Spis treści:
Jak zbudowana jest skóra niemowlaka
Skóra niemowlaka zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, ale jest nawet 5 razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Pokrywa ją płaszcz hydrolipidowy, który chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest on jednak słabiej rozwinięty i jego skuteczność ochronna jest zdecydowanie mniejsza.
Skóra niemowlaka ma także mniej gruczołów potowych. To właśnie dlatego niemowlęta tracą w wyniku parowania przez skórę spore ilości wody, przez co narażone są nie tylko na przegrzanie, ale i na wychłodzenie oraz na zwiększone wchłanianie substancji chemicznych czy leków. Skóra niemowlaka jest też jaśniejsza i mniej elastyczna od skóry dorosłych. To skutek słabszej produkcji melaniny. Właśnie dlatego skórę malucha trzeba szczególnie chronić przed promieniami słonecznymi.
Jak dbać o skórę małego dziecka
O skórę małego dziecka należy dbać… z głową. Zbyt częste mycie i używanie dużej ilości płynów do kąpieli może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. W pierwszych miesiącach życia dziecka codzienna kąpiel całego ciała nie jest wskazana. Wystarczy, że odpowiednio zadbasz o skórę w okolicy pieluszki niemowlaka.
Warto też zwracać uwagę na szyję i uszy dziecka, ponieważ właśnie tam lubi spływać mleko, którym karmisz dziecko. Wyjątek stanowią miesiące letnie, gdy jest gorąco, ponieważ dziecko również się poci. Wtedy kąpiel malucha powinna odbywać się codziennie.
Pielęgnacja skóry niemowlaka krok po kroku
Pielęgnacja skóry niemowlaka to przede wszystkim kąpiel z użyciem delikatnych środków myjących, które są przeznaczone specjalnie dla niemowląt i posiadają wszystkie ważne certyfikaty jakości. Zawarte w kosmetykach dla dorosłych substancje zapachowe czy konserwanty mogą podrażnić bądź uczulić delikatną skórę dziecka. Do mycia niemowlaka nie potrzebujesz żadnych gąbek czy myjek, w których często znajduje się mnóstwo bakterii. Wystarczy tylko twoja dłoń, ciepła woda oraz odrobina płynu do mycia.
Warto też wiedzieć, że obecnie dostępne w sklepach kosmetyki do mycia dzieci zawierają w składzie również substancje nawilżające, co sprawia, że po kąpieli nie musisz już wcierać w skórę dziecka oliwki, jak to było modne jeszcze kilkanaście lat temu.
Dziecko staramy się myć delikatnie, zaczynając od przemycia twarzy, szyi i brzuszka, a skończywszy na okolicach miejsc intymnych i wszystkich zagłębieniach w pachwinach i nóżkach. Główki dziecka nie musisz myć przy każdej kąpieli. Raz, dwa razy w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Pamiętaj także, że płynów do mycia dla dzieci możesz również używać jako szamponu do delikatnych włosów niemowlaka.
Czym pielęgnować skórę niemowlaka?
Skórę niemowlaka pielęgnuj kosmetykiem odpowiednim do mycia dzieci. Obecnie na półkach mamy do wyboru wiele płynów do mycia z bardzo dobrym składem, który nie będzie niszczył bariery lipidowej naskórka malucha. Szukaj takich z dodatkiem witamin w składzie.
Jeśli maluch ma skłonność do podrażnień, możesz także zastosować krem bądź maść zawierającą alantoinę lub d-pantenol, które nie tylko załagodzą ten stan, ale także przyspieszą regenerację naskórka.
Polecamy
Sucha skóra u niemowlaka – postępowanie
Występowanie suchej skóry u niemowlaka nie należy do rzadkości – jego skóra ma nie do końca wykształcony płaszcz hydrolipidowy. Czyni to ją bardziej podatną na przesuszenie i podrażnienia. Pielęgnacja suchej skóry u dzieci wymaga stosowania kosmetyków o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Ponadto wskazane jest unikanie czynników sprzyjających przesuszaniu skóry – zbyt ciepłych kąpieli czy ekspozycji na wysokie lub niskie temperatury.
Czego nie robić w pielęgnacji skóry niemowlaka?
- Nie wyciskaj krostek na twarzy niemowlaka
Niemowlak ma na twarzy krostki? To skutek działania hormonów matki, które po porodzie jeszcze przez pewien czas znajdują się w organizmie malucha. Krostek w żadnym wypadku nie wyciskaj ani nie przemywaj żadnymi substancjami chemicznymi. Wystarczy zwykła woda albo mleko z piersi mamy.
- Nie kąp codziennie
Chociaż kąpiel uspokaja i wycisza niemowlaka, wcale nie musisz przygotowywać jej codziennie. Maluch, który całymi dniami leży w łóżeczku, wózku bądź jest na rękach, nie ma gdzie się wybrudzić. Wyjątek stanowią jedynie okolice pieluszki, które trzeba przemywać regularnie.
- Nie używaj kosmetyków z długim składem
Skóra dziecka nie potrzebuje substancji zapachowych czy konserwantów. Jeśli więc stoisz przed wyborem kosmetyku do mycia malucha, wybierz ten z najkrótszym składem. Dla niemowlaka będzie najbardziej bezpieczny. Uważaj na parabeny, glikole, konserwanty, silikony oraz detergenty.
- Jeśli nie trzeba, nie natłuszczaj
Zdrowa skóra dziecka nie potrzebuje dodatkowej warstwy balsamu czy kremu. Tego typu produktów używaj tylko w przypadku podrażnień okołopieluszkowych bądź gdy wychodzisz z maluchem na mróz lub wystawiasz go na działanie promieni słonecznych.
Jak pielęgnować skórę dziecka – kosmetyki i akcesoria
Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci powinny nie tylko minimalizować podrażnienia, ale również utrzymywać barierę lipidową naskórka u maluchów. Niezbędne jest również, by posiadały one właściwe atesty (Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny) oraz odpowiedni skład.
Co powinno znaleźć się w kosmetyczce niemowlaka?
- płatki kosmetyczne,
- chusteczki nawilżane do okolic pieluszki,
- płyn do mycia,
- krem na odparzenia,
- krem uniwersalny – chroniący przed mrozem i promieniami słonecznymi,
- oliwka – tylko, gdy dziecko zmaga się z przesuszoną skórą.
Źródła:
- Spock B., Needlman R., Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, wyd. Rebis, Poznań, 2020.
- Sears W., Sears R., Księga małego alergika, Mamania, Warszawa, 2016.