Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka/fot. iStock Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka/fot. iStock

Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka

Różnice między rytmem snu niemowląt i dorosłych mocno utrudniają świeżo upieczonym rodzicom zapewnienie sobie okazji do wystarczającej ilości odpoczynku w nocy. W pierwszych miesiącach po urodzeniu się malucha konieczność częstego karmienia uniemożliwia przesypianie dłuższych okresów bez przerwy. Już na tym etapie możemy zadbać jednak o wprowadzenie w życie nawyków, które ułatwią nam usypianie dziecka.

Spis treści:

Prawidłowe usypianie noworodka

Chociaż dzieci w pierwszym miesiącu życia większą część doby (14–17 godzin) spędzają, drzemiąc, nie mają jeszcze regularnych ani długich cykli snu. U noworodka sen codziennie rozbity jest na 8–12 krótkich okresów przeplatanych czasem spędzanym na jedzeniu, zmianie pieluch i interakcji z najbliższymi osobami.

Przy usypianiu noworodka i dziecka w pierwszych miesiącach życia ważne jest, żeby wykazać się cierpliwością oraz elastycznością w odpowiadaniu na potrzeby malucha. Noworodki potrzebują dużo snu i same zadbają o to, żeby otrzymać jego wystarczającą dawkę. Niestety, ich naturalny rytm codziennego funkcjonowania jest bardzo odmienny od przyzwyczajeń dorosłych. Rodzicom radzi się, żeby przez pierwsze miesiące to oni dostosowali się do dziecka i próbowali spać wtedy, kiedy uśnie niemowlę, a nie odwrotnie.

Wykształcenie nawyków

Już na początkowym etapie życia możesz przygotowywać dziecko do wykształcenia nawyków, dzięki którym zacznie przestawiać się na spanie przede wszystkim w nocy. Te same wskazówki stosuje się u niemowląt w różnym wieku, choć trzeba pamiętać, że z czasem potrzeby związane z częstotliwością karmienia w nocy oraz ilością snu będą się zmieniać.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu miesięcy potrzebuje 12–15 godzin snu, który powoli łączy się w dłuższe okresy. Duża część maluchów w tym czasie zaczyna przesypiać w nocy sześć lub więcej godzin. W wieku 7–12 miesięcy niemowlęta śpią około 12 godzin na dobę. Na tym etapie życia zazwyczaj przesypiają już całą noc.

Wypracowanie odpowiednich nawyków związanych ze snem w dłuższej perspektywie ułatwi życie i tobie, i dziecku. Jak usypiać niemowlaka?

Jak usypiać dziecko?

Niemowlakowi w pierwszym półroczu życia odróżnienie dnia od nocy nie przychodzi naturalnie. Na początek zadbajmy o stworzenie warunków do tego, żeby maluch czuł się bardziej senny w nocy i mniej w dzień.

Jak usypiać noworodka lub starsze niemowlę w nocy?

  • światła powinny być przygaszone,
  • mów do dziecka tylko cichym i spokojnym głosem,
  • nie baw się z niemowlakiem,
  • ogranicz ilość bodźców różnego rodzaju, które dochodzą do dziecka,
  • po karmieniu i zmianie pieluchy możliwie szybko ułóż malucha z powrotem w łóżeczku.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

  • zadbaj o to, żeby niemowlę było aktywne,
  • spędzaj dużo czasu na zabawie z nim,
  • dużo mów do dziecka,
  • odsłaniaj okna, żeby zaznaczyć wyraźną różnicę między dniem i nocą.

Dziecko stopniowo zacznie się uczyć, że noc jest przeznaczona na sen, a dzień – na aktywne spędzanie czasu.

Zasady usypiania niemowlaka

Warto znać kilka ogólnych zasad związanych ze snem i usypianiem niemowlaka:

  • przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno spać w tym samym pokoju co ty (ale zawsze w swoim łóżeczku),
  • układaj niemowlę do snu na plecach (nie na brzuchu),
  • przy usypianiu półrocznego lub starszego dziecka odczekaj kilka minut, zanim odpowiesz na marudzenie po tym, jak się obudzi (możesz zobaczyć, co się z nim dzieje, i mówić do niego, ale daj mu okazję do tego, żeby samo się uspokoiło i ponownie zasnęło bez wyjmowania go z łóżeczka); dopiero jeśli okaże się, że niemowlę nadal płacze, podnieś je i sprawdź, czego potrzebuje.

Metody usypiania niemowlaka

Zarówno niemowlęta, starsze dzieci, jak i dorośli wykształcają pewne skojarzenia między określonymi działaniami a snem. Jeśli przyzwyczaimy malucha do tego, że dana czynność wykonywana jest zawsze przed położeniem do łóżeczka, po jakimś czasie niemowlę automatycznie zacznie kojarzyć ją z czasem na sen. Wtedy usypianie go będzie dużo łatwiejsze.

Na początek zdecyduj, jakie czynności będziesz wykonywać z dzieckiem przed snem. Wybrane działania wykonuj w stałej kolejności przed położeniem malucha do łóżeczka. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, czym się zająć w ramach usypiania niemowlaka:

  • przygaś światła w pokoju,
  • wykąp lub umyj malucha,
  • zmień dziecku pieluszkę i przebierz go w piżamkę,
  • nakarm dziecko piersią lub butelką,
  • poczytaj książeczkę odpowiednią do jego wieku,
  • zaśpiewaj kołysankę lub włącz relaksującą muzykę. 

Pamiętaj, żeby układać dziecko do snu jeszcze zanim zaśnie. Dzięki temu niemowlę zacznie kojarzyć przebywanie w łóżeczku z usypianiem. Przez to później będzie bardziej prawdopodobne, że maluch sam zaśnie po tym, gdy obudzi się w nocy. Dzieci, które potrafią bez interwencji rodzica uspokoić się w takich okolicznościach, generalnie śpią przez dłuższe okresy i na wcześniejszym etapie życia dają rodzicom szanse na to, żeby wysypiali się w nocy.

Jak sprawić, by dziecko usnęło?

Jeśli chcesz, żeby dziecko szybko usnęło, zadbaj o to, żeby poczuło się spokojne i bezpieczne. Możesz dać mu do ssania smoczek, kołysać je, głaskać lub poklepywać delikatnie po plecach. Mówienie do dziecka cichym głosem lub zaśpiewanie kołysanki także uspokaja malucha. W usypianiu niemowlaka często pomaga również tzw. biały szum.

Źródła:

  1. National Health Services (2018) Helping your baby to sleep.
  2. American Academy of Pediatrics (2018) Getting Your Baby to Sleep.
  3. Sleep Foundation (2020) Babies and Sleep.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź