Kiedy zmienić wózek dziecięcy? Kiedy zmienić wózek dziecięcy? /iStock

Kiedy zmienić wózek dziecięcy i jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego wózka dziecięcego gwarantuje dziecku nie tylko najwyższy komfort, ale także bezpieczeństwo.  Czym się różnią najpopularniejsze typy wózków i jakie są ich wady i zalety? Jaki wózek dla aktywnych rodziców? 

Spis treści:

Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę? 

Najlepszym wyborem na pierwszy wózek dla niemowlaka jest gondola. Pozwala ona podróżować w pozycji leżącej, jest przestronna, może pełnić dodatkowo funkcję kołyski, a jej duża budka chroni dziecko przed niekorzystną pogodą (zarówno deszczem, jak i nadmiarem słońca). Ze względu na duże wymiary i ciężar nie jest to jednak ulubiony pojazd rodziców, którzy często muszą się zmagać z jego transportem samochodem czy nawet znoszeniem po schodach. Planując zmianę gondoli na lżejszą i poręczniejszą spacerówkę, nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie dziecka.

W pozycji siedzącej możemy ustawić spacerówkę dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Z odchylonym siedziskiem do spacerówki możemy przenieść dziecko wcześniej, kiedy jest bardzo ruchliwe i istnieje ryzyko, że wypadnie lub kiedy jest za duże.

„Przesiadkę” do spacerówki warto także dodatkowo skonsultować z pediatrą lub fizjoterapeutą niemowląt. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i rodzic może mieć trudność z prawidłową oceną, czy pozycja dziecka w wózku jest odpowiednia. Najczęściej odpowiednim momentem na zmianę wózka są okolice 6–7 miesiąca życia dziecka.

Bezpieczny wózek, czyli jaki? 

Wybierając odpowiedni wózek dla niemowlaka, należy zwrócić szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo i funkcje. Dotyczy to zwłaszcza spacerówki, z której dziecko będzie korzystać przez długi czas – zazwyczaj do 3. roku życia. Czym się kierować przy wyborze wózka?

Szerokość siedziska – małe dzieci szybko przybierają na wzroście i wadze, warto wybrać wózek, z którego pociecha nie wyrośnie w przeciągu kilku miesięcy.

Barierka i pasy – chronią dziecko przed wypadnięciem z wózka; barierka może mieć regulowaną wysokość i opcję odpięcia, kiedy dziecko nie będzie już jej potrzebować. Pasy powinny być miękkie, aby nie obcierać skóry dziecka i trudne do odpięcia przez malucha.

Regulowany podnóżek – pozwala na prawidłowe ustawienie miednicy dziecka i zapewnia wygodne oparcie dla jego nóżek.

Składana budka – zapewnia dziecku ochronę przed deszczem, wiatrem i silnym słońcem, może także służyć zaciemnieniu i wyciszeniu dziecka w trakcie drzemki. Warto pomyśleć o wyborze budki z okienkiem pozwalającym na obserwację dziecka.

Zdejmowana tapicerka – utrzymanie czystości w wózku, w którym dziecko będzie także jadło i bawiło się, nie jest łatwe, warto wybrać spacerówkę z materiału łatwego do czyszczenia.

Koła – dobrze amortyzujące koła ograniczają wstrząsy i zwiększają komfort dziecka, odpowiednio dobrane mogą także ułatwiać poruszanie się z wózkiem w trudniejszym terenie (od pokonywania krawężników, po rodzinne wycieczki na łonie natury).

Wózki dziecięce dla aktywnych rodziców 

Wybór najlepszego wózka dziecięcego należy dostosować także do własnych potrzeb i pomysłów na jego użytkowanie. Dotyczy to między innymi rodziców aktywnie uprawiających sporty i lubujących się w spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Szeroki wybór akcesoriów, takich jak chusty i nosidła, oraz odpowiednich wózków sportowych pozwala na kontynuowanie swoich pasji także w trakcie opieki nad niemowlakiem.

Decydując się na zakup wózka sportowego – do biegania, jazdy na rowerze czy turystyki górskiej, warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak:

Koła i zawieszenie – sztywne zawieszenie charakteryzuje się gorszą amortyzacją i może powodować dyskomfort u dziecka, podobnie na wygodę jazdy wpływa wielkość i grubość kół.

Zwrotność i system hamowania – planując poruszanie się z wózkiem tempem szybszym niż spacerowe, należy mieć na uwadze odpowiednią zwrotność wózka i możliwość szybkiego, mało gwałtownego wyhamowania.

Lekkość i system składania – wózek wykorzystywany do celów turystycznych i aktywnych wyjazdów powinien być lekki i łatwy do złożenia, aby ułatwić jego transport i przechowywanie.

Pojemność i pakowność – decydując się na zabranie wózka na dłuższą wycieczkę w lesie czy górach warto wykorzystać jego możliwości transportowe, dodatkowe kieszenie i torby pozwolą wygodnie spakować napoje i jedzenie na drogę, jak i zabawki czy środki pielęgnacyjne dla dziecka.

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź