Porcja mleka dla niemowlaka/fot. iStock Porcja mleka dla niemowlaka/fot. iStock

Porcja mleka dla niemowlaka

Zdolność karmienia piersią to dar, jakim natura obdarowała kobiety. I choć mogłoby się wydawać, że zarówno w przystawieniu dziecka do piersi, jak i w przygotowaniu mu mlecznej mieszanki nie ma nic trudnego, rzeczywistość wygląda inaczej. Jak często powinien jeść maluszek i jaka porcja mleka dla niemowlaka będzie wystarczająca?

Spis treści:

Jak często powinien jeść noworodek?

Zgodnie z zaleceniami lekarskimi noworodek karmiony mlekiem mamy powinien być przystawiany do piersi na żądanie, czyli za każdym razem, gdy się tego domaga, mimo iż jeszcze kilka lat temu zalecano, by przystawiać go do piersi co trzy godziny – niemalże z zegarkiem w ręku. 

Po czym poznać, że dziecko jest głodne? Jeśli:

  • wkłada rączki do buzi, 
  • ssie paluszki, 
  • kręci główką, 
  • otwiera buzię w poszukiwaniu piersi,

 to znak, że dopadł go głód. Ilość karmień w pierwszych tygodniach życia powinna wynosić od 8 do 12.

Nieco inaczej jest w przypadku noworodków, które z różnych powodów są karmione mlekiem modyfikowanym. Niestety nie mogą one dostać butelki, kiedy tylko zażądają. Mieszanki mleczne są trudniejsze do strawienia w porównaniu do mleka mamy, dlatego też dziecko potrzebuje na to więcej czasu. Zalecane jest zachowanie minimum 23-godzinnej przerwy pomiędzy karmieniami. W przypadku karmienia butelką liczba optymalnych karmień noworodka wynosi około siedmiu na dobę.

Ile powinien jeść noworodek?

Porcja mleka dla noworodka uzależniona jest od tego, czy karmiony jest piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Kiedy karmimy piersią, jest nieco prościej, ponieważ maluszka trzeba przystawiać do piersi na żądanie, czyli zawsze wtedy, kiedy jest głodny. W pierwszej dobie żołądek noworodka jest wielkości wiśni, pomieści zaledwie 57 ml siary. W tym czasie mleko nie leci z piersi strumieniami, gdyż siara jest bardzo gęsta i leci kropelkami. Idealnie dla małego człowieka, który dopiero uczy się ssać i oddychać w tym samym czasie. Około trzeciej doby siara zmienia się w mleko przejściowe, jest ono bardziej kaloryczne oraz wodniste. W tym czasie zwykle pojawia się tzw. nawał mleczny. Żołądek noworodka rośnie do wielkości orzecha włoskiego i mieści już 2227 ml mleka. Zdrowego, prawidłowo przybierającego na wadze noworodka karmimy na żądanie, jednak nie rzadziej niż 8 razy na dobę– opisuje położna Agata Niedziałek.

Jeśli chodzi o mleka modyfikowane, na opakowaniu każdego z nich producenci umieszczają szczegółowe instrukcje dotyczące zarówno ilości i częstości karmień, jak i jego przygotowania mleka. Ile mleka wypija 3-dniowy noworodek? Jednorazowa porcja mleka modyfikowanego dla noworodka w pierwszym tygodniu życia mieści się w przedziale 30–60 ml, jednak trudno jednoznacznie i konkretnie określić, ile ml mleka podawać noworodkowi.

Trudności z karmieniem

Karmienie piersią, choć mogłoby się wydawać jedną z prostszych czynności, dla wielu mam jest trudne, zwłaszcza w początkowym okresie. Należą do nich: 

  • niewłaściwe przystawienie dziecka do piersi, 
  • ból podczas karmienia, 
  • zbyt mała ilość pokarmu.

Jednak przy odpowiednim wsparciu i pomocy, niemalże z każdą przeciwnością można sobie poradzić. 

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy kobieta urodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, będzie mogła karmić piersią. W tym drugim przypadku pobudzenie laktacji może jednak zająć kilka dni. W razie problemów czy wątpliwości warto skorzystać z pomocy i wsparcia doradcy laktacyjnego, który pokaże, w jaki sposób przystawić dziecko do piersi, jak sprawdzić, czy prawidłowo chwyciło pierś – brodawka i większa część otoczki powinny znajdować się w buzi.

Dokarmianie niemowlęcia

Przez pierwsze pół roku niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, o ile oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań i przeszkód. Zdarza się – na szczęście stosunkowo rzadko – że młoda mama nie ma pokarmu albo jego ilość jest niewystarczająca dla dziecka. W takim przypadku zapewne trzeba będzie zacząć dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, jednak z karmienia piersią nie powinno się rezygnować. Mleko matki jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. W zdecydowanej większości przypadków karmienie piersią jest wystarczającym sposobem żywienia dziecka. Czasem zachodzi jednak konieczność podania dodatkowej porcji mleka poza tym, co dziecko zjada z piersi mamy. Takie sytuacje powinny być uzasadnione medycznie, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla trwania laktacji oraz rozwoju naszego maluszka – mówi Agata Niedziałek.

Kupując mleko modyfikowane, szczególną uwagę należy zwrócić na symbole znajdujące się na opakowaniu – mleko 1 jest mlekiem początkowym, mleko 2 następnym itd. Jednak decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego zawsze należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź