Spis treści:
Chociaż mamy zwykle decydują się na jeden sposób karmienia dziecka, istnieje również opcja, która zakłada łączenie tych dwóch metod. Karmienie mieszane to sposób żywienia, który zakłada, podawanie dziecku odciągnięto mleka z piersi w butelce albo odpowiednio dobranego do jego potrzeb mleka modyfikowanego — naprzemiennie z naturalnym karmieniem piersią. Co warto wiedzieć o karmieniu mieszanym? Kiedy warto je wybrać?
Karmienie mieszane – podstawowe informacje
Karmienie mieszane dzieci polega po prostu na równoczesnym podawaniu zarówno pokarmu z piersi, jak i z butelki. Karmienie mieszane wprowadza się zazwyczaj ze względu na różne kwestie zdrowotne. Karmienie mieszane zaleca się chociażby wtedy, gdy dziecko źle przybiera na wadze. Taka opcja jest również wykorzystywana w momencie, gdy mama nie spędza całego dnia z dzieckiem. To rozwiązanie, które umożliwia rodzicielkom swobodne wychodzenie do pracy, a nawet kilkudniowy wyjazd.
Karmienie mieszane – kiedy można wprowadzić
Karmienie mieszane nie może być wprowadzone w dietę maluszka zbyt wcześnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią aż do 6 miesiąca życia. Jedyne odstępstwa od tej normy są wskazane wtedy, gdy zaleci je lekarz. Doktorzy proponują wprowadzenie karmienia mieszanego wtedy, gdy istnieją duże przeszkody w wyłącznym karmieniu naturalnym. Pediatrzy zalecają karmienie mieszane wtedy, gdy maluszki źle przybierają na wadze. Wykorzystuje się je również wtedy, gdy kobieta urodziła poprzez cesarskie cięcie, a laktacja nie działa jeszcze tak, jak należy. W obu tych przypadkach warto jednak walczyć o to, aby maluch był karmiony piersią, ponieważ w mleku pochodzącym od mamy jest bardzo dużo składników, które wspomagają prawidłowy wzrost maluchów — nie zastąpi ich żadne mleko modyfikowane.
Karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy nasz maluszek ze względów medycznych był karmiony butelką, a mama chce wrócić do karmienia piersią. Organizm maluszka będzie potrzebował czasu na to, aby zmienić preferowany odruch ssania, dlatego na taką małą rewolucję należy poświęcić trochę czasu.
Karmienie mieszane – jak to robić
Jeżeli mama karmi swojego maluszka, powinna zadbać o to, aby w pierwszej kolejności malec otrzymał pokarm z piersi. Takie rozwiązanie skutecznie pobudza laktację, a przy tym w pierwszej kolejności dostarcza głodnemu malcowi najlepszych dla jego organizmu składników. Karmienie butelką jest wtedy tylko dodatkiem i nie zastępuje mleka pochodzącego bezpośrednio od mamy. Warto pamiętać o tym, że mleko modyfikowane osłabia laktację, a bezproblemowe pobieranie mleka z butelki sprawia, że maluch może później nie chcieć ssać piersi — wymaga to od niego większego wysiłku. Odruch ssania w pierwszych miesiącach życia maluszka nie jest zbytnio ustabilizowany, dlatego warto zadbać o to, aby podczas karmienia mieszanego w pierwszej kolejności maluch otrzymywał pokarm z piersi.
Karmienie mieszane – jak rozpocząć
Wprowadzenie takiego sposobu żywienia — zwłaszcza u maluszków, które do tej pory były nauczone tylko naturalnej metody — na początku może sprawić pewne trudności. Jeżeli chcemy nauczyć naszego maluszka karmienia mieszanego, warto zadbać o to, aby dziecko było spokojne i zrelaksowane. Jeżeli nasz maluch jest nerwowy i niespokojny — nieodpowiednim będzie wtedy nauka zupełnie innej formy spożywania pokarmu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie reagować płaczem. Podczas pierwszych prób karmienia mieszanego, warto podać maluchowi odciągnięty pokarm z piersi, niżeli od razu decydować się na mleko modyfikowane. W momencie, gdy nasz maluszek będzie już oswojony z piciem z butelki — można wprowadzić mleko modyfikowane. Jego wybór warto skonsultować z lekarzem.
Karmienie mieszane to dobre rozwiązanie w przypadku dolegliwości medycznych maluszka. To również sposób podawania pokarmu, który pozwoli mamie „wyjść z domu”. Odpowiednie wprowadzenie takiego karmienia nie wpłynie negatywnie na naszego malca i nie spowoduje u niego żadnych przykrych problemów.