Kiedy nabiał dla niemowlaka?
Spis treści:
Jaki nabiał dla dziecka wybrać?
Jeśli karmisz swoje dziecko piersią to pamiętaj, że przez pierwszych 6 miesięcy życia mleko mamy pokrywa wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Jeśli zdecydowałaś, by karmić niemowlę mlekiem modyfikowanym, rozszerzanie diety możesz rozpocząć już w 5.-6. miesiącu życia. Nabiał, zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt, powinien pojawić się w diecie dziecka między 7. a 12. miesiącem życia.
Mleko i produkty mleczne są wartościowym źródłem wapnia, na które zapotrzebowanie u dzieci jest wysokie. Rozszerzanie diety rozpoczyna się jednak przede wszystkim ze względu na możliwy niedobór żelaza. Dlatego w czasie wprowadzania nowych produktów do diety bardzo ważne jest, żeby najpierw uwzględnić źródła żelaza – mięso, żółtko jaj, ryby czy produkty zbożowe.
Z tego powodu z wprowadzeniem produktów mlecznych nie trzeba się śpieszyć. Dobrym źródłem wapnia pozostaje wciąż mleko mamy czy mleko modyfikowane. Warto też wiedzieć, że wapń ogranicza wchłanianie żelaza. Jeśli twoje dziecko ma niedokrwistość, nie łącz w jednym posiłku produktów mlecznych z tymi, które zawierają duże ilości żelaza.
Gdy zdecydujesz się wprowadzić produkty mleczne, wybieraj takie, które są niedosładzane i pełnotłuste. Dzieci mają wyższe zapotrzebowanie na tłuszcz, warto też wiedzieć, że w tłuszczu rozpuszczają się niektóre witaminy (np. A i D). Zawsze sprawdzaj, czy produkt mleczny powstał z mleka pasteryzowanego, dzięki temu unikniesz zagrożenia zatruciem bakteryjnym. Zgodnie z prawem producent, gdy używa mleka surowego, ma obowiązek wyraźnie to zaznaczyć na opakowaniu. Jeśli w składzie pojawia się samo określenie „mleko”, oznacza to, że produkt powstał z mleka pasteryzowanego.
Mleko mamy dla najmłodszych
Przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka jego wyłącznym pokarmem może być mleko mamy, które zawsze dopasowane jest do indywidualnych potrzeb dziecka. Musisz wiedzieć, że mleko krowie, kozie czy owcze nigdy nie mogą zastępować mleka mamy czy mleka modyfikowanego.
Mleko krowie zawiera zdecydowanie za dużo białka i składników mineralnych, jego skład byłby zbyt dużym obciążeniem dla niemowlęcych nerek. Pełnego mleka krowiego nie wprowadza się do diety dziecka aż do ukończenia 1. roku życia. W czasie rozszerzania diety o produkty nabiałowe, czyli od 7. miesiąca do końca 12. miesiąca życia, mleko krowie może być jedynie niewielkim dodatkiem uzupełniającym, ale nie może być głównym składnikiem dania. Dlatego w tym czasie kaszki zbożowe należy przygotowywać na wodzie.
W 2-3. roku życia dziecko nie powinno wypijać więcej niż 0,5 litra mleka krowiego dziennie (ze względu na możliwy nadmiar białka w diecie).
Przetwory mleczne dla starszych dzieci
Na początek zacznij od niewielkich ilości jogurtu, kefiru naturalnego czy sera twarogowego tłustego. To produkty, które wspierają kształtującą się mikrobiotę jelit dziecka. Pamiętaj, by rozpocząć od niewielkich ilości, 1-2 łyżki w zupełności wystarczą. Sprawdzaj etykiety produktów mlecznych, wybieraj takie, które mają jak najmniejszy dodatek soli. Kupuj wyłącznie produkty niedosładzane, bez dodatku mleka w proszku czy niepotrzebnych substancji zagęszczających.
W przypadku produktów mlecznych nie musisz kupować tych przeznaczonych specjalnie dla niemowląt. Wystarczą zwykłe przetwory mleczne na bazie mleka pasteryzowanego.
Możesz też do diety niemowlęcia włączyć niewielkie ilości serów żółtych, ale ponieważ przeważnie są one dość tłuste i słone, to traktuj je tylko jako dodatek dosmaczający.
Jaki nabiał warto podać dziecku? Na co uważać?
Kupując nabiał, który chcesz wprowadzić do diety niemowlęcia zapamiętaj te 3 określenia:
- pasteryzowany,
- niedosładzany,
- pełnotłusty.
Na co jeszcze warto uważać? Zwróć szczególną uwagę na okres wprowadzania nabiału, jeśli twoje dziecko jest alergikiem lub alergia występuje w najbliższej rodzinie (np. u rodziców czy rodzeństwa dziecka). W takiej sytuacji nie opóźniaj wprowadzenia nabiału, ani nie eliminuj go z diety „na wszelki wypadek”. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować niepokojące objawy, do których należy np. wysypka w zgięciach kolan i łokci, zmiana rytmu wypróżnień. W razie ich wystąpienia jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który zadecyduje o dalszym przebiegu rozszerzania diety.
Źródła:
- Schemat żywienia niemowląt to zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
- „U malucha na talerzu” Marta Jas-Baran, Tamara Chorążyczewska, wydawnictwo: Publicat
- „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”, Weker, Barańska (red), IMiD