Ile pampersów dziennie zużywa dziecko?
Spis treści:
Ile pieluch dziennie zużywa dziecko?
Ile pieluch zużywa niemowlę? Niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia zużywa dziennie około 10 pieluch (należy je w tym okresie wymieniać nie rzadziej niż co dwie lub trzy godziny). Dla malucha w wieku od trzech do sześciu miesięcy, każdego dnia potrzebne będzie około siedmiu pieluch. Starsze dziecko wymaga wymiany około pięciu pieluch dziennie.
Ile pieluch zużywa noworodek? W pierwszym miesiącu życia będziesz musiała kupić dla malucha około 300 pieluch. Niemowlę przez cały pierwszy rok życia zużyje łącznie około 2,5 tysiąca pieluch. W drugim roku życia potrzebne będzie ich około 1,5 tysiąca. W trzecim roku życia ta liczba zwykle zmniejsza się do 0,5-1 tysiąca. A ile pampersów zużywa dziecko, które przestaje z nich korzystać w trzecim roku życia? Łącznie około 4,5-5 tysięcy.
Biorąc pod uwagę, że pieluchy są produktem nabywanym przez rodziców regularnie i w dużej ilości, warto przekalkulować koszt ich zakupu.
Ile kosztują pieluchy?
Ceny pieluch są bardzo zróżnicowane i zależą w dużym stopniu od ich rodzaju, rozmiaru, producenta, miejsca zakupu oraz ilości sztuk w opakowaniu. Można uznać, że w przybliżeniu koszt 1 sztuki pampersa to około 50 groszy. Przedział cenowy w przypadku pieluszek jest jednak bardzo szeroki. W jednym sklepie możemy znaleźć pampersy w opakowaniach, gdzie za sztukę zapłacić trzeba mniej niż 30 groszy i takie w cenie przekraczającej złotówkę za sztukę.
Ile pampersów kupić na początek? Jeśli weźmiemy pod uwagę, ile pieluch dziennie zużywa noworodek, niemowlę i dziecko w późniejszym okresie życia, możemy obliczyć miesięczny oraz całkowity koszt pampersów (w obliczeniach przyjęto, że cena jednej pieluchy jest równa 50 groszy):
- w przypadku noworodka i niemowlęcia do ukończenia trzeciego miesiąca życia, którym będziemy zmieniać średnio 10 pieluch na dzień, co miesiąc na pampersy wydamy 150 złotych,
- za pieluchy dla dziecka wieku od trzech do sześciu miesięcy, które będzie zużywać ich średnio po siedem dziennie, miesięcznie zapłacimy 105 złotych,
- kupując pieluchy dla starszego dziecka, przy założeniu, że będzie ono ich potrzebować średnio pięć dziennie, musimy się liczyć z kosztem około 75 złotych na miesiąc.
Roczny koszt pampersów w pierwszym roku życia dziecka przy tych założeniach będzie równy około 1250 złotych, w drugim roku życia – 750 złotych, a w trzecim – około 375 złotych. Na pieluchy jednorazowe dla malucha przez cały okres jego dzieciństwa zapłacimy zatem prawie 2400 złotych.
Pieluchy wielorazowe
Zdobywającą w ostatnich latach coraz większą popularność alternatywą dla pampersów jednorazowego użytku są pieluchy wielorazowe. Zwolennicy ich stosowania podkreślają przede wszystkim zalety związane z ochroną środowiska przed gigantyczną ilością odpadów generowanych przez „jednorazówki”. Warto zwrócić jednak także uwagę na aspekt ekonomiczny kupowania wielorazowych pieluch. Za pełne zestawy „wielorazówek”, które wystarczą nam na cały okres pieluchowania zapłacimy około 1000-1500 złotych. Do tego powinniśmy doliczyć koszt ich prania (około 200 złotych). Łącznie na stosowaniu pieluch wielorazowych zamiast pampersów zaoszczędzimy 700-1200 złotych. Dodatkowo, tego rodzaju pieluchy możemy też odsprzedać, kiedy u jednego dziecka zakończy się okres ich użytkowania.
Zatem czy warto zrezygnować z korzystania z jednorazowych pampersów na rzecz pieluch wielorazowych?
Jakie pieluchy wybrać?
Wady i zalety pieluch jednorazowych
Największą zaletą pieluszek jednorazowych z punktu widzenia rodziców jest niezaprzeczalna wygoda użytkowania. Ogólnie mówiąc, charakteryzują się one również większą chłonnością. Z korzystaniem z pampersów wiąże się jednak także kilka negatywnych aspektów, w tym:
- większe ryzyko wystąpienia u dziecka podrażnień, odparzeń, alergii skórnych,
- wyższy koszt,
- generowanie bardzo dużej ilości odpadów, długi czas ich rozkładu,
- badania pokazują, że noszenie pampersów przez chłopców związane jest z podwyższeniem temperatury w okolicy jąder (w porównaniu do stosowania pieluch wielorazowych); choć nie zostało to dotychczas jednoznacznie potwierdzone, według niektórych naukowców może przyczyniać się to do problemów z płodnością w dorosłym życiu.
Wady i zalety pieluch wielorazowych
Głównymi minusami stosowania pieluch wielorazowych są konieczność poświęcenia czasu na ich pranie oraz wysoki jednorazowy koszt. Do zalet pieluch wielorazowych można zaliczyć m.in.:
- większą przepuszczalność powietrza oraz brak dodatkowych substancji chemicznych – cechy, które znacząco zmniejszają ryzyko powstawania zmian skórnych u dziecka,
- przyczynianie się do ograniczenia ilości generowanych odpadów (i do promocji proekologicznego stylu życia – osoby nieprzekonane z najbliższego otoczenia najłatwiej zachęcić do wprowadzania korzystnych dla środowiska zmian pokazując na własnym przykładzie, że „da się”),
- oszczędność pieniędzy,
- dzieci korzystające z pieluch wielorazowych zazwyczaj udaje się odpieluchować szybciej niż te wychowane na pampersach.
Pieluchy wielorazowe – co musisz o nich wiedzieć?
Użytkowanie pieluch wielorazowych jest aktualnie dużo prostsze i przyjemniejsze niż 10 czy 20 lat temu. Te wykorzystywane obecnie najczęściej przez rodziców składają się z warstwy wodoszczelnej (kolorowa warstwa zewnętrzna) i wkładu chłonnego. Zwykle stosowanym rozwiązaniem jest użycie tzw. otulacza jako warstwy zewnętrznej, do którego wsuwamy wkład chłonny i zapinamy go na pupie malucha (otulacza nie trzeba zmieniać przy każdej wymianie wkładu). Zakładanie i zdejmowanie pieluch wielorazowych można łatwo opanować – nie jest ono zazwyczaj bardziej skomplikowane od wymiany pampersa.
Decyzja o wyborze najlepszego rodzaju pieluch dla malucha należy zawsze do rodziców. Biorąc pod uwagę poprawę technologii oraz korzyści ekologiczne i ekonomiczne ze stosowania pieluch wielorazowych nie dziwi jednak fakt obserwowanego w ostatnich latach wzrostu zainteresowania „wielorazówkami”.
Bibliografia:
- Kosmala K., Musialik-Świetlińska E., Pietras K. (red.) (2016)Neonatologia i opieka nad noworodkiem. Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- DiaperPlanner.com.
- PartschC. J., Aukamp M., Sippell W. G. (2000) Scrotal temperature is increased in disposable plastic lined nappies, Archives of Disease in Childhood, 83: 364-368.