Niemowlę Niemowlę/ Zdjęcie" shutterstock

Nie każda krostka u dziecka jest powodem do obaw. Kiedy wysypka wymaga wizyty u lekarza? 

Każda, nawet niewielka zmiana w zdrowiu i zachowaniu dziecka potrafi być stresująca dla rodziców, szczególnie młodych. Jednym z powszechniejszych problemów u niemowląt są zmiany skórne, jednak czy zawsze są powodem do obaw? Jakie są najpowszechniejsze zmiany na skórze maluchów? 

Spis treści:

Jak dbać o skórę dziecka z wysypką?  

Niezależnie od przyczyny jej wystąpienia, nieprzyjemne doznania związane z wysypką można początkowo łagodzić domowymi sposobami. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dbać o skórę dziecka i zapewnić mu odpowiedni komfort jeszcze przed wizytą u lekarza i wdrożeniem pełnego leczenia. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry dziecka z różnymi wysypkami:

Ustal przyczynę: zastanów się, czy wysypka została wywołana przez zwykły czynnik drażniący lub alergenny, taki jak trujący bluszcz, pestycydy, mydła, biżuteria niklowa lub zwierzę domowe. Może to być także wysypka pieluszkowa. Po umyciu tego obszaru należy okresowo zmieniać pieluchy i stosować krem jako ochronę. Jeśli to nie zadziała, należy skonsultować się z lekarzem.

Oczyszczanie skóry: do mycia wysypki używaj delikatnego mydła, ale unikaj szorowania. Do spłukiwania używaj ciepłej wody. Zamiast wycierać skórę do sucha, poklep ją. Pozostaw wysypkę odsłoniętą.

Leczenie objawów: aby złagodzić ból i swędzenie wysypki, przyłóż do niej wilgotną szmatkę. Obetnij paznokcie dziecka, aby powstrzymać je przed drapaniem. Aby zapobiec drapaniu się w nocy, załóż dziecku miękkie rękawiczki.

Jakie mogą być przyczyny wysypki u dziecka? 

Wysypki u dzieci mogą mieć różne przyczyny i bez profesjonalnej diagnozy pediatry ustalenie rzeczywistej przyczyny może być trudne. Kilka typowych powodów, dla których u dzieci pojawia się wysypka to:

Egzema: utrzymująca się choroba skóry powodująca suchość, swędzenie i podrażnienie skóry;

Wysypka kontaktowa: to taka, która pojawia się w wyniku kontaktu skóry z alergenem lub środkiem drażniącym, nazywana jest kontaktowym zapaleniem skóry;

Wysypka cieplna: wysypka, która rozwija się, gdy pot zostaje uwięziony pod skórą z powodu zablokowania kanałów potowych;

Choroby wirusowe: wiele infekcji wirusowych, w tym różyczka, odra i ospa wietrzna, może powodować wysypkę u dzieci;

Wysypka bakteryjna: u dzieci wysypki mogą być spowodowane chorobami bakteryjnymi, takimi jak liszajec i zapalenie tkanki łącznej;

Wysypka grzybicza: mogą wystąpić wysypki spowodowane chorobami grzybiczymi, takimi jak kandydoza i grzybica;

Ukąszenia i użądlenia owadów mogą powodować zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie;

Leki: jako efekt uboczny niektóre leki mogą powodować wysypkę;

Alergie pokarmowe: niektóre pokarmy mogą wywoływać reakcję alergiczną objawiającą się wysypką.

Samodzielne postawienie diagnozy nie jest łatwe, pamiętaj, że jeśli niepokoi cię wysypka u dziecka i nie masz pewności, co robić, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem-pediatrą.

Współpraca z pediatrą w diagnozowaniu przyczyny wysypki u dziecka

Jeśli masz obawy dotyczące wysypki u dziecka, bardzo ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą w celu uzyskania prawidłowej diagnozy i wskazówek co do jej leczenia. Jest on w stanie zidentyfikować źródło wysypki i zasugerować najlepszy sposób postępowania.

Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z pediatrą dziecka, aby szybko i dokładnie zidentyfikować źródło wysypki:

Podaj konkretne informacje: przygotuj się na podanie szczegółowych informacji na temat objawów u dziecka – kiedy wysypka pojawiła się początkowo, jak zmieniła się w czasie i czy dziecko doświadcza dodatkowych objawów, takich jak gorączka lub swędzenie;

Zadawaj pytania: nie wahaj się pytać o diagnozę i proponowany sposób postępowania. Upewnij się, że jesteś świadomy wszelkich wyników badań;

Przestrzegaj zaleceń: jeśli pediatra zasugeruje plan leczenia, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami. Nie wahaj się porozmawiać ze swoim pediatrą, jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące zalecanego sposobu postępowania;

Zachowaj spokój: rozpoznanie i leczenie niektórych wysypek może zająć trochę czasu. Należy kontrolować objawy u dziecka i skontaktować się z pediatrą, jeśli się nasilą lub nie ustąpią.

Rodzaj wysypki i jej nasilenie zadecydują o tym, jakie badania muszą być wykonane w celu zidentyfikowania przyczyny. Pediatra może zbadać wysypkę fizycznie i zapytać o przebyte choroby dziecka. Dodatkowo może zalecić wykonanie innych badań, takich jak biopsja skóry, badania krwi lub testy alergiczne.

Jak zapobiegać wysypkom u dzieci?  

Utrzymanie zdrowej skóry u dzieci wymaga podjęcia środków ostrożności w celu uniknięcia wysypki. Oto kilka zaleceń, które pomogą uniknąć wysypki u dzieci:

Utrzymuj odpowiednią higienę: często myj skórę dziecka łagodnym mydłem i wodą, aby pozbyć się potu, brudu i bakterii. Używaj delikatnych mydeł i zapachów, które nie będą przeszkadzać skórze;

Unikaj alergii: rozpoznaj i trzymaj się z dala od wszelkich alergenów, które mogą powodować wysypkę u dziecka. Niektóre pokarmy, pyłki, roztocza kurzu i sierść zwierząt domowych to typowe alergie;

Wybierz odpowiednią odzież i kosmetyki dla dziecka: stosuj nawilżające, łagodne bezzapachowe produkty przeciwsłoneczne na skórę dziecka, ubieraj dziecko w przewiewne, luźne ubrania, aby skóra była sucha i chłodna.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź