Noworodek w domu – jak się przygotować?
Spis treści:
Noworodek w domu – wielka radość!
Na pierwszą wizytę noworodka w domu czekają wszyscy – mama i tata, a także, jeśli jest, również starsze rodzeństwo. Coraz bardziej popularne jest huczne powitanie wracającej ze szpitala mamy wraz z noworodkiem. Często towarzyszą mu balony czy kwiaty.
Musimy jednak pamiętać, że nie powinniśmy narażać maluszka w pierwszych tygodniach na nadmierną ilość wizyt i odwiedzin. Noworodek potrzebuje spokoju i czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Poza tym jego układ odpornościowy nie jest w pełni wykształcony, więc istnieje ryzyko infekcji.
Bardzo ważna jest także podróż dziecka ze szpitala do domu. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości fotelik samochodowy, nosidełko oraz wygodny wózek. Są to niemałe wydatki, dlatego powinniśmy nasze poszukiwania rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby kiedy przyjdzie moment pierwszej wspólnej podróży, nie martwić się o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie.
Wyprawka dla noworodka w domu
Zakupy związane z pojawieniem się na świecie maluszka powinniśmy zacząć odpowiednio wcześnie. Najlepszym momentem jest przełom drugiego i trzeciego trymestru. Dzięki temu zminimalizujemy jednorazowe wydatki i rozłożymy je w czasie. Poza tym będziemy mieli odpowiednio dużo czasu na wybranie najlepszego dla nas sprzętu i zorientowanie się co oferują producenci. Kupowanie na ostatnią chwilę może skończyć się przepłaceniem lub kupnem czegoś niepraktycznego.
Do wyprawki dla noworodka zalicza się wiele różnego rodzaju elementów. Począwszy od ubrań i sprzętu domowego, takiego jak łóżeczko czy przewijak, a kończąc na gadżetach, które nie są niezbędne, ale ułatwiają życie rodzicom.
Wspomniany wcześniej przewijak może okazać się szczególnie przydatny. Można go kupić w różnych wersjach – jest dostępny zarówno jako osobny mebel, razem z regałem na potrzebne drobiazgi, co jest dobrym rozwiązaniem w dużym pokoju, lub w wygodnej postaci nakładek na łóżeczko. Korzystanie z tego typu udogodnień zapobiega nadmiernemu schylaniu się, na które narażeni są opiekunowie dziecka. Przewijanie dziecka na łóżku lub kanapie bardzo obciąża kręgosłup, a ponieważ będziemy przebierać niemowlę wiele razy na dobę, więc warto zadbać również o swój własny komfort.
Warto też odpowiednio przygotować szafę z ubraniami dla noworodka. Najlepiej układać je zgodnie z rozmiarami, gdyż, jak wiemy, w pierwszych tygodniach życia dzieci rosną bardzo szybko, a taki sposób segregowania rzeczy ułatwi nam znalezienie pasującego ubranka bez przeszukiwania wszystkich szuflad czy półek.
Nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością ubranek, ponieważ dziecko bardzo szybko z nich wyrośnie i może się zdarzyć, że niektórych z nich nie zdążymy ani razu mu założyć.
Jak przygotować mieszkanie na nowego domownika?
Wielu przyszłych rodziców planuje wydzielenie specjalnego kącika dla dziecka lub całego pokoju dla maluszka. Wymagać to może przemeblowania lub nawet remontu. O takich rzeczach również lepiej pomyśleć w połowie ciąży, kiedy przyszła mama zazwyczaj dobrze się czuje. Należy jednak pamiętać, by nie dźwigała i nie przebywała w świeżo malowanych pomieszczeniach.
We wskazanym czasie większość rodziców najczęściej zna już płeć swojego dziecka. Mogą więc oni pod tym kątem urządzać jego kącik lub pokój. Zaleca się, aby kolory w pomieszczeniu, w którym przebywać będzie noworodek były stonowane i nie jaskrawe. Można wybrać pastelowe barwy lub odcienie szarości z kolorowymi dodatkami. Warto wziąć pod uwagę naszą późniejszą wygodę przy ustawianiu mebli i planowaniu ustawienia dodatków. Dużo mam poleca zakup fotela, w którym wygodnie i komfortowo można karmić dziecko.
Rodzice często zastanawiają się czy noworodek powinien spać z nimi w sypialni i w ich łóżku czy w innym pokoju. Jest to w dużej mierze wybór każdej rodziny, lecz specjaliści zalecają, aby nie spać z tak małym dzieckiem w jednym łóżku. Są obecnie dostępne specjalne dostawki, w których maluszek może bezpiecznie spać i będzie bardzo blisko nas. W pierwszych miesiącach życia dziecka szczególnie powinno się unikać pluszowych zabawek w łóżeczku maluszka oraz różnego rodzaju dodatków, które mogłyby przyczynić się do wystąpienia bezdechu sennego.
Najlepiej jest też jeszcze przed porodem zdecydować o miejscu, w którym będziemy kąpać noworodka. Może to być specjalna wanienka stawiana w sypialni czy łazience lub nakładka na zlew albo specjalne wiaderko. Pamiętać też trzeba o zakupie odpowiednich kosmetyków dla niemowląt, delikatnej szczotce czy termometrze do wody. Małe dzieci wychładzają się bardzo szybko, dlatego też starannie powinniśmy kontrolować temperaturę.
Co jeszcze może się przydać?
Poza obowiązkowymi punktami wyprawki warto pomyśleć też o zakupie innych, polecanych przez wielu rodziców, praktycznych przedmiotów czy gadżetów. Należą do nich m.in.:
- rogale i poduszki do karmienia,
- laktator (ręczny lub elektryczny),
- niania elektryczna,
- monitor oddechu,
- nawilżacz powietrza,
- aspirator do kataru,
- mata edukacyjna,
- misie Szumisie,
- kosz Mojżesza,
- leżaczek.
Z wielu z tych akcesoriów można spokojnie zrezygnować, choć niektóre naprawdę mogą być przydatne. Rodzice bardzo chwalą szczególnie różne szumiące zabawki, które w pierwszych miesiącach życia dziecka imitują szum, jaki maleństwo miało w brzuchu mamy.