Karmienie piersią jako metoda antykoncepcji. Czy jest skuteczna? Karmienie piersią jako metoda antykoncepcji. Czy jest skuteczna?/ iStock

Karmienie piersią jako metoda antykoncepcji. Czy jest skuteczna?

Spis treści:

Karmisz piersią i zastanawiasz się, czy to wystarczająca metoda antykoncepcji? Może jednak powinnaś bardziej się zabezpieczać? „Modne Farmaceutki” postanowiły rozwiać wątpliwości i odpowiedziały, czy w trakcie laktacji można zajść w ciążę.

Po ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Jedną z nich jest zanik miesiączki w trakcie laktacji, a więc i niepłodność w tym czasie. Czy można zatem w okresie karmienia piersią bezpiecznie współżyć, nie martwiąc się o następną ciążę? Wokół tej teorii krąży wiele legend. Jak to w końcu jest? Czy w trakcie laktacji ciąża jest niemożliwa?

Czy karmienie piersią to dobra metoda antykoncepcji?

Z tymi wątpliwościami postanowiły rozprawić się farmaceutki, znane w mediach społecznościowych jako „Modne Farmaceutki”.

„Czy faktycznie karmienie piersią wystarczy, abym nie zaszła w ciążę? Czy nie muszę stosować antykoncepcji?”– piszą farmaceutki i dodają – „Te pytania zadało i zadaje sobie pewnie wiele mam. Trochę to abstrakcyjne. XXI wiek i mam ufać tylko karmieniu piersią??!! To chyba jakiś żart. Nie będę ryzykować. To jak w końcu z tym jest? Jestem bezpieczna czy nie?”

Ciąża i poród - co się dzieje w ciele kobiety?

Farmaceutki na swoim profilu na Instagramie wytłumaczyły dokładnie, co dzieje się w ciele kobiety w czasie ciąży oraz po porodzie. Ekspertki wymieniają:


Karmienie piersią a ciąża

Czy w takim razie kobiety, które karmią dziecko piersią i nie mają miesiączki, mogą bezpiecznie współżyć? "I tak i nie" - odpowiadają farmaceutki, tłumacząc dokładnie metodę LAM (ang. lactational amenorrhea method), czyli właśnie metodę laktacyjnego braku miesiączki.

Nie można zatem powiedzieć, że metoda nie jest skuteczna, ale tez nie można stwierdzić, że jest bezpieczna w 100 proc. Zdarzają się także sytuacje, że w trakcie karmienia piersią pojawia się miesiączka. Co wtedy? Farmaceutki przytaczają tutaj wskazówkę z Zeszytu Aptecznego o karmieniu piersią:

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź