Spis treści:
Uczulenie u noworodka
Reakcja alergiczna jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na substancję alergizującą. Polega ona na produkcji przez komórki układu odpornościowego swoistych przeciwciał, które po kontakcie z alergenem rozpoznają go. To prowadzi do uwolnienia rozmaitych substancji, które są mediatorami stanu zapalnego. Alergen bowiem jest uważany przez organizm za wroga i zwalczany. W związku z tym organizm reaguje wysypką najczęściej usytuowaną na twarzy, w zgięciach łokci oraz kolan.
Można rozróżnić kilka rodzajów alergii, na które może cierpieć noworodek:
- alergia pokarmowa,
- alergia kontaktowa.
Profilaktyka alergii
Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, zatem mogą ją podrażnić nawet niegroźne czynniki, np. pozostałości na ubrankach po proszku do prania lub substancje zapachowe, które posiadają chusteczki nawilżające. Najczęściej uczulenie występuje po kontakcie z substancjami takimi jak metale, lateks, guma, detergenty. Warto zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach występują objawy. Być może wskaże nam to przyczynę alergii. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry, które znacznie złagodzą dolegliwości.
Natomiast przy alergii pokarmowej noworodki karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostać receptę na specjalną mieszkankę, która nie będzie w sobie zawierała szkodliwych alergenów. W przypadku karmienia piersią, należy najczęściej zmodyfikować dietę matki. W ten sposób można sprawdzić, co wywołuje uczulenie.
Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są:
- białko mleka krowiego,
- białko jaja kurzego,
- zboża,
- czekolada,
- pomidory,
- orzechy,
- ryby,
- soja,
- owoce morza.
Jakie są objawy alergii u noworodka?
Objawy alergii kontaktowej najczęściej pojawiają się na brzuchu oraz na buzi noworodka. Na skórze może pojawić się:
- swędząca pokrzywka,
- zaczerwienienie,
- nadmierne łuszczenie się skóry.
Przy niekontrolowanym drapaniu może także dojść do zakażenia skóry o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym.
Natomiast alergia pokarmowa u noworodka objawia się:
- atopowymi zmianami pod kolanami i w zgięciach łokci,
- pokrzywką,
- „lakierowanymi” policzkami,
- wymiotami,
- wzdęciami,
- kolką,
- brakiem apetytu,
- zaparciami,
- nieprzyjemnym zapachem z ust,
- nieprawidłowym przyrostem masy.
Ponadto po wystąpieniu któregoś z powyższych objawów dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, a także gorzej śpi.
Czy alergia jest dziedziczna?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choroby alergiczne nie są chorobami genetycznymi, ale można dziedziczyć po rodzicach skłonność do alergii. Jeśli jeden rodzic jest alergikiem, dziecko ma 40 proc. szans rozwoju alergii. Natomiast jeśli alergia została stwierdzona u obojga rodziców, istnieje 60 proc. szans, że rozwinie się ona także u dziecka. Nie zawsze jednak u wszystkich dzieci dochodzi do alergii. Ważne, by pamiętać, że alergia rozwija się na skutek jednoczesnego wpływu czynników środowiskowych i podłoża genetycznego.