Karuzela nad łóżeczko dziecka – czy warto?
Spis treści:
Karuzela nad łóżkiem dziecka – kit czy hit?
Dzieci już w początkowym okresie życia zaczynają interesować się przedmiotami, które je otaczają. Wraz z upływem tygodni potrzeby malucha rosną. Karuzela nad łóżeczko, choć – nie ukrywajmy – nie jest niezbędną zabawką, może być bardzo pomocna. Zanim dziecko nauczy się przekręcać, chwytać czy siadać, przygląda się i słucha. Kolorowe zawieszki nad łóżeczko o różnych teksturach i kształtach stymulują prawidłowy rozwój dziecka. Karuzela rozwija umiejętności słuchowe i wzrokowe, przyciąga uwagę dziecka. Dodatkowo jej ciche i delikatne melodie uspokajają, wyciszają i koją zmysły. Niekiedy również usypiają.
Po co wiesza się karuzelę nad łóżeczkiem dziecka?
Wirujące zabawki wzbudzają u dziecka spore zainteresowanie. Zachęcają do poznawania świata i rozwijają naturalną ciekawość. Dobrze zaprojektowana karuzela potrafi pobudzić zmysły malucha, a starszego niemowlaka zachęca do chwytania zabawek czy machania nóżkami i rączkami w rytm muzyki.
Polecamy
Łóżeczko dla noworodka
Bezpieczne i wygodne – to dwie podstawowe cechy, jakie powinno mieć łóżeczko dla noworodka. Jego wygląd, wymiary, dodatkowe wyposażenie są już mniej istotne – rodzice podejmują decyzję w zależności od warunków mieszkaniowych i własnych preferencji. Na co zwracać uwagę, kupując łóżeczko dla noworodka? Jakie akcesoria dla noworodka mogą być przydatne?
Jaką karuzelę nad łóżeczko wybrać?
Karuzela nad łóżkiem dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na mocowanie, które musi być stabilne i solidne. Karuzele dostępne na rynku możemy podzielić na te z pozytywką i włącznikiem. Pierwsze, czyli tradycyjne, choć są zazwyczaj tańsze, wymagają niemalże ciągłego nakręcania pozytywki, co po czasie staje się męczące i drażniące. Drugie z kolei, nieco droższe, uruchamia się, naciskając przycisk, co daje gwarancję działania przez około 30 minut. Najdroższe modele uruchamiane są za pomocą pilota, który pozwala sterować karuzelą bez podchodzenia do łóżeczka.
Podstawową i główną funkcją karuzeli jest kręcenie się wokół własnej osi i wygrywanie spokojnych melodii. Na rynku dostępne są również bogatsze i bardziej urozmaicone wersje, np. z dodatkowymi efektami świetlnymi czy lusterkiem. Karuzela powinna być kolorowa, tak by zwróciła uwagę i zaciekawiła maluszka. Zabawki przypominające zwierzątka, roślinki lub chmurki będą dodatkową zachętą.
Warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas karuzela posiada regulację głośności (noworodki mogą się wystraszyć zbyt głośnych dźwięków) oraz czy istnieje możliwość odpięcia i wyprania pluszowych zabawek.
Rozmiar karuzeli nad łóżeczko
Na jaki rozmiar karuzeli nad łóżeczko się zdecydować?
- Karuzela nie powinna być zbyt duża, masywna ani ciężka, by nie przytłoczyć i nie przestraszyć maluszka.
- Duże wymiary mogą utrudniać wyjmowanie i wkładanie dziecka do łóżeczka.
- Rozmiar karuzeli należy dopasować do wielkości łóżeczka – ważne, by nie wystawała ona poza barierki.
Karuzela z projektorem
Coraz więcej karuzeli wyposażonych jest w specjalny projektor, który sprawia, że na suficie lub ścianie wyświetlane są kolorowe wzory – najczęściej gwiazdki, chmurki, serduszka. W niektórych modelach obrazki co kilkanaście sekund zmieniają kolory, co dodatkowo przyciąga spojrzenie dziecka. Karuzela z projektorem często wyposażona jest w lampkę o delikatnym świetle, która oświetla przestrzeń wokół łóżeczka.
Jak zawiesić karuzelę nad łóżeczkiem?
Mocowanie karuzeli nad łóżeczkiem nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Przykręcamy ją do łóżeczka specjalną śrubą, zazwyczaj dołączoną do kompletu, mniej więcej w połowie jego długości. Zabawki wieszamy tak, by w całej swojej okazałości były dla dziecka widoczne. W większości modeli zawieszki skierowane są przodem do dziecka leżącego w łóżeczku – warto na to zwrócić uwagę, wybierając karuzelę.
Najgorsze karuzele nad łóżko dziecka
Kupując karuzelę, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Jakich zabawek unikać? Najgorsze karuzele to te niestabilne i chwiejne, które po pociągnięciu za zabawkę mogą się odczepić i spaść. Z kolei te ze zbyt głośną i nieprzyjemną dla ucha melodią pobudzają układ nerwowy dziecka i mogą doprowadzić do przestymulowania – zwłaszcza jeśli dźwięków nie można wyłączyć. Karuzele z kolorowymi, wręcz neonowymi i świecącymi pluszakami, choć początkowo zainteresują malucha, koniec końców będą działały na niego drażniąco i pobudzająco.