Spis treści:
Stosowanie białego szumu jest bardzo popularne wśród młodych rodziców. Biały szum to bezcenne narzędzie, jeśli chodzi o wyciszenie niemowlaka i zapewnienie mu spokojnego snu. Czym właściwie jest? Jakie są korzyści ze stosowania go w domu? Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wykorzystanie go? Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka?
Biały szum – co to takiego
Biały szum to nic innego jak cichy, rytmiczny dźwięk wytwarzany przez dowolne urządzenie, który służy zazwyczaj rodzicom do uspokojenia małych dzieci. Choć jak pokazują badania i doświadczenie, z jego właściwości korzystają także dorośli. W przypadku niemowlaków stosuje się go po to, by stworzyć warunki do odpoczynku podobne jak w brzuchu matki. A wszystko dlatego, że w czasie trwania ciąży dźwięki, które dochodzą do dziecka, są przytłumione, niewyraźne.
Biały szum – jak można go wytworzyć
Dawniej biały szum pozyskiwano przy pomocy odkurzacza lub włączonej suszarki do włosów i pozostawieniu jej w pobliżu łóżeczka, w którym spało dziecko. Dziś rodzice korzystają z dedykowanych aplikacji w swoich nowoczesnych telefonach, które mają wgrane konkretne dźwięki lub specjalnych urządzeń/generatorów. Oczywiście biały szum może wytwarzać z powodzeniem także otoczenie, choć w tym przypadku rodzic nie ma nad tym żadnej kontroli. Może to być rytmiczny deszcz stukający o dach lub okna, odgłosy jadącego samochodu, wiatr, śpiew ptaków, wentylator, szum płynącej lub lejącej się wody itd.
Biały szum – jakie daje korzyści
Co do tego, że biały szum niesie za sobą szereg korzyści, nie ma wątpliwości. Udowadniają to przeprowadzone dotąd niezależne badania. Oto dlaczego warto stosować w domu biały szum:
- zwalnia tętno u niemowlaków,
- pozwala wyciszyć się dzieciom przed zapadnięciem w sen,
- daje możliwość relaksu zarówno dzieciom, jak i dorosłym,
- zmniejsza stres,
- niemowlętom może dawać poczucie bezpieczeństwa,
- dzięki niemu można poprawić koncentrację,
- ma pozytywny wpływ na kontakty międzyludzkie,
- poprawia jakość pracy dzięki tłumieniu hałasu,
- stymuluje pracę mózgu nawet we śnie,
- tuszuje szumy w uszach, które mogą denerwować,
- u dorosłych ma działanie kojące w przypadku bólu głowy.
Biały szum – zasady korzystania
Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które sprawią, że biały szum spełni swoją funkcję w bezpieczny sposób. Oto, na co warto zwrócić uwagę:
- jeśli w grę wchodzi urządzenie, które wytwarza biały szum, nie może być położone w łóżeczku, tuż przy główce dziecka. Należy zachować bezpieczną odległość;
- urządzenie czy telefon nie powinno wytwarzać dźwięku głośniejszego niż 50 decybeli;
- rekomenduje się stosowanie białego szumu od okresu niemowlęcego do 5 roku życia;
- dźwięk wytwarzany przez wybrane urządzenie powinien być jak najbardziej naturalny, spokojny i jednostajny;
- biały szum należy stosować tylko w momencie, gdy dziecko wypoczywa lub szykuje się do snu.
Biały szum – czy jest bezpieczny?
W głowach rodziców słusznie pojawia się pytanie, czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka i jego uszu, skoro dopiero co pojawiło się na świecie. Faktem jest, że nieodpowiednie stosowanie tego rozwiązania może spowodować więcej szkody niż pożytku. Ale są to sytuacje skrajne. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności wykorzystania białego szumu u siebie warto skonsultować temat z lekarzem prowadzącym dziecko.
Kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa są dwie rzeczy: głośność dźwięku/szumu wydobywającego się z urządzenia i odległość urządzenia od główki dziecka.
Biały szum – o tym warto pamiętać
Jak każda metoda, tak i biały szum ma swoje wady i zalety. Jeśli tylko będzie stosowany w bezpieczny i przemyślany sposób, spełni swoje główne zadanie, jakim jest wyciszenie malucha. Trzeba jednak pamiętać, że efekty działania są różne w przypadku każdego dziecka. Na jedno może działać bardziej, na drugie mniej. Wszystko jest kwestią indywidualnych predyspozycji.