Ciemieniucha u niemowlaka - przyczyny i metody leczenia Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny i metody leczenia

Ciemieniucha u niemowlaka – przyczyny i metody leczenia

Spis treści:

Ciemieniucha jest dość powszechnym zjawiskiem pojawiającym się u niemowlaków, tak samo jak trądzik niemowlęcy. Pomimo jej częstotliwości występowania, wielu rodziców jest zmartwionych, że jego dziecko musi mieć z nią do czynienia.

Ciemieniucha – etapy powstawania

Ciemieniucha pojawia się tam, gdzie znajduje się ciemiączko niemowlęcia. Objawia się pod postacią żółtych lub brązowych tłustych płatów pojawiających się najczęściej na owłosionej głowie dziecks. Można ją jednak zauważyć także w fałdach nosowo-wargowych, dołach pachowych, na powiekach i wokół brwi. Mamy informują, że ciemieniucha może pojawić się również za uszami dziecka.

Gruczoły łojowe u nowo narodzonego dziecka są nadmiernie pobudzone do pracy. Przyczyną takiego stanu są hormony mamy. Łój pochodzący z gruczołów noworodka po wydostaniu się na powierzchnię skóry zasycha, tworząc żółtą skorupkę w wymienionych wcześniej strefach.

Pediatrzy określają to zjawisko również jako łagodne łojotokowe zapalenie skóry.

Do tej pory nie udało się określić jasnych przyczyn powstawania ciemieniuchy. Częściej na ciemieniuchę zapadają dzieci ze skłonnościami do atopowego zapalenia skóry. Mówi się także, że dzieci urodzone w okresie wiosennym i letnim również narażone są bardziej na występowanie takiego zjawiska poprzez intensywniejszą pracę gruczołów łojowych w tych okresach.

Badania dowodzą, że 70 proc. niemowlaków w wieku 3 miesięcy ma problem z ciemieniuchą. Z czasem ryzyko wystąpienia ciemieniuchy jest mniejsze. Notuje się jednak ok. 7 proc. dzieci w wieku dwóch lat, u których to zjawisko ciemieniuchy także wystąpiło.

Ciemieniucha – czy można jej przeciwdziałać?

Nie istnieje żaden sposób na to, aby uniknąć ciemieniuchy w 100 proc. Można jednak zmniejszyć szansę występowania ciemieniuchy poprzez profilaktyczne smarowanie dziecku główki oliwką.

Do tego nie można przegrzewać główki dziecka, dzięki czemu gruczoły łojowe nie będą tak intensywnie pracować. Pamiętajmy więc o tym, aby nie zakładać maluchom zbyt grubych czapek. Do tego starajmy się kupować dziecku czapki z naturalnych, bardziej przewiewnych tkanin.

Ciemieniucha – sposoby leczenia

Ciemieniucha jest zjawiskiem, które nie wymaga interwencji lekarskiej, kiedy nie swędzi. Z reguły małe dziecko nie zauważa nawet wystąpienia żółtej skorupki na głowie.

Jeżeli zauważamy, że zmiany na skórze są łagodne i nie denerwują dziecka w żaden sposób, możemy sami próbować usunąć ją z ciała dziecka.

Aby pozbyć się żółtych łusek z główki dziecka, wystarczy szczoteczka z delikatnym włosiem, która pozwoli na wyczesanie ich. Pamiętajmy o tym, aby robić to po kąpieli dziecka. Wtedy są bardziej rozmiękczone i łatwiej je usunąć.

Najbardziej popularnym sposobem jest nacieranie główki oliwką dla dzieci ok. kwadransa przed kąpielą. Po tym czasie należy spróbować usunąć za pomocą szczoteczki część skorupek. W czasie kąpieli należy główkę dziecka dokładnie umyć, aby usunąć nadmiar oliwki z głowy.

Rodzice polecają również użytkowanie oleju kokosowego lub zmiękczonych otrębów pszennych.

W przypadku, kiedy ilość żółtych łusek jest niewielka, wystarczy zwykły szampon dla małych dzieci, regularne mycie głowy i solidne szczotkowanie.

Jeżeli żaden z tych sposobów nie skutkuje, to zawsze możemy wypróbować sposób naszych babć, które posypywały główkę niemowlęcia mąką ziemniaczaną lub pudrem. W ten sposób zapobiegały one wysuszaniu zmian skórnych. Dzisiaj stosujemy odpowiednie kremy nawilżające dedykowane tak małym dzieciom.

Pamiętajmy jednak, że usunięcie ciemieniuchy wymaga czasu. Czasem jest to kilka dni, a  czasem może trwać to nawet dwa tygodnie. Do tego należy również pamiętać o tym, że ciemieniucha lubi wracać do dzieci. Warto więc zawsze mieć pod ręką oliwkę i szczotkę do czesania główki dziecka.

Jeżeli zauważamy, że po 14 dniach ciemieniucha się nie cofa i coraz bardziej przybiera na sile, to warto udać się na konsultacje do pediatry, aby zapobiec wtórnej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej na skórze dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź