Śluz w kupce niemowlaka – o czym świadczy? Śluz w kupce niemowlaka – o czym świadczy? / iStock

Śluz w kupce niemowlaka – o czym świadczy?

Rozważania nad wyglądem, konsystencją i zapachem kupki dziecka często stają się dla rodziców tematem wagi państwowej. Sprawdzamy, co oznacza obecność śluzu w kupce niemowlaka i kiedy powinien być powodem do niepokoju.

Spis treści:

Śluz w kupce niemowlaka – przyczyny

Niemal każdy rodzic musiał zmierzyć się z sytuacją, kiedy w stolcu jego dziecka pojawił się śluz, który konsystencją przypomina wydzielinę z nosa. Jeśli ilości śluzu są śladowe, nie wpadaj w panikę. Obserwuj dziecko i sprawdzaj, czy śluz pojawi się ponownie, czy był to tylko incydent. Mówimy oczywiście o sytuacji, gdy obecności śluzu w stolcu niemowlęcia nie towarzyszą inne objawy, jak krwawienie, gorączka, wymioty czy biegunka. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Obecność śluzu w przewodzie pokarmowym, zarówno u dziecka jak i dorosłego, nie jest niczym nadzwyczajnym. Śluz ma do spełnienia ważną rolę – dzięki niemu w jelitach może się przemieszczać treść pokarmowa. 

Na co dzień jednak w stolcu niemowlaka występują tak niewielkie ilości śluzu, że nie widzimy ich gołym okiem. Dlatego w momencie, gdy zauważymy w kale dziecka śluz, powinniśmy zastanowić się nad przyczyną jego powstania.

Przede wszystkim śluz w kupie to czasami wynik infekcji wirusowej, która dopadła malucha. Zazwyczaj jednak w takim przypadku obecności śluzu w kale towarzyszy:

  • gorączka, 
  • biegunka, 
  • torsje, 
  • rozdrażnienie, 
  • brak apetytu. 

Inny powód, który może sprawić, że dziecko robi kupkę ze śluzem, jest alergia na jakiś składnik pokarmowy. Taka sytuacja może wystąpić zarówno wtedy, gdy dziecko jest karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. 

Śluz przy defekacji u małego dziecka może pojawić się przy rozszerzaniu diety niemowlaka albo zmianie diety mamy karmiącej

Innym powodem zwiększonej ilości śluzu w dziecięcej kupie jest zmiana mleka modyfikowanego na inną mieszankę.

Śluz w kale – co oznacza?

Śluz w kale niemowlaka może występować przy dolegliwościach układu pokarmowego. Zazwyczaj ma przezroczysty kolor, ale może być też żółty czy brązowy. 

Obecność śluzu czasem wskazuje na biegunkę rotawirusową, zwłaszcza, jeśli maluch chodzi do żłobka i ma kontakt z rówieśnikami. Innym objawem infekcji wirusowej może być również zielony kolor kupki, wymioty i biegunka.

Śluzowata kupka nie musi od razu świadczyć o chorobie, chyba, że utrzymuje się przez kilka dni, a śluzu w stolcu jest bardzo dużo. 

Obecność śluzu jest czymś zwyczajnym przy normalnej defekacji u małego dziecka. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, wówczas zachęcam do systematycznego pomiaru masy dziecka. Najlepiej ważyć dziecko rano, bez ubrań i bez pieluszki, o tej samej porze dnia. Jeśli niemowlę przybiera na masie ciała, to możemy być spokojni, że nic poważnego się nie dzieje mówi lekarz pediatra Karolina Klenczar.

Śluz w kupce niemowlaka – postępowanie

Jeśli zauważysz w kupce niemowlaka śladowe ilości śluzu, nie musisz od razu udać się do lekarza. Inaczej, jeśli pojawi się w niej krew. 

– Jeśli w stolcu pojawią się pasma krwi, wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą. Dziecko będzie wymagało poszerzonej diagnostyki, badania USG, badań krwi, a nawet badania stolca.

Do specjalisty trzeba udać się także wtedy, kiedy śluz utrzymuje się w stolcu przez tydzień tłumaczy doktor Klenczar.

Gdy obecność śluzu związana jest z infekcją rotawirusową, której towarzyszą biegunka i wymioty, nie należy podawać dziecku żadnych leków. Za to trzeba zadbać, aby niemowlę się nie odwodniło – nie odstawiamy wtedy dziecka od piersi, pamiętając, że mleko mamy także nawadnia!

Jeśli mama stwierdzi, że śluz pojawił się wraz ze zmianą jej diety, wówczas należy wyeliminować te produkty, które mogą dziecko uczulać. Przyczyną może być laktoza, białko mleka krowiego, jaja, orzechy czy czekolada. 

 Dieta mamy ma ogromny wpływ na dziecko karmione piersią. Oczywiście, mleko mamy jest najlepsze dla maluszka, ale jeśli śluz zaczyna pojawiać się wraz z wprowadzaniem nowych produktów, wówczas należy je odstawićradzi K. Klenczar.

Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Przyczyną wystąpienia śluzowej kupki u niemowlaka może być również zmiana mleka modyfikowanego. Stolec dziecka karmionego taką mieszanką zazwyczaj każdego dnia wygląda tak samo. Jeśli więc konsystencja czy barwa kupy się zmienia, rodzic zauważa to niemal od razu. Czasem wystarczy po prostu odstawić uczulające mleko i zastąpić je innym – najlepiej tym z dopiskiem HA (hipoalergiczne). Wówczas śluz powinien zniknąć.

Jednak jeśli problem się utrzymuje, a dodatkowo poza śluzem w kupie noworodka występują u niego kolki, gorączka, brak apetytu, płaczliwość, przerywany sen i nieprzybieranie na wadze – skonsultuj się z pediatrą. Lekceważenie tych objawów może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego i do alergii.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź