Dziecko Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?/ Zdjęcie: iStock

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia noworodka i niemowlaka. Dzięki budującej się podczas karmienia piersią więzi, jest to czynność niezwykle potrzebna zarówno mamie, jak i maluchowi. Jednak wcześniej czy później zaistnieje potrzeba odstawienia od piersi - i pojawia się wówczas pytanie, jak oduczyć karmienia piersią. Kluczem do sukcesu jest stopniowe wprowadzanie zmian i systematyczność.

Spis treści:

Karmienie piersią to nie tylko jedzenie

Decyzja o karmieniu piersią podejmowana jest przede wszystkim w trosce o zdrowie malucha. Nie ma zdrowszego sposobu żywienia noworodka i niemowlaka niż pełnowartościowy pokarm mamy. Jest on doskonale zbilansowany pod kątem kaloryczności, a także zawartości mikro – i makroskładników. Mleko kobiece zawiera ponadto cenne hormony, czynniki wzrostu, przeciwciała, enzymy. Ale optymalne żywienie dziecka to nie jedyna korzyść płynąca z karmienia piersią. Warto wspomnieć o wygodzie, jaka towarzyszy karmieniu piersią. Nie ma konieczności przygotowywania mleka modyfikowanego, kobieta może karmić w każdym miejscu i o każdej porze.  

Karmienie piersią bezpośrednio po porodzie sprzyja wydzielaniu oksytocyny, określanej jako hormon miłości. Po pierwsze – oksytocyna odpowiada za budowanie wyjątkowej więzi między matką  a dzieckiem, ponadto pobudza skurcze macicy. Dzięki temu karmienie piersią przyspiesza proces obkurczania macicy po porodzie.  

Kolejna korzyścią wynikającą z karmienia piersią jest troska o zdrowie kobiety. Wykazano, że karmienie piersią  chroni kobietę przed rozwojem takich poważnych schorzeń jak: 

  • cukrzyca typu II, 
  • nowotwór piersi, 
  • nowotwór jajnika, 
  • osteoporozy. 

Karmienie piersią wpływa także na przyszłe zdrowie niemowląt. Nie chodzi wyłącznie o zapewnienie prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia, ale także zminimalizowanie ryzyka zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, niektórych nowotworów (ostra białaczka limfoblastyczna), a także otyłości, cukrzycy typu pierwszego i drugiego. 

Dla kobiet, które zmagają się po porodzie z nadmiarowymi kilogramami, nie bez znaczenia może być fakt, że karmienie piersią wymaga nakładu energetycznego w wysokości około 500 kalorii. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie może to pomóc w utracie tkanki tłuszczowej. 

Odstawienie czy samoodstawienie

Odzwyczajenie od karmienia piersią to moment niezwykle ważny dla każdej mamy i jej dziecka. Niekiedy problem dotyczący tego, jak oduczyć dziecko karmienia piersią rozwiązuje się sam – mowa o samoodstawieniu. Wówczas dziecko rezygnuje po prostu z karmienia piersią i jest gotowe przejść na stały model żywienia. Jednak w wielu przypadkach to mama podejmuje decyzję o odstawieniu malucha od piersi. 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Potem można rozszerzać dietę, podtrzymując karmienie piersią jako uzupełnienie diety nawet do drugiego roku życia. Nie określono górnej granicy wieku dziecka, odpowiedniej dla karmienia piersią. W związku z brakiem konkretnych rekomendacji, to po stronie mamy leży decyzja, kiedy odstawić dziecko od piersi. Kobieta powinna wyczuć odpowiedni moment – nie ma sensu ani przyspieszać odstawienia od piersi, ani nadmiernie przedłużać karmienia piersią. Warto mieć ponadto na uwadze, że w przypadku większych dzieci, np. dwulatków, karmienie piersią ma raczej wymiar emocjonalny niż zdrowotny. 

W przypadku samoodstawienia piersią dziecko samo sygnalizuje, że nie potrzebuje już ssać piersi. Zasypia bez konieczności karmienia piersią, przerywa karmienie piersią, jest bardziej zainteresowane innymi pokarmami.  

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

W momencie, gdy mama zdecyduje się przerwać karmienie piersią, pojawia się pytanie – jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią? Przede wszystkim należy robić to stopniowo. Oznacza to, że najlepiej jest ograniczać liczbę karmień piersią, a nie nagle odstawić całkowicie dziecko od piersi. Najpierw warto zrezygnować z tego karmienia, którego brak dziecko odczuje najmniej dotkliwie. Najprawdopodobniej będzie to jakieś karmienie w ciągu dnia, a nie karmienie poranne czy wieczorne. Zamiast przystawienia do piersi należy zaproponować dziecku inny posiłek – byle był wartościowy i odpowiednio zbilansowany. Gdy dziecko nadal domaga się tego karmienia piersią, z którego chcemy aktualnie zrezygnować, warto odwrócić uwagę dziecka zabawką czy jakąś czynnością, która zapewni mu bliskość z mamą.  

A jak odzwyczaić dwulatka od piersi? Większemu dziecku można już wytłumaczyć, że stopniowo kończy się pokarm w piersi, ale w zamian za to mama może zaoferować mnóstwo przytulania i uwagi. 

Praktyczne porady 

Odstawiając dziecko od piersi, nie należy zamienić piersi na butelkę ze smoczkiem, gdyż będzie to oznaczało konieczność oduczania dziecka w przyszłości od butelki. Jak odzwyczaić od karmienia piersią malucha? Należy podawać mleko w kubeczku lub butelce ze słomką. Stosując wspomniane sposoby na oduczenie dziecka karmienia piersią należy pamiętać, że zmian tych nie wprowadzamy w niespokojnym dla dziecka okresie. Szczepienie, ząbkowanie czy infekcja u dziecka to nie najlepszy moment. Warto pamiętać, że w razie przepełnienia piersi pokarmem warto pomóc sobie laktatorem, ale nie opróżniając piersi do końca, gdyż pobudzi to laktację.  

 

Źródła:

  1. Dieterich C. i in., Breastfeeding and health outcomes for the mother – infant dyadPediatr Clin North Am, 2013. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź