Spis treści:
Jesteś w ciąży albo karmisz piersią? Planujesz wizytę u stomatologa? Nie musisz się obawiać. Nie wszystko, co słyszysz (albo czytasz w internecie), jest prawdą. Lek. dent. Michał Kaczmarek postanowił rozprawić się z popularnymi mitami dotyczącymi zabiegów stomatologicznych u ciężarnych pacjentek i tych, które karmią piersią.
Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne - fakty i mity
O wizytach ciężarnych i karmiących piersią kobiet u stomatologa krąży wiele mitów. I tak w internecie możemy przeczytać, że przyszłe mamy nie mogą mieć znieczulenia podczas borowania zębów, czy nie mogą poddawać się skalingowi, czyli zabiegowi usuwania kamienia nazębnego. Jaka jest prawda? O tym wszystkim pisze lek. dent. Michał Kaczmarek, znany w mediach społecznościowych jako „Tata Stomatolog”.
Nie wolno stosować znieczulenia, będąc w ciąży czy karmiąc piersią?
„Mit, mit i jeszcze raz mit. Można leczyć zęby u lekarza dentysty z podaniem znieczulenia oraz nie ma konieczności robienia przerwy w karmieniu piersią. Oczywiście należy o obu faktach poinformować przed wizytą. Według badań, stres związany z wizytą i bólem jest groźniejszy niż podanie znieczulenia” – pisze dentysta.
Nie można usuwać kamienia nazębnego w ciąży bądź w trakcie karmienia piersią?
„Kolejny mit. Owszem, do usuwania kamienia nazębnego stosuje się ultradźwięki, ale nie są one szkodliwe dla dziecka. Pamiętajmy, że w ciąży szczególnie trzeba dbać o higienę jamy ustnej, a zabiegi z zakresu higienizacji (np. skaling) nam w tym pomogą” – tłumaczy lek. dent. Kaczmarek.
W ciąży i w trakcie karmienia piersią psują się zęby?
„Mit! Sama ciąża nie psuje zębów, nie „zabiera” potrzebnych składników dla dziecka. Zęby w trakcie ciąży są bardziej narażone na powstawanie próchnicy czy uszkodzenia z powodu obniżenia wydzielania śliny, zmiany składu śliny, zmiany nawyków dietetycznych, wymiotów czy zaciskania z powodu stresu. Dwa tygodnie temu miałem pacjentkę w 7. miesiącu ciąży, która na zapach i smak pasty dostawała odruchu wymiotnego. Zęby myła samą wodą, a z zębami było wszystko w porządku. Przy prawidłowej higienie jamy ustnej oraz wyleczeniu zębów przed ciążą, nie powinno być zębowych problemów” – wyjaśnia dentysta.
Zapalenie dziąseł, próchnica i zmiany w jamie ustnej mają wpływ na ciążę?
„To prawda! Według badań, stan jamy ustnej wpływa na przedwczesny poród i masę urodzeniową” – dodaje lek. dent. Kaczmarek.
Tata Stomatolog
„Tata Stomatolog” to profil prowadzony przez rezydenta stomatologii dziecięcej Michała Kaczmarka. Obserwuje go obecnie ponad 41 tys. Osób.