Jak często karmić noworodka?
Spis treści:
Jak poznać, że twoje dziecko jest głodne?
Wielu rodziców uznaje płacz dziecka za główny sygnał głodu. Choć jest to oczywiście jeden z objawów potrzeby jedzenia, pojawia się on dopiero wtedy, gdy inne symptomy zostaną przez rodziców zignorowane. Jeśli Twoje kilkumiesięczne dziecko jest głodne poznasz to po:
- niespokojnym poruszaniu się dziecka, wyginaniu rączek i nóżek,
- wydawaniu różnych odgłosów, w tym cmokania i mlaskania,
- oblizywaniu ust językiem, układaniu warg w taki sposób, w jaki dziecko obejmuje sutek lub smoczek,
- zmianie mimiki twarzy – dziecko marszczy czoło, porusza oczami,
- przesuwaniu głowy w stronę piersi lub pokarmu, szukaniu sutka,
- zaciskaniu rączek w pięści,
- ssaniu palców, kciuka bądź przedmiotów dostępnych w zasięgu ręki dziecka, np. kocyka,
- niechęci do zasypiania.
Starsze dziecko potrafi już precyzyjniej informować o tym, że jest głodne. W szóstym miesiącu życia niemowlę potrafi już otwierać usta do karmienia łyżeczką i samodzielnie sięgać po podawane mu pokarmy. Maluch może wyrażać chęć jedzenia poprzez wskazywanie palcem na pokarm oraz przysuwaniem się do jedzenia. Podanie mu posiłku budzi radość, którą często sygnalizuje uśmiechem. Głodne dziecko macha rękami i wokalizuje, aby przywołać opiekuna, który go nakarmi.
Ile powinien jeść noworodek?
Noworodek karmiony piersią sam decyduje, ile zje pokarmu, dlatego nie sposób określić jest, jak dużą porcję mleka wypił. Ważne jest, aby dziecko miało dostęp do piersi zawsze wtedy, gdy jest głodne. Daje to gwarancję, że maluszek będzie syty i przyjmie dawkę pokarmu zapewniającą mu właściwy wzrost i rozwój.
Nieco inaczej wygląda sytuacja dzieci karmionych butelką. Rodzice muszą przygotowywać odpowiednie porcje mleka i podawać je określoną liczbę razy w ciągu dnia. Jeśli dziecko nie wypije całego mleka z butelki, nie ma powodu do zmartwień. Niemowlęta mają różny apetyt. Prawdopodobnie maluch zje więcej mleka podczas następnego karmienia.
Prawidłowe dawki mleka dla niemowlęcia są następujące:
- W pierwszym miesiącu życia noworodek powinien otrzymywać siedem posiłków na dobę, każdy o wielkości 110 ml.
- Między drugim a czwartym miesiącem życia dziecko dostaje sześć posiłków, każdy o objętości 120-140 ml.
- W piątym i szóstym miesiącu życia niemowlę je pięć posiłków na dobę, które zawierają po 150-160 ml mleka modyfikowanego.
- W siódmym i ósmym miesiącu podaje się dziecku pięć posiłków, każda porcja zawiera 170-180 ml mleka. Dziecko otrzymuje również pokarmy uzupełniające
- Od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia niemowlę jest karmione cztery lub pięć razy, każdorazowo w butelce powinno znajdować się po 190-220 ml mleka. Ponadto maluch dostaje w ciągu dnia kilka posiłków zawierających warzywa, owoce, zboża, mięso lub ryby.
Powyższy schemat żywieniowy określa jedynie orientacyjną ilość i wielkość porcji mleka. Rodzic musi obserwować dziecko i odpowiadać na jego potrzeby. Głodnemu dziecku należy podać dodatkową porcję pokarmu.
Karmienie noworodka – to musisz wiedzieć
Prawidłowa technika karmienia pozwala dziecku najeść się do syta. Karmiąc naturalnie mama powinna ułożyć dziecko w pozycji umożliwiającej dobre uchwycenie piersi. Niezwykle ważne jest podtrzymywanie główki dziecka przedramieniem. Karmiąc sztucznie, dziecku należy podawać butelkę tak, aby cały smoczek był wypełniony mlekiem. Dobór smoczka o odpowiedniej wielkości otworu zapobiegnie ulewaniu pokarmu. Podczas karmienia zaspokajana jest także potrzeba bliskości dziecka, dlatego nawet karmiąc butelką rodzic powinien brać dziecko na ręce.
Podczas karmienia może zdarzyć się, że noworodek zaśnie. Sprzyjają temu ciepło ciała drugiej osoby oraz łagodne kołysanie, które są dla dziecka bardzo przyjemne i uspokajające. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i nie jest wcześniakiem nie ma potrzeby wybudzania go. Natomiast gdy sytuacja ta często się powtarza i dziecko coraz częściej niedojada, można je delikatnie budzić, łaskocząc rączki lub stopy i spokojnie do niego mówiąc.
Jak często karmić noworodka?
Noworodek powinien być karmiony na żądanie. Oznacza to, iż za każdym razem, gdy dziecko sygnalizuje, że jest głodne, należy je przystawić do piersi. Nie zostało dokładnie określone, ile razy karmić noworodka, ponieważ każde dziecko jest inne. Co ile godzin karmić noworodka piersią? Przyjmuje się, iż tak małe dzieci potrzebują jeść średnio od ośmiu do dwunastu razy na dobę, czyli co około dwie godziny. Niektóre dzieci domagają się jednak jeszcze częstszych karmień – wszystko zależy od apetytu malucha.
Choć ciągłe przystawianie dziecka do piersi może być dla kobiety bardzo męczące, wysiłek ten będzie wynagrodzony prawidłowym rozwojem noworodka. Pierwsze karmienia dziecka zazwyczaj są krótkie, gdyż nowo narodzone dziecko ma żołądek wielkości orzecha włoskiego, więc nie jest w stanie strawić dużej ilości mleka. To, jak długo maluch będzie ssał pierś, zależy tylko od niego. Na początku może to być kilka minut, później kilkanaście.
Źródła:
- Centers for Disease Control and Prevention, “Signs Your Child is Hungry or Full”, online: https://www.cdc.gov/nutrition/infantandtoddlernutrition/mealtime/signs-your-child-is-hungry-or-full.html
- Healthy Eating Research “Feeding Infants and Young Toddlers: Using the Latest Evidence in Child-Care Settings”, A National Program of the Robert Wood Johnson Foundation, May 2017.
- Magdalena B. Pawłowicz, Beata Cudowska, Dariusz M. Lebensztejn , “Preparaty mleka modyfikowanego i mlekozastępcze w żywieniu dzieci”, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2015, T. 12, 551-558.