Relaktacja. Jak wrócić do karmienia piersią? Relaktacja. Jak wrócić do karmienia piersią?/ iStock

Relaktacja. Jak wrócić do karmienia piersią?

Czy można wrócić do karmienia piersią? Tak! Relaktacja, bo to właśnie proces przywrócenia produkcji mleka, jest możliwa. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość, pobudzenie laktacji po przerwie może chwilę potrwać.

Spis treści:

Dlaczego rezygnuje się z karmienia piersią?

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt wskazują, że celem, do którego powinnyśmy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuowanie tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Zaznaczono także, że zarówno częściowe, jak i krótsze karmienie również jest korzystne.

Niekiedy dość szybko rezygnujemy z karmienia piersią, powody to m.in.:

  • wydaje nam się, że mamy za mało pokarmu i nie jesteśmy w stanie wykarmić dziecka,
  • bolą nas brodawki sutkowe, każde przystawienie dziecka do piersi jest dla nas torturą,
  • rozłąka z dzieckiem (np. pobyt w szpitalu), ciężko jest utrzymać laktację,
  • wyższa konieczność, np. choroba,
  • sądzimy, że nadszedł już czas, aby odstawić dziecko od piersi.

Czy można wrócić do karmienia piersią?

Przestajemy karmić piersią, a po pewnym czasie chciałybyśmy znów przystawiać dziecko. Czy mleko wróci? Powrót do karmienia piersią jest możliwy – można wznowić laktację niezależnie od tego, ile czasu minęło od zakończenia karmienia. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i nie stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Pamiętajmy, że i częściowe karmienie piersią przyniesie dziecku wiele korzyści.

Karmienie mieszane – wszystko, co musisz wiedzieć

Polecamy

Karmienie mieszane – wszystko, co musisz wiedzieć

Mleko mamy to najbardziej naturalny pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Jest bogate w składniki odżywcze wspierające rozwój dziecka, dlatego zaleca się, by karmić naturalnie jak najdłużej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mama zmuszona jest uzupełniać dietę dziecka mlekiem modyfikowanym. Jak prawidłowo karmić dziecko pokarmem mieszanym? Po czym poznać, że dziecko trzeba dokarmiać?

Czytaj

Na czym polega relaktacja?

Relaktacja to proces przywrócenia produkcji mleka w piersiach. Polega na ponownym karmieniu piersią po zakończeniu laktacji – możliwe jest wyprodukowanie takiej ilości mleka, która umożliwi wyłączne karmienie piersią.

Relaktację należy rozróżnić od laktacji indukowanej – to zainicjowanie procesu laktacyjnego u kobiet, które nie były w ciąży (laktacja indukowana bywa nazywana laktacją adopcyjną).

Jak pobudzić laktację po przerwie?

Pobudzenie laktacji po przerwie opiera się na podobnych zasadach, jak te, o których słyszymy, gdy zaczynamy karmić piersią: ważna jest nasza motywacja, częste przystawianie dziecka do piersi oraz efektywne ssanie.

Na relaktację wpływa m.in.:

  • motywacja matki,
  • chęć niemowlęcia do ssania,
  • wiek niemowlęcia,
  • stan piersi,
  • wsparcie ze strony bliskich, konsultantów laktacyjnych.

Jak pobudzić laktację po przerwie? Przystawiaj dziecko często do piersi (do obydwu piersi podczas jednego karmienia), zadbaj o to, aby efektywnie ssało (w ustach dziecka powinna znaleźć się brodawka sutkowa wraz z otoczką, język i usta powinny być charakterystycznie wywinięte), nie pomijaj nocnych karmień (to wtedy w naszym organizmie stężenie prolaktyny jest najwyższe, a to ten hormon odpowiada za produkcję pokarmu), pamiętaj także, że niezwykle ważny jest kontakt skóra do skóry – bliskość dziecka to również stymulacja laktacji (wpływa na produkcję oksytocyny).

Nieocenionym wsparciem będzie pomoc laktatora – oprócz częstego przystawiania dziecka do piersi, odciągaj mleko laktatorem (lepiej robić to częściej a krócej). Warto skorzystać także z pomocy doradcy laktacyjnego. W pobudzeniu laktacji po przerwie mogą pomóc także ciepłe okłady na piersi czy różnego rodzaju herbatki laktacyjne (nie sięgaj po nie na własną rękę, zioła mogą np. wchodzić w interakcje z niektórymi lekami). Niekiedy stosuje się również farmakoterapię.

Nie ma ścisłych widełek mówiących o tym, kiedy mleko pojawi się w piersiach. Czas potrzebny na rozpoczęcie produkcji mleka waha się od kilku dni do kilku tygodniu. Pamiętajmy o tym, że niektóre kobiety nigdy nie wyprodukują wystarczającej ilości mleka, aby wrócić do wyłącznego karmienia piersią, u innych jest to możliwe po kilku dniach. Pamiętaj, że nawet jeśli mleka będzie niewiele i niezbędne będzie karmienie mieszane, nie czyni cię to gorszą matką!

Źródła:

  1. Hormann E., Savage F., Relactation: Review of experience and recommendations for practice, World Health Organization, Geneva 1998 https://www.who.int/publications/i/item/WHO-CHS-CAH-98.14
  2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria 2021 T. 18 https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź