Spis treści:
Kiedy dzieciom rosną zęby?
Zęby powstają już w czasie życia płodowego. Uważa się, że pierwsze struktury mogą pojawiać się już od 4. do 6. tygodnia ciąży. Każdy noworodek rodzi się z zębami mlecznymi, które ukryte są pod dziąsłami. Wychodzą na wierzch w wieku niemowlęcym – pierwsze zęby, tzn. siekacze dolne (tzw. jedynki) pojawiają się około 6. miesiąca życia. W dalszych miesiącach wyrzynają się kolejne ząbki.
Kiedy zęby pojawią się wcześniej, nie jest to powód do niepokoju, ponieważ każde dziecko może rozwijać się w swoim tempie i ząbkowanie jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj do 30. miesiąca życia maluch powinien mieć wszystkie 20 zębów mlecznych.
Czy noworodek może mieć zęby?
Raz na jakiś czas można usłyszeć, że dziecko urodziło się już z zębami mlecznymi. Zęby u noworodka to raczej rzadkość. Widać je, kiedy zawiązki zębowe położone są płytko na powierzchni kości. Wśród innych możliwych przyczyn wymienia się:
- zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy,
- rodzinne występowanie,
- infekcje u matki,
- niedobory witamin, niedożywienie u kobiety ciężarnej.
Zęby u noworodka nie są w pełni rozwinięte. Mają koronę, lecz najczęściej rozwój korzeni jeszcze się nie rozpoczął. Z tego powodu zęby ruszają się i powinny zostać usunięte.
Polecamy
Zęby trzonowe u dziecka
Pierwsze zęby trzonowe u dziecka pojawiają się zazwyczaj między 13. a 19. miesiącem życia. Rosną równocześnie na górze i na dole. Nic dziwnego, że nasz maluch jest wtedy wyjątkowo marudny. Jak długo wyrzynają się zęby trzonowe i czy to bardziej boli od wychodzenia mleczaków?
Czy zęby u noworodka to objaw do niepokoju?
Zęby u noworodka częściej pojawiają się u dzieci z zespołami lub wadami wrodzonymi (np. Pierre’a Robina). Zwiększą częstotliwością występują także u dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia. W takiej sytuacji zawsze konieczne jest objęcie noworodka kompleksową opieką lekarską. Jeśli jednak zębom u noworodka nie towarzyszą inne nieprawidłowości rozwojowe, rodzice nie powinni się niepokoić. Ważne jest, aby w razie ich ruchomości, zostały usunięte. Dziecko w kolejnych latach powinno pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa i ortodonty.
Co zrobić, gdy dziecko urodziło się z zębami?
Zęby u noworodka mogą być uciążliwe w karmieniu piersią. Kiedy powodują urazy brodawek sutkowych matki czy języka noworodka, mogą zostać usunięte. Pozostawienie ich w jamie ustnej grozi połknięciem czy zakrztuszeniem.
Każde dziecko urodzone z zębami, które zostały usunięte, od ok. 3. roku życia powinno być pod opieką ortodonty. Będzie on kontrolował prawidłowy rozwój zgryzu malucha, a w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Zęby wrodzone są mleczakami, jeśli więc zostaną usunięte, w ich miejsce wyrżną się dopiero zęby stałe. Będzie to miało miejsce dopiero około 6. roku życia. Do tego czasu może dojść do rozwinięcia się wad zgryzu, dlatego niezbędna jest pomoc ortodonty. Jeśli zęby noworodkowe, to zęby nadliczbowe, w ich miejsce wyjść mogą prawidłowe zęby mleczne.
Inna, rzadsza sytuacja ma miejsce, gdy zęby u noworodka są nieruchome i nie przeszkadzają w karmieniu. Wtedy można je pozostawić i kontrolować u stomatologa. Należy jednak pamiętać, że wczesne wyrzynanie wymaga dokładnej higieny zębów zabezpieczającej przed próchnicą.