Jagody a karmienie piersią – musisz to wiedzieć!
Spis treści:
Jakie owoce jeść w trakcie karmienia piersią?
Stosując zdrową dietę podczas karmienia piersią, dbasz nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko. Zrealizowanie zwiększonego w okresie laktacji zapotrzebowania na wiele witamin i składników mineralnych (związanego z wydzielaniem tych substancji do mleka) wymaga troski o uwzględnianie w diecie produktów o dużej wartości odżywczej.
Warzywa i owoce są grupą żywności, z której spożywania podczas karmienia piersią zarówno ty, jak i twój maluch odniesiecie największe korzyści. Zalecana minimalna liczba, którą powinnaś przyjmować w swojej codziennej diecie to łącznie pięć porcji (400 g).
W czasie laktacji nie rezygnuj z ulubionych smaków
Kobiety karmiące piersią często napotykają liczne mity odnośnie do potrzeby eliminowania w okresie laktacji wielu produktów z diety, np. gdy dziecko ma kolkę lub pojawiają się u niego zmiany skórne. Zazwyczaj jednak stosowanie takich porad nie ma dobrego uzasadnienia. Przypadki potwierdzonych alergii lub nietolerancji u dziecka, które tłumaczyłyby wykluczanie określonych rodzajów żywności, dotyczą bardzo małego odsetka niemowląt. W praktyce najzdrowsza dla ciebie i malucha jest na ogół dbałość o jak największe urozmaicenie diety, w tym także o różnorodność spożywanych owoców.
Postaw na różnorodność
Poszczególne rodzaje owoców charakteryzują się różną zawartością witamin, mikro- i makroelementów. Pod względem ilości niektórych cennych substancji uzupełniają się, dlatego urozmaicenie przekłada się na lepsze zbilansowanie diety. W uproszczeniu można powiedzieć, że dostarczanie organizmowi bardzo dużej ilości jednego zdrowego składnika pokarmowego i zbyt małej ilości drugiego nigdy nie jest aż tak korzystne, jak dostarczenie wystarczającej (choćby niewielkiej) dawki obu. W pierwszej sytuacji nadmiar jednego składnika prawdopodobnie nie zostanie wykorzystany, a na skutek braku innego pojawi się niedobór i jego konsekwencje.
Owoce o takiej samej barwie często mają podobny skład pod względem ilości składników pokarmowych. Z tego powodu w czasie laktacji zwróć uwagę na obecność w swoim menu różnorodnych grup kolorystycznych. Uwzględnij:
- pomarańczowe i żółte owoce, np. pomarańcze, ananasy, nektarynki, mango, kaki,
- białe owoce, np. banany, brzoskwinie o białym miąższu,
- zielone owoce, np. kiwi, winogrona, gruszki, jabłka,
- czerwone owoce, np. wiśnie, truskawki,
- niebieskie i fioletowe owoce, np. borówki amerykańskie, jagody, jeżyny.
Ostatnią grupę i należące do niej owoce jagodowe często wymienia się jako najzdrowszą spośród wszystkich wymienionych. Jagody dla matek karmiących są zatem nie tylko smaczną, ale i wartościową przekąską.
Jagody – dlaczego warto je jeść?
Prozdrowotne właściwości jagód wynikają przede wszystkim z bardzo wysokiej zawartości antyoksydantów (przeciwutleniaczy), przede wszystkim antocyjanów (związków, które odpowiadają także za ich intensywną, niebieskofioletową barwę). W tej samej liczbie owoców jagodowych jest średnio 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż w innych owocach i warzywach. Jakie korzyści możemy odnieść ze spożywania antyoksydantów pochodzących z jagód?
Działanie przeciwzapalne jagód
Zawarte w jagodach antocyjany wykazują zdolność do zmniejszania aktywności enzymów biorących udział w wywoływaniu stanu zapalnego w organizmie. Hamują m.in. cyklooksygenazę COX-2, czyli ten sam enzym, na który oddziałują popularne leki przeciwzapalne oparte na działaniu kwasu acetylosalicylowego.
Wpływ jagód na wzrok
Spożywanie jagód może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom widzenia. Barwniki antocyjanowe przyczyniają się do zmniejszania zapadalności na choroby okulistyczne, takie jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Antocyjany zawarte w jagodach poprawiają także ostrość widzenia oraz wspomagają adaptację wzroku do ciemności.
Jagody w profilaktyce nowotworów
Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym antocyjanów, spożywanie jagód przyczynia się do ochrony przed chorobami nowotworowymi. Związane jest to m.in. z ochroną przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami DNA oraz zmniejszaniem proliferacji (namnażania) złośliwych komórek.
Jak jagody wpływają na laktację?
Uwzględnienie jagód w diecie matki karmiącej nie ma bezpośredniego wpływu na sam przebieg procesu laktacji, jednak pomaga w dostarczaniu wielu składników pokarmowych, które w tym czasie potrzebne są w zwiększonej liczbie.
Jedna szklanka jagód (130 g) w diecie matki karmiącej pokrywa m.in.:
- 17 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy,
- 17 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C,
- 9 proc. dziennego zapotrzebowania na żelazo,
- 8 proc. dziennego zapotrzebowania na miedź.
Dbanie o dziecko poprzez prawidłowe żywienie mamy na etapie laktacji nie sprowadza się wyłącznie do przyjmowania wystarczającej ilości składników pokarmowych wydzielanych do mleka. Niektóre ze spożywanych przez ciebie związków odpowiadających za smak również mogą przenikać do pokarmu kobiecego. Kiedy troszczysz się zdrowe urozmaicenie swojego jadłospisu, pomagasz maluchowi przyzwyczaić się do korzystnych dla niego produktów.
W czasie laktacji zadbaj więc o różnorodność spożywanych owoców. Jeśli zastanawiasz się, czy można jeść jagody, karmiąc piersią, pamiętaj, że odpowiedź jest twierdząca. Te owoce pod kątem cennych substancji, przede wszystkim utleniaczy, biją na głowę inne produkty spożywcze.
Źródła:
- Mayo Clinic (2016) Follow the rainbow to your health.
- Szaniawska M., Taraba A., Szymczyk K. (2015) Budowa, właściwości i zastosowanie antocyjanów, Nauki Inżynierskie i Technologie 2(17): 63-78.
- Kristo A. S., Klimis-Zacas D., Sikalidis A. K. (2016) Protective Role of Dietary Berries in Cancer, Antioxidants (Basel), 5(4): 37.