Jak działają czopki dla niemowląt?
Spis treści:
Ile czekać na działanie czopków dla niemowląt?
Czopki dla niemowląt są preparatami stosowanymi doodbytniczo. Ich formuła umożliwia bardzo szybkie ich rozpuszczenie – substancja czynna uwalniana jest już w po kilku, kilkunastu minutach. Następnie związek aktywny (paracetamol, ibuprofen) wchłaniany jest do przewodu pokarmowego. Tradycyjnie podawany lek trafia najpierw do żołądka, a następnie krążeniem wrotnym dociera do wątroby i tu jest metabolizowany. Dopiero potem trafia do ogólnego krążenia i dociera do komórek i tkanek docelowych. A to oznacza, że do krwiobiegu dostaje się zmetabolizowany lek. Z kolei przy zastosowaniu czopków zaledwie niewielki procent substancji aktywnej metabolizowany jest przez wątrobę.
W przypadku czopków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych, zawierających paracetamol czy ibuprofen, działanie leku zaobserwować można już po 15–30 minutach. Jeśli stosowane są czopki glicerynowe dla niemowląt, ich działanie rozpoczyna się po około jednej lub dwóch godzinach. Gliceryna pod wpływem ciepła rozpuszcza się w ciągu kilku minut, a wypróżnienie następuje po godzinie lub dwóch, choć u niektórych maluchów wypróżnienie może nastąpić dopiero na następny dzień.
Rodzaje czopków dla niemowląt
Czopki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym zawierają takie substancje aktywne jak paracetamol i ibuprofen. Paracetamol to lek blokujący działanie enzymu cyklooksygenazy-2. dzięki temu może łagodzić ból oraz obniżać gorączkę, nie działa natomiast przeciwzapalnie. Czopki zawierające paracetamol można stosować u niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia, choć niekiedy – po konsultacji z lekarzem – paracetamol stosowany jest nawet u miesięcznych maluchów. Zalecane dawkowanie zależy od masy ciała i wynosi około 60 mg/kg masy ciała w czterech dawkach przyjętych w ciągu doby.
Czopki zawierające ibuprofen działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Nie wolno ich stosować u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia i wadze poniżej sześciu kg. Zalecane dawkowanie to 20–30 mg/kg masy ciała w czterech dawkach przyjmowanych w ciągu doby.
Czopki glicerynowe dla niemowląt zawierają glicerynę i ułatwiają wypróżnianie. Mogą być stosowane przy uporczywych zaparciach, gdy modyfikacje sposobu żywienia nie przyniosą pożądanego efektu. Natomiast czopki uspokajające dla niemowląt mogą być stosowane w stanach napięcia nerwowego towarzyszącego atakom kolki, ząbkowania czy infekcji. Takie czopki zawierają ekstrakty z rumianku, sasanki łąkowej czy babki zwyczajnej. Mogą być stosowane u niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia.
Kiedy stosujemy czopki glicerynowe dla niemowląt?
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosowane są w celu redukcji zaparć. Jeżeli u dziecka występują nie więcej niż dwa wypróżnienia w tygodniu, dziecko oddaje twarde stolce, a wypróżnianiu towarzyszy ból – można doraźnie zastosować czopek glicerynowy. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie okazyjne i zawsze przed zastosowaniem czopków dobrze jest skonsultować się z pediatrą. Zbyt częste stosowanie glicerynowych czopków dla niemowląt może skutkować rozleniwieniem jelit. Znacznie bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodą walki z zaparciami u dzieci jest zmiana sposobu odżywiania malucha lub sposobu żywienia mamy karmiącej piersią.
Jak działają czopki dla dzieci?
Działanie czopków dla dzieci uzależnione jest od ich składu i przeznaczenia. Glicerynowe czopki dla niemowląt mają za zadanie ułatwiać wypróżnianie. Rozpuszczeniu czopka towarzyszy uwolnienie gliceryny, czyli związku o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Gliceryna działa drażniąco na jelita, pobudzając ich perystaltykę, ponadto ułatwia przesuwanie się mas kałowych.
Czopki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym zawierają takie substancje aktywne, jak paracetamol oraz ibuprofen. Obniżają podwyższoną temperaturę ciała i łagodzą dolegliwości bólowe. Z kolei czopki na uspokojenie łagodzą stany niepokoju, które mogą towarzyszyć dolegliwościom bólowym (kolka, ząbkowanie, szczepienie, alergie, zaparcia, infekcje).
Czas działania czopków dla niemowląt
Czopki dla niemowląt zawierające paracetamol czy ibuprofen zazwyczaj działają przez około sześć godzin. Nie wolno zatem stosować takich czopków częściej niż co sześć lub osiem godzin, gdyż istnieje ryzyko przedawkowania leku. Nie wolno stosować więcej niż trzech czopków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych w ciągu doby. Jeżeli pomimo stosowania czopków objawy nasilają się albo nie ustępują w ciągu 24 godzin – warto skonsultować się z pediatrą.
Czopki glicerynowe działają miejscowo, nie wchłaniają się do krwiobiegu. Po rozpuszczeniu się czopka powinno nastąpić wypróżnienie. Gdy czopek zastosowany zostanie w ciągu dnia, wypróżnienia można spodziewać się po jednej lub dwóch godzinach. Czopek zastosowany na wieczór najpewniej zadziała rano. Czopek działa doraźnie, do momentu wypróżnienia.
Źródła:
- Jannin V. i in., Rectal route in the 21st Century to treat children; Advanced Drug Delivery Reviews, 2014