Dlaczego niemowlę się ślini?/fot. iStock Dlaczego niemowlę się ślini?/fot. iStock

Dlaczego niemowlę się ślini?

Ślinienie się niemowląt najczęściej kojarzone jest z okresem ząbkowania. Wyrzynaniu się ząbków mlecznych rzeczywiście może towarzyszyć nadmierna produkcja śliny. Ale ząbkowanie to niejedyna przyczyna ślinienia u niemowlaka. Ślinotok może wskazywać na obecność infekcji nagłośni czy obniżonego napięcia mięśniowego.

Spis treści:

Co powoduje, że niemowlak się ślini?

Ślina wydzielana jest przez ślinianki – niewielkie gruczoły zlokalizowane w okolicy uszu, pod dolnymi brzegami żuchwy oraz w dnie jamy ustnej. Funkcją śliny jest wstępne trawienie węglowodanów, które rozpoczyna się już w jamie ustnej, a także ułatwienie przeżuwania pokarmów. Ponadto ślina utrzymuje właściwe pH w jamie ustnej, wykazuje działanie bakteriobójcze oraz odpowiada za nawilżenie jamy ustnej i gardła. Wydzielanie się śliny jest więc naturalną funkcją organizmu od urodzenia.

Kiedy niemowlak zaczyna się ślinić?

U niemowląt w pierwszych miesiącach życia wydzielanie śliny nie jest duże, gdyż maluch przyjmuje jedynie płynne pokarmy. Zwiększenie wydzielania śliny zaobserwować można około 4. miesiąca życia – wtedy dziecko może robić bańki ze śliny, bawić się wargami czy językiem. Nadmierne ślinienie wynika nie tylko ze zwiększenia produkcji śliny, ale także niewykształconej umiejętności przełykania śliny. Poza takim fizjologicznym nasileniem się ślinienia, istnieje kilka przyczyn nadmiernego ślinienia się niemowlaka. Co powoduje, że niemowlę bardzo się ślini? Może to być ząbkowanie czy infekcja, niewłaściwa praca mięśni okolic ust, problemy z przełykaniem czy wkładanie do ust rączek czy przedmiotów.

Z czym związane jest nadmierne ślinienie się niemowlęcia?

Ząbkowanie

Istnieje kilka przyczyn nasilonego ślinienia u niemowląt. Jedną z najbardziej oczywistych jest ząbkowanie. Ślinienie może poprzedzać wyrzynanie się ząbków mlecznych nawet o kilka tygodni. Przyczyną ślinienia jest wówczas obrzmienie i stan zapalny dziąseł, a także fakt, że dziecko często trzyma otwartą buzię i cofa język, aby nie podrażniać dziąseł. Ponadto ząbkowanie bardzo często zachodzi w czasie, gdy do diety włączane są nowe produkty stałe – a to także sprzyja wydzielaniu większych ilości śliny.

Infekcja nagłośni

Kolejnym wyjaśnieniem, dlaczego niemowlę się ślini, jest infekcja nagłośni, w przebiegu której ma miejsce zaburzenie połykania śliny i nadmierna jej produkcja. Nadmierne ślinienie niemowlaka obserwowane jest na tym etapie rozwoju, gdy maluch ma tendencję do wkładania do ust rączek czy rozmaitych przedmiotów.

Obniżone napięcie mięśniowe

Niemowlę bardzo się ślini, gdy występuje u niego obniżone napięcie mięśniowe. Osłabienie mięśni wokół ust może powodować problem z utrzymaniem śliny w jamie ustnej – i wówczas ślina może wyciekać z buzi. Możliwe przyczyny nasilonego ślinienia u niemowlaka to także:

  • zaburzenia połykania,
  • nieprawidłowe odruchy gryzienia,
  • nieprawidłowa stabilizacja żuchwy,
  • zaburzenia integracji sensorycznej (dziecko nie czuje, że w jamie ustnej zbiera się ślina, która zaczyna następnie wyciekać z jamy ustnej),
  • oddychanie przez usta.

Jak postępować, gdy niemowlak się nadmiernie ślini?

Gdy zauważymy nadmierne ślinienie u malucha, ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Ślinieniu towarzyszyć może pojawienie się na twarzy wysypki, podrażnień wokół ust i na brodzie. Dlatego konieczne jest regularne przemywanie twarzy wodą i delikatne osuszanie jej pieluszką tetrową. Pod szyję maluszka można podkładać tetrową pieluszkę, która wchłonie nadmiar śliny. Można także zakupić śliniaczek, a gdy dojdzie do zamoczenia ubranka – jak najszybciej je zmienić. Ponadto warto zabezpieczać skórę twarzy i szyi specjalnym kremem natłuszczającym. Co jeszcze można zrobić, gdy niemowlę się ślini? Należy pamiętać o aplikowaniu kremu ochronnego przed wyjściem na dwór, zwłaszcza podczas chłodniejszej pogody –wilgotna skóra może spierzchnąć pod wpływem działania wiatru czy zimna. Gdy przyczyną ślinotoku jest ząbkowanie, można zastosować żele do dziąseł, które łagodzą ból i obrzęk dziąseł. U niektórych dzieci doskonale sprawdzają się także specjalne gryzaczki lub nakładki na palec, którym rodzic może delikatnie masować dziąsła.

Niemowlę za długo się ślini – co robić?

Okresowe nadmierne ślinienie się u malucha nie stanowi powodu do obaw. Gdy niemowlę ślini się i kaszle, ale poza tym nie występują inne objawy, takie jak wysoka gorączka – prawdopodobnie ślinienie związane jest z ząbkowaniem czy wprowadzaniem nowych pokarmów. Ślinieniu w czasie ząbkowania może towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz stan podgorączkowy. 

Jeżeli niemowlę ślini się przez dłuższy czas i nie da się powiązać tego faktu z wyrzynaniem ząbków czy wsadzaniem do buzi rączek warto skonsultować się z logopedą, który oceni, czy nie występuje problem z obniżonym napięciem mięśniowym wokół ust. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem wówczas, gdy maluch ukończy pierwszy rok życia i nadal ma problem z nadmiernym ślinieniem. Konieczna może być konsultacja nie tylko z logopedą, ale także z pediatrą, stomatologiem, laryngologiem – przyczyn ślinienia się jest naprawdę wiele i należy je po kolei eliminować.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2020

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź