Kobieta karmi dziecko piersią Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia/ iStock

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

Spis treści:

Pierwsze dni po porodzie często nie są łatwe. Nowe wyzwania i zmiany oraz kolejne pytania. Nie na wszystkie można szybko znaleźć odpowiedzi. Dlatego znana w mediach społecznościowych Położna Kasia skrupulatnie dzieli się swoją wiedzą z przyszłymi oraz obecnymi matkami. Tym razem wytłumaczyła, jak wygląda nawał pokarmu po porodzie.

Nawał pokarmu - czym jest?

Nawał pokarmu oznacza większą produkcję mleka w piersiach kobiety, niż standardowo powinno go być. Może to spotkać świeżo upieczoną mamę zaraz po porodzie. Kiedy dokładnie?

"Dzisiaj chciałam Ci opowiedzieć o nawale pokarmu czyli stanie, w którym mleka jest więcej niż dziecko potrzebuje. Pojawia się między 3. a 6. dobą, zazwyczaj wcześniej po porodzie naturalnym niż po operacji cięcia cesarskiego" - tłumaczy położna.

Jak poznać, że mam nawał pokarmu?

Wzmożoną produkcję mleka w piersiach można łatwo rozpoznać po kilku cechach.

Co dzieje się w następnych dniach od pojawienia się pokarmu w piersiach?

Jak zaznacza Położna Kasia, zjawisko większej ilości pokarmu trwa zaledwie kilka dni. Następnie sytuacja się miarkuje.

Choć zjawisko samego nawału to kwestia ledwie kilku dni. W pewnym momencie pojawi się rytm, schemat karmień. Sam widok dziecka lub jego płacz może sprawić, że mleko samoistnie wypłynie. Warto być na to przygotowaną, wkładki laktacyjne bywają zbawienne dla naszego komfortu

Płaza-Piekarzewska zaznacza także, że warto pamiętać o okładach na piersi. Dzięki nim karmienie piersią będzie znacznie przyjemniejsze.

Położna Kasia - kim jest?

Katarzyna Płaza-Piekarzewska jest położną prowadzącą profil „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka prowadzi także bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź