Kiedy jest konieczna i jak wygląda rehabilitacja niemowlaka? / iStock

Kiedy jest konieczna i jak wygląda rehabilitacja niemowlaka?

Rehabilitacja niemowlaka pozwala na skorygowanie nieprawidłowości związanych z jego rozwojem ruchowym. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie potrzeb dziecka i wprowadzenie terapii może także całkowicie wyeliminować pojawiające się zaburzenia.

Spis treści:

Niemowlę w potrzebie

W pierwszym roku życia dziecko zdobywa wiele cennych umiejętności, które rzutują na jego dalszy rozwój. To m.in. trzymanie główki, podpieranie się w czasie leżenia na brzuchu, chwytanie przedmiotów, obroty, przyjmowanie pozycji czworaczej czy siadanie. Wszelkie zaburzenia w rozwoju psychoruchowym powinny zwrócić naszą uwagę, rehabilitacja może zahamować lub odwrócić nieprawidłowości.

Kiedy rehabilitacja niemowlaka jest konieczna?

Z rehabilitacji powinny skorzystać m.in. dzieci urodzone przedwcześnie, z chorobami genetycznymi czy neurologicznymi. Kierowane są na nią także maluchy z wrodzonymi wadami narządu ruchu (m.in. stopą końsko-szpotawą). O zaleceniach i krokach, które należy podjąć, często jesteśmy informowane już w szpitalu położniczym. 

Jednak rehabilitacja może być konieczna także u zdrowych maluchów. Gdy zauważymy nieprawidłowości w rozwoju naszego dziecka, coś nas niepokoi, powinnyśmy skonsultować się ze specjalistą. Im szybsze wychwycenie nieprawidłowości ruchowych i rozpoczęcie rehabilitacji, tym większe szanse na wyeliminowanie zaburzeń i prawidłowy rozwój. 

Wskazania do rehabilitacji niemowlaka to m.in.:

  • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
  • asymetryczne ułożenie,
  • prężenie, wyginanie ciała,
  • niechęć do leżenia na brzuchu i trudności z utrzymaniem stabilnej pozycji,
  • brak kontaktu wzrokowego,
  • zaciskanie dłoni w piąstki.

Kto kieruje niemowlę na rehabilitację?

Skierowanie na rehabilitację, w zależności od jej rodzaju, wydaje lekarz POZ lub lekarze specjaliści z oddziałów szpitalnych lub poradni specjalistycznych. Jeśli rehabilitacji wymaga np. wada wrodzona, skierowanie możemy otrzymać razem z wypisem ze szpitala położniczego. Zazwyczaj jednak udajemy się do lekarza pediatry, który kieruje nas do poradni specjalistycznej i dopiero tam otrzymujemy skierowanie na rehabilitację.

Możemy także udać się bezpośrednio do fizjoterapeuty. Prywatna konsultacja pozwala zaoszczędzić czas, wiąże się jednak z nakładem finansowym.

Połóż niemowlaka na boku. Dlaczego warto? Tłumaczy Mama Fizjoterapeuta

Polecamy

Połóż niemowlaka na boku. Dlaczego warto? Tłumaczy Mama Fizjoterapeuta

„Zdarza się, że ta pozycja nam umyka, a jest naprawdę ważna i niesie ze sobą mnóstwo korzyści” – pisze na swoim profilu na Instagramie Małgorzata Paleczny, znana jako „Mama Fizjoterapeuta”. Dlaczego dobrze jest kłaść dziecko na boku?

Czytaj

Jak wygląda rehabilitacja niemowląt?

Rehabilitacja niemowląt może mieć różne to formy. U dzieci w pierwszym roku życia najczęściej stosowane terapie to metoda Vojty oraz NDT-Bobath. Wybór metody, ale i intensywność rehabilitacji, zależy od konkretnego przypadku i nieprawidłowości ruchowych, z jakimi mierzy się dziecko. Niezależnie od tego, która metoda zostanie wybrana, znaczenie ma czas podjęcia terapii (im szybciej rozpoczniemy rehabilitację, tym lepiej), regularność oraz współpraca na linii terapeuta-rodzic. Chociaż terapia przeprowadzana jest w gabinecie, jej powodzenie zależy od tego, czy rodzice będą kontynuować działania w domu.

Kto prowadzi rehabilitację niemowląt?

Rehabilitacja niemowląt, m.in. wykorzystująca metody Vojty czy NDT-Bobath, najczęściej prowadzona jest przez fizjoterapeutów specjalizujących się w danym rodzaju terapii. Ukończyli oni odpowiednie kursy, posiadają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną.

Fizjoterapia noworodka

Fizjoterapeutę warto odwiedzić po narodzinach dziecka. Specjalista pokaże nam, jak w prawidłowy sposób pielęgnować malucha, jak go układać w łóżeczku, jak podnosić i nosić, jakie pozycje do karmienia są najlepsze. Wykonywanie odpowiednich ruchów sprawi, że będziemy wzmacniać u dziecka prawidłowe odruchy (np. obracanie się), hamując te nieprawidłowe.

Fizjoterapeuta nie tylko udzieli nam wskazówek, ale i obejrzy dziecko. Dzięki holistycznemu podejściu może on “wyłapać” nieprawidłowości, pojawiające się już na tym etapie (jak np. asymetria ułożeniowa).

Jak długo trwa rehabilitacja niemowlaka?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – wiele zależy od tego, z jakimi nieprawidłowościami rozwojowymi mamy do czynienia, jak wyglądają postępy, jakie efekty chcemy osiągnąć. Pamiętajmy jednak, że rehabilitacja w pierwszych miesiącach życia jest łatwiejsza i szybciej przynosi efekty.

Jeśli chodzi o refundację rehabilitacji, na stronie NFZ znajdziemy informację, że “czas trwania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, słuchu i mowy, jak i wzroku wynosi do 120 (sto dwadzieścia) osobodni w roku kalendarzowym”.

 

Źródła:

  1. Informacje o pozostałych świadczeniach: Rehabilitacja lecznicza https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/informacje-o-pozostalych-swiadczeniach/.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź