Odpieluchowanie - dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka / Pexels.com

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Spis treści:

Kiedy mówię rodzicom o odpuszczeniu dziecku w tym aspekcie, zazwyczaj mówią, że absolutnie presji nie wywierają. Jednak kiedy przeanalizują pewne rzeczy, okazuje się, że tak naprawdę to w domu wszystko kręci się wokół kupy” – podkreśla psycholożka Dominika Słowikowska. Wyjaśnia, dlaczego odpieluchowanie w przypadku kupy jest trudniejsze i co mogą zrobić rodzice, żeby ułatwić dziecku to zadanie.

Obawa przed odpieluchowaniem

W procesie odpieluchowania kupa często przychodzi później niż siku. Dlaczego? Jak wyjaśnia psycholożka Dominika Słowikowska, między innymi dlatego, że dzieci traktują kupę jako… część siebie.

Kiedy mają zrobić kupę do nocnika czy muszli, mają realną obawę utraty kawałka swojego ciała. Kiedy załatwiają się do pampersa, wówczas kupa zostaje niejako przy nich i czują się bezpiecznie. Warto o tym wiedzieć i podejść na poważnie, oswajając temat odpowiednio i równie odpowiednio opiekując się lękiem dziecka” – zaznacza psycholożka.

Jak dodaje, sprawę odpieluchowania utrudnia fakt, że wiele dzieci nie wie, jak wygląda ich kupa, bo rodzice podczas zmiany pieluchy szybko ją zwijają i wyrzucają do kosza. Według niej to duży błąd!

Bardzo ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak wygląda kupa. Aby nie przeraziło się, kiedy zobaczy ją dopiero po zrobieniu np. do nocnika, ponieważ jest to jedna z potencjalnych przyczyn blokad w tym obszarze” – podkreśla.

Przepis na sukces? Zero presji przy odpieluchowaniu

Psycholożka Dominika Słowikowska podkreśla, że kwestie fizjologiczne to bardzo delikatny temat, nieznoszący napięcia i stresu.

Kiedy mówię rodzicom o odpuszczeniu dziecku w tym aspekcie, zazwyczaj mówią, że absolutnie presji nie wywierają. Jednak kiedy przeanalizują pewne rzeczy, okazuje się, że tak naprawdę to w domu wszystko kręci się wokół kupy. Że nawet jak nie mówimy tego dziecku, to rozmawiamy między sobą, niby ‚po cichu’… i ten temat zwyczajnie wisi na stałe w powietrzu” – pisze.

Jak sobie poradzić z odpieluchowaniem w przypadku kupy? Psycholożka daje kilka wskazówek.

Odpieluchowanie: o tym trzeba pamiętać!

Żeby uporać się z problemem przedłużającego się momentu przerzucenia się z pieluch na nocnik, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pisze o nich Słowikowska:

Warto zwrócić uwagę na to, czy to napięcie z naszej strony nie pojawia się również przy kwestiach żywieniowych, czy tam nie przemycamy pewnych komentarzy, które dodatkowo naciskają dziecko, a tym samym blokują” – zaznacza psycholożka.

Jak dodaje, ona pisze o kwestiach psychologicznych, jednak przy dłuższych trudnościach w tym aspekcie, należy zawsze przede wszystkim wykluczyć kwestie medyczne.

Pomogę Ci Mamo

Pomogę Ci Mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską – coacha, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny oraz mamę Miłosza. Jej konto obserwuje go ponad 8 tys. użytkowników. „Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców” – tak siebie opisuje. Oprócz profilu na Instagramie, tworzy też treści na swoim blogu o takiej samej nazwie.

Moje wykształcenie i osobiste doświadczenie przerodziło się w zawodowe zajęcie – inicjatywę ‚Pomogę Ci Mamo’. Powstała ona z połączenia miłości do dzieci, niesamowitego zainteresowania tym, co drzemie w głowach takich małych ludzi oraz z szacunku do mam, które moim zdaniem wykonują najcięższą pracę na świecie” – podkreśla psycholożka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź