Butelka dla noworodka – wybieramy najlepszy model
Spis treści:
Jaką butelkę wybrać do karmienia noworodka?
Wybór butelki do karmienia jest bardzo istotną, ale wcale niełatwą sprawą. Choć dla dziecka jedzenie z butelki jest mniej pracochłonne niż ssanie piersi, to karmienie butelką w jak największym stopniu powinno przypominać naturalne karmienie piersią.
Butelki do karmienia możemy kupić w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach, wykonane z różnego rodzaju materiałów. Wybierając butelkę, warto kierować się wskazaniami producenta co do przedziału wiekowego. Niedopasowana do wieku dziecka butelka będzie niewygodna. Dopasowana do wieku butelka to też odpowiedni smoczek, dzięki któremu karmienie będzie dla dziecka męczące albo komfortowe. Na co zwrócić uwagę, by zaopatrzyć się w jak najlepszą butelkę dla dziecka?
Butelka dla noworodka – duża czy mała?
Rozmiar butelki dla noworodka ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia maluszka. Butelka powinna rosnąć wraz z dzieckiem – wraz z upływem miesięcy należy wybierać te o większej pojemności.
Dla noworodka, który je około 8 porcji dziennie, wystarczy butelka o pojemności 120–150 ml, ze smoczkiem z jedną dziurką.
Dla niemowlaka, który nie skończył jeszcze sześciu miesięcy powinniśmy wybrać butelkę o pojemności od 180 do 220 ml, ze smoczkiem z minimum dwoma dziurkami.
Butelka dla niemowlaka, który skończył pół roku musi mieć większą pojemność – około 250 ml, a w smoczku powinna być duża dziurka lub szczelina.
Z czego powinna być wykonana butelka dla noworodka
Jakie butelki dla noworodka mamy do wyboru? Butelki dla dzieci różnią się między sobą nie tylko wielkością, kształtem i kolorem, ale także – a może i przede wszystkim – tym, z jakiego materiału zostały wykonane. Możemy wybierać pośród szklanych, plastikowych, a nawet silikonowych.
Butelki plastikowe, które wciąż cieszą się największą popularnością, są lekkie, a podczas ewentualnego upadku nie ma ryzyka stłuczenia i skaleczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, czy w ich składzie nie znajdziemy szkodliwego związku – Bisfenolu A (BPA), który może przenikać do pokarmu. Butelki z tworzyw sztucznych, ze względów higienicznych, należy wymieniać średnio co 2–3 miesiące.
Szklane butelki powoli wracają do łask, a ich przewagą jest łatwość wyparzania i czyszczenia. Można je wygotować, by pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, tak więc mogą służyć latami. Największą wadą szklanych butelek jest ich waga – są zbyt ciężkie, by dziecko mogło je samodzielnie utrzymać, dlatego też sprawdzą się u niemowląt, które jeszcze nie przytrzymują ich rączkami. Ponadto, nagrzane szkło to ryzyko poparzenia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest szklana butelka z silikonową osłonką.
Ciekawym wyborem wydaje się być butelka silikonowa, która będzie idealna, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę maluszka. Do butelki często dołączona jest łyżeczka do jedzenia pierwszych musów i zupek. Wystarczy delikatnie ścisnąć butelkę, a odpowiednia porcja pokarmu wypływa na łyżeczkę.
Jak działa butelka antykolkowa
Większość rodziców uważa, że butelka antykolkowa jest doskonałym remedium na bóle brzuszka. Czym różni się od tej tradycyjnej? Największą różnicą pomiędzy klasycznymi a antykolkowymi butelkami jest smoczek, który zatrzymuje powietrze, a także zakrzywiony kształt trzonu butelki. Po przechyleniu butelki w smoczku nie zbiera się powietrze. Niektóre butelki antykolkowe wyposażone są w rurkę odpowietrzającą lub wentylowane podstawki.
Sposób działania butelki antykolkowej polega na wyrównaniu ciśnień wewnątrz i na zewnątrz butelki. Dziecko podczas ssania smoczka nie połyka pęcherzyków powietrza, które dostają się do wnętrza butelki. Największą zaletą butelek antykolkowych jest łagodzenie kolek, a wadą – trudność w myciu, dlatego im butelka ma mniej rurek, zaworów, uszczelek tym lepiej.
Należy pamiętać, że w zapobieganiu kolce ważny jest nie tylko rodzaj butelki, ale także pozycja karmienia. Nawet najlepsze i najdroższe butelki nie zdadzą egzaminu, jeśli będziemy trzymać dziecko w złej pozycji. Pamiętajmy, by główka dziecka była powyżej jego tułowia, a smoczek do butelki napełniony mlekiem, dzięki czemu unikniemy zasysania powietrza.