Ile czasu karmić noworodka?/fot. iStock Ile czasu karmić noworodka?/fot. iStock

Ile czasu karmić noworodka?

Karmienie noworodka początkowo może być trudne – maluch potrzebuje nawet do 12 karmień na dobę, bez względu na porę dnia lub nocy. Z czasem rytm karmień się zmienia i są one dla mamy bardziej przewidywalne. Aby noworodek się najadał, ważne jest odpowiednie ułożenie ciała dziecka przy piersi bądź dostosowanie wielkości otworu smoczka do umiejętności ssania i połykania. Co ile noworodek powinien być karmiony i jak długo karmić niemowlę? Podpowiadamy.

Spis treści:

Karmienie noworodka

Karmienie piersią

Karmienie noworodka to nie tylko spełnianie jego podstawowych potrzeb życiowych, ale i budowanie więzi uczuciowej między dzieckiem a mamą. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym przez okres minimum sześciu miesięcy. Od siódmego miesiąca życia niemowlęcia należy zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające oraz kontynuować karmienie piersią. Jako najbardziej optymalny czas karmienia mlekiem matki uznaje się okres dwóch lat lub dłużej, jeśli chce tego mama i/lub dziecko. 

Karmienie mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia sztucznego dziecku podaje się mleko modyfikowane dopasowane do wieku i stanu zdrowia. Dziecko karmione mieszanką mleczną w pierwszym półroczu życia otrzymuje tzw. mleko początkowe, które od siódmego miesiąca życia zamieniane jest na mleko następne. W drugim półroczu wprowadza się pokarmy uzupełniające. Gdy maluch ukończy pierwszy rok życia następuje kolejna zmiana mleka, tym razem na mleko modyfikowane Junior oznaczone cyfrą trzy. Dwuletnie dziecko otrzymuje mieszankę Junior4, a trzyletnie – Junior5. 

Jak ułożyć dziecko podczas karmienia?

Podczas karmienia ważna jest odpowiednia pozycja dziecka. Karmienie naturalne wymaga ułożenia dziecka w taki sposób, aby miało łatwy dostęp do piersi. Mama musi stabilizować główkę i kręgosłup malucha. Karmiąc butelką należy zadbać o dobór smoczka z małym otworem zapobiegającym ulewaniu. Butelkę trzeba przechylić na tyle, by mleko wypełniło cały smoczek. 

Stabilizacja rytmu karmień

Noworodek nie posiada jeszcze całkowicie rozwiniętego rytmu dobowego, dlatego śpi i je o różnych porach dnia i nocy. Tak małe dziecko wymaga karmienia nawet od ośmiu do dwunastu razy na dobę. Jedno lub dwugodzinne przerwy między posiłkami dwugodzinne konieczne są do strawienia spożytego pokarmu. W tym czasie noworodek zazwyczaj śpi. W ciągu dnia maluch może zapadać w sen nawet kilkanaście razy, a każda z drzemek nie trwa dłużej niż dwie bądź trzy godziny. Z tego względu w pierwszych tygodniach życia noworodka rytm karmień nie jest regularny.  

Dziecko karmione naturalnie należy przystawiać do piersi na żądanie, czyli zawsze wtedy, gdy się tego domaga. Zdarza się, że na początku życia noworodek chce być karmiony częściej po południu lub w nocy, jednak z biegiem czasu rytm karmień się stabilizuje i dziecko prosi o pokarm o podobnych godzinach. 

Zmiany w rytmie karmienia

Zmiany w rytmie karmienia pojawiają się wraz z rozwojem dziecka. Noworodek je kilkanaście razy dziennie, kilkumiesięczne niemowlę około osiem razy. Ma to związek z powiększaniem się żołądka i coraz wydajniejszą pracą układu pokarmowego. Niewielkie zmiany w karmieniu wynikają także z różnego apetytu dziecka. Jednego dnia maluch może jeść więcej, innego nieco mniej i jest to zupełnie normalne. 

Po szóstyn miesiącu życia należy zacząć wprowadzać do diety dziecka takie produkty jak kaszki zbożowe, warzywa, owoce, mięso czy ryby. Początkowo dziecko będzie jedynie próbować potraw i poznawać nowe smaków, ale z czasem posiłki stałe zaczną zastępować część posiłków mlecznych. W takim przypadku mama powinna nadal karmić dziecko na żądanie i obserwować, jak maluch radzi sobie z jedzeniem przygotowywanych dla niego potraw. Po ukończeniu pierwszego roku życia mleko powinno stanowić jedynie 40 proc. całkowitego zapotrzebowania dziecka na energię i składniki odżywcze. 

Jak i ile czasu karmić noworodka?

Każde dziecko rodzi się z umiejętnością rozpoznawania stanów głodu i sytości oraz zdolnością sygnalizowania potrzeby jedzenia. Dzięki temu noworodek “wie” kiedy i ile powinien zjeść. Mama musi zadbać jedynie o to, by karmić dziecko zawsze, gdy tego potrzebuje i dawać mu czas na spokojne ssanie mleka.   

Jak długo je noworodek? Efektywne pobieranie pokarmu z jednej piersi trwa średnio 10-20 minut. Noworodka trzeba karmić tyle czasu, ile potrzebuje. Dziecko nie powinno być przystawiane do drugiej piersi już po kilku pierwszych minutach, ponieważ skład mleka zmienia się wraz ze stopniem opróżnienia piersi. Początkowo mleko jest rzadsze i dostarcza dziecku więcej laktozy. W trakcie ssania piersi pokarm robi się gęstszy ze względu na dodatkową ilość tłuszczów i białek. Karmienie piersią – co ile godzin karmi się noworodka? Optymalny czas pomiędzy karmieniami wynosi około jedną lub dwie godziny w pierwszych tygodniach życia noworodka, a następnie dwie lub trzy godziny w kolejnych miesiącach. 

Noworodka można karmić w kilku pozycjach. W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza będzie pozycja leżąca lub półleżąca. Dziecko układa się na brzuchu lub z boku ciała, można przytrzymywać je przedramieniem. W pozycji klasycznej mama siedzi i opiera noworodka na przedramieniu. Dziecko przysunięte jest do niej brzuchem. Pozycja krzyżowa polega na trzymaniu dziecka ręką przeciwną do piersi, pozostałe elementy ułożenia odpowiadają pozycji klasycznej. Ta pozycja jest szczególnie przydatna podczas karmienia ruchliwego dziecka, ponieważ umożliwia precyzyjne trzymanie głowy dziecka. Mama może także karmić układając dziecko pod pachą. W tej pozycji nogi dziecka znajdują się pod pachą, przedramię kobiety podtrzymuje plecy, a dłoń głowę i szyję malucha. Ułożenie to poleca się kobietom rodzącym za pomocą cesarskiego cięcia oraz w przypadku zastoju pokarmu lub zapalenia piersi. 

 

Bibliografia: 

  1. World Health Organisation, “Infant and young child feeding”, 2009. 
  2. Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338 
  3.  Szajewska H. i wsp., “Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2016 T. 13 9-24. 

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź