Pojemniki do przechowywania mleka matki/fot. iStock Pojemniki do przechowywania mleka matki/fot. iStock

Pojemniki do przechowywania mleka matki

Pokarm matki to najlepsze źródło składników odżywczych dla dziecka. Dlatego też, zgodnie z zaleceniami, powinien być jedynym źródłem pożywienia dla niemowląt do 6. miesiąca życia. Kiedy dziecko nie może być karmione bezpośrednio z piersi, pomocą będzie odciąganie pokarmu. Jak przechowywać mleko mamy? Jakie pojemniki do przechowywania mleka kobiecego będą najlepsze?

Spis treści:

Odciąganie mleka

Zdarza się, że karmienie niemowlęcia bezpośrednio piersią nie jest możliwe. Co może stać na przeszkodzie? Choćby powrót mamy do pracy lub konieczność krótkiego wyjazdu bez dziecka. 

Mama karmiąca powinna odciągnąć mleko z piersi, by można je było podawać dziecku, kiedy tylko zgłodnieje. Odciąganie pokarmu pomaga też w inicjacji laktacji i zwiększeniu ilości mleka. 

Zazwyczaj odciągamy pokarm z piersi laktatorem. Jak często powinno się to robić? Zwykle zaleca się, by częstotliwość była zbliżona do naturalnego rytmu karmienia.

Sposób odciągania pokarmu uzależniony jest od rodzaju laktatora. Na rynku dostępne są laktatory ręczne i elektryczne. Pierwsze z nich są tańsze, ale o wiele wolniejsze. Jeśli chodzi o urządzenia elektryczne, największą popularnością cieszy się laktator sekwencyjny, w którym konieczna jest zmiana piersi według schematu „7-5-3”. Polega ona na naprzemiennym odciąganiu pokarmu raz z jednej piersi, raz z drugiej. Jak nietrudno się domyślić, pokarm odciągamy w odpowiednich interwałach czasowych – 7 minut lewa pierś, potem prawa, 5 minut lewa pierś, potem prawa i analogicznie ostatnie trzy minuty. Mamy mogą również kupić laktator symultaniczny, który umożliwia odciąganie mleka jednocześnie z obydwu piersi.

Pojemniki do przechowywania mleka – jakie są?

By można było bez obaw podać dziecku mleko matki, powinno być ono przechowywane w odpowiedni sposób. Co to oznacza? Na rynku dostępne są specjalne pojemniki i woreczki do przechowywania mleka matki. Zarówno jedne, jak i drugie wykonane są z materiału przeznaczonego do kontaktu z żywnością, w ich składzie nie znajdziemy bisfenolu A. Dzięki sterylizacji zapewniają utrzymanie najwyższego poziomu higieny. W wielu przypadkach pojemniki są kompatybilne z laktatorem.

Jak wybrać pojemniki do przechowywania mleka?

Woreczki czy pojemniki do przechowywania mleka kobiecego? Wiele mam zadaje sobie to pytanie. Zarówno jedne, jak i drugie są bardzo praktyczne – mają podziałkę, dzięki której wiemy, ile pokarmu udało nam się odciągnąć. Na rynku znajdziemy woreczki o pojemności od 100 do 180 ml, a pojemniki od 60 do ponad 200 ml. Torebki na mleko są jednorazowe, a pojemniki wielokrotnego użytku. Jedne i drugie bardzo dobrze się sprawdzą, dlatego decyzja o wyborze zależy od rodziców. 

Pojemniki na pokarm matki należy odpowiednio przygotować. Zaczynamy zazwyczaj od dokładnego umycia i dezynfekcji. Niezależnie od tego, czy mleko zamknęliśmy w pojemniczku, czy woreczku, „naczynie” musimy opisać datą, godziną i objętością odciągniętego mleka.

Ile można przechowywać mleko?

Trwałość przechowywania mleka zależy od warunków – czy pozostawimy pokarm w temperaturze pokojowej, zamkniemy w lodówce czy zamrozimy. 

  • W temperaturze pokojowej do 8 godzin.  
  • W lodówce do 5 dni. 
  • W zamrażalniku do 5 miesięcy w temperaturze od -18 do -20 st. C.

Po wyjęciu pokarmu z lodówki czy zamrażalnika powinniśmy doprowadzić go do naturalnej dla dziecka temperatury (ok. 37 st. C.). Należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Podgrzewamy tylko jedną porcję mleka na jeden zaplanowany posiłek. 
  • Nigdy nie korzystamy z kuchenki mikrofalowej.
  • Nie korzystamy z płyty indukcyjnej ani gazowej.

Przegrzanie mleka prowadzi do denaturacji białka, pokarm straci swoje cenne właściwości. Mleko ogrzewamy w naczyniu z ciepłą wodą. Zamrożony pokarm mamy przed podgrzaniem najpierw należy rozmrozić. Najlepiej wstawić go po prostu do lodówki na kilka godzin, by powoli zmieniał swój stan skupienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź