego płaszcza ochronnego, a z drugiej – nie mogą zawierać żadnych składników sprzyjających przesuszeniu i podrażnieniu skóry. Zawsze należy sięgać wyłącznie po kosmetyki przeznaczone dla noworodków i niemowląt o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Doskonale sprawdzają się emolienty – sucha skóra u dziecka staje się dzięki takim kosmetykom nawilżona i natłuszczona.
Emolienty nie zawierają substancji potencjalnie podrażniających jak barwniki, parabeny czy kompozycji zapachowych. Mają natomiast cenne składniki jak pantenol, mocznik, alantoina, kwas hialuronowy czy oliwa z oliwek. Takimi właściwościami powinny się cechować zarówno kosmetyki do mycia ciała, jak i preparaty aplikowane po kąpieli w celu natłuszczenia skóry. Pamiętajmy także, aby po kąpieli delikatnie osuszyć skórę dziecka, unikając mocnego pocierania ręcznikiem.
Źródła:
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2020