Bajki dla niemowląt - buduj maluchowi pierwsze wspomnienia z dzieciństwa / istock Bajki dla niemowląt - buduj maluchowi pierwsze wspomnienia z dzieciństwa / istock

Bajki dla niemowląt – buduj maluchowi pierwsze wspomnienia z dzieciństwa

Dzieci uwielbiają bajki, bo dzięki nim ich świat staje się bardziej kolorowy i urozmaicony. Czytanie dzieciom w ogromnym stopniu wpływa na ich rozwój emocjonalny i intelektualny, uczy wrażliwości, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Książki rozwijają nas zresztą w każdym wieku. Na co zwrócić uwagę, wybierając bajki dla niemowlaka?

Spis treści:

Bajki do czytania dla niemowląt

Czytanie bajek niemowlakowi kształtuje jego wrażliwość, wpływa na osobowość i pobudza rozwój. Sprzyja poznawaniu świata i rozbudza wyobraźnię. Morały zawarte w bajkach pozwalają zrozumieć konsekwencje działania, uczą odpowiednich zachowań. Maluch śledzi fabułę, wciela się w rolę głównego bohatera, przeżywa różne przygody, odczuwa emocje i oswaja się z tymi negatywnymi – smutkiem czy gniewem. 

Czytanie sprzyja szybszemu rozwojowi mowy i poszerza zasób słownictwa. Trenuje umiejętność wyciągania wniosków, analizy tekstu i kreatywnego postrzegania rzeczywistości. Bajki przenoszą dziecko w inny świat, do krainy fantazji.

Czy warto czytać dziecku? Bez wątpienia tak, jednak wybierając książeczki, należy wziąć pod uwagę ich przedział wiekowy. Bajki do czytania dla niemowląt powinny być krótkie, a treść napisana możliwie jak najprostszym językiem. Zdaniem pedagogów przygodę z czytaniem dziecku można rozpocząć już od pierwszych dni życia maluszka. Bajki dla noworodków umożliwiają kształtowanie ich osobowości i poznawanie nowych emocji.

Bajki-zasypianki dla niemowląt

Bardzo ważne jest czytanie dziecku nie tylko w ciągu dnia, ale także przed snem. Sen przeniknięty jest odczuciami i emocjami, a od ich jakości zależy jakość snu. Maluch, który kładzie się do łóżka pobudzony i zdenerwowany, będzie miał problemy ze snem. Niemowlę, po pełnym dniu wrażeń i dużej ilości bodźców zewnętrznych, potrzebuje wyciszenia i uspokojenia. Wieczorne czytanie zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i będzie sygnałem, że zbliża się pora pójścia do łóżka. To czas relaksu i bliskości z rodzicem, wzmocnienie więzi. Warto wybierać bajki wartościowe, z przekazem, jednak równie dobrze można wykorzystać opowieści z własnego dzieciństwa.

Bajki dla niemowląt – do słuchania

Rodzice czasami potrzebują wytchnienia. Oczywiście najprościej włączyć wtedy bajkę w telewizji, ale nie jest to sposób spędzania czasu, który przynosi jakiekolwiek korzyści. 

Z pomocą nadchodzą audiobooki, czyli bajki dla niemowląt do słuchania. Audiobooki, podobnie jak tradycyjne książki, przekazują najmłodszym wiedzę o świecie, zachęcają do słuchania, pobudzają wyobraźnię, uczą uwagi i koncentracji. Ponadto obcowanie z głosem i sposobem wymowy zawodowego aktora, który ma zdecydowanie większe doświadczenie w interpretacji tekstu, niesie za sobą same korzyści. Aktor wie, jak przekazać emocje i potrafi podkreślić różnorodność postaci. 

Choć audiobooki są świetną alternatywą dla tradycyjnych książek, to nie zastąpią czasu spędzonego z rodzicem. Wybór audioksiążek jest ogromny, można kupować je pojedynczo lub całymi seriami.

Bajki dla niemowląt – do oglądania

Choć oglądanie bajek w telewizji jest jedną z ulubionych czynności maluchów, nie niesie za sobą zbyt wielu korzyści. Zdaniem psychologów zajmujących się rozwojem małych dzieci, maluchy nie powinny oglądać telewizji do ukończenia drugiego roku życia, a i potem czas spędzony przed telewizorem powinien być bardzo ograniczony. 

Dzieci, które oglądają dużo telewizji wolniej się rozwijają, później zaczynają mówić, a ich zasób słów jest mniejszy. Migające obrazy „atakują układ nerwowy” i sprawiają, że maluch staje się nadpobudliwy, rozdrażniony i nerwowy.  

Jeśli rodzic musi zrobić coś niecierpiącego zwłoki i sporadycznie włączy niemowlakowi bajkę na pięć minut, nic złego się nie stanie. Bajka dla niemowlaka musi być dostosowana do jego przedziału wiekowego. Rodzic powinien mieć nad nią pełną kontrolę, bowiem może się zdarzyć, że w bajkach znajdą się treści nieodpowiednie dla maluchów. Alternatywą dla kreskówek są piosenki dedykowane najmłodszym. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź