Spis treści:
Co zrobić, jeśli pojawi się śluz w kupce niemowlaka?
Uważna obserwacja kupki niemowlaka nie jest tylko niegroźnym dziwactwem młodych rodziców, ale przede wszystkim czynnością pozwalającą na szybkie wykrycie problemów zdrowotnych i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jedną z powszechniejszych obserwowanych anomalii jest śluz w kupce niemowlaka. Dowiedz się, czy jest to zwykły defekt powstały przy trawieniu i wydalaniu, czy też jest symptomem poważniejszej choroby.
Śluz w kupce niemowlaka – co oznacza?
Sporadyczne pojawianie się śluzu w kupce niemowlaka nie powinno dawać powodów do niepokoju i stanowić symptomów żadnej choroby. Śluz bowiem produkowany w jelitach każdego z nas i pozwala na przesuwanie się w nich treści pokarmowej. Nie jest on widoczny, bo do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego potrzebujemy go tylko trochę.
Najczęstszych przyczyn występowania zwiększonej ilości śluzu w kupce niemowlaka jest kilka. Może to być:
Śluz w kupce niemowlaka – co robić?
Przy jednorazowym lub tylko kilkukrotnym pojawieniu się śluzu w kupce niemowlaka wystarczy tylko uważna obserwacja, nie tylko kupki, ale też zachowania dziecka. Jeśli nie wystąpią dodatkowe objawy, a śluz nie będzie się pojawiał regularnie, warto zachować spokój. Wydzielanie śluzu jest bowiem naturalną reakcją organizmu. Działanie w innych sytuacjach może przebiegać następująco.
Alergia
Ciężko stwierdzić alergię na własną rękę. Jeśli jednak pojawi się lekka wysypka, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co jadło dziecko i matka karmiąca, a w razie potrzeby wprowadzić dietę eliminacyjną. W pierwszej kolejności odstawić powinniśmy jajka, miód, orzechy, nabiał, cytrusy, czekolada lub grzyby. Po odstawieniu szkodliwych produktów ilość śluzu w kupce niemowlaka powinna zmniejszyć się do poziomu niezauważalnego gołym okiem. Jednakże nawet po ustąpieniu objawów, warto skonsultować to z lekarzem pediatrą.
Infekcja rotawirusowa
U dzieci w wieku niemowlęcym bardzo często pojawiającą się chorobą jest biegunka rotawirusowa. Jest jednak łatwa do rozpoznania, gdyż oprócz śluzu w kupce niemowlaka pojawiają się także gorączka, rozwolnienie i wymioty, a dodatkowo złe samopoczucie dziecka i gorączka. Symptomem charakterystycznym dla zarażenia rotawirusem jest również zielonkawe zabarwienie kału, chociaż występujące samodzielnie nie powinno nas martwić, bo często pojawia się w trakcie ząbkowania.
W takiej sytuacji zawsze zalecany jest kontakt z lekarzem, który zdecyduje, czy potrzebna jest hospitalizacja. Podstawową metodą leczenia jest obfite, ciągłe nawadnianie dziecka, podawanie mu mleka oraz płynów elektrolitycznych dostępnych w aptece i dobranych odpowiednio do wieku niemowlęcia.
Śluz w kupce niemowlaka – kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?
Poważne zaburzenia (w przypadku dzieci nie należy niczego bagatelizować) mogą wystąpić, jeżeli razem ze śluzem w kupce niemowlaka wystąpią także inne objawy, to znaczy:
Nieleczone choroby związane z widocznym śluzem w kupce niemowlaka mogą prowadzić do poważnych zaburzeń układu pokarmowego lub tzw. marszu alergicznego, czyli nieustannego przeobrażania się alergii wraz z rosnącym dzieckiem.