1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka” 1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka” / iStock

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Spis treści:

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Ministerstwo Zdrowia zachęca, żeby karmić mlekiem matki. A doradczyni laktacyjna i pediatra, Agnieszka Browarska, podkreśla: „Prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka”.

Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dzień ten rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który został ustanowiony w 1990 roku przez UNICEF.

Głównym założeniem tej inicjatywy jest promowanie karmienia piersią jako najlepszej i najbardziej naturalnej metody dostarczenia niezbędnych składników na początkowym etapie życia dziecka. Jej celem jest również zachęcanie do karmienia wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Korzyści płynące z karmienia piersią

W Światowy Dzień Karmienia Piersią do karmienia mlekiem matki zachęca Ministerstwo Zdrowia.

"To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory" - pisze MZ na Twitterze.

Temat rozwija Główny Inspektorat Sanitarny, który na grafice przygotowanej wspólnie z MZ wylicza, jakie korzyści płyną z karmienia piersią. Podkreśla, że ma ono ogromne znaczenie dla niemowlęcia: zmniejsza wystąpienie wielu chorób, infekcji, alergii oraz wzmacnia odporność organizmu.

Korzyści dla mamy to, jak podaje GIS, między innymi:

 • nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem,
 • łagodniejszy przebieg połogu,
 • szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży,
 • mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Długofalowe korzyści zdrowotne to:

 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika,
 • ochrona przed zachorowaniem na osteoporozę,
 • mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.

Karmienie piersią okiem lekarza

"Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować!" - cytuje słowa Janusza Korczaka doradczyni laktacyjna i pediatra w trakcie specjalizacji Agnieszka Browarska.

Jak podkreśla, zamiast jedynie mówienia o korzyściach płynących z karmienia piersią, warto zacząć mówić też o ryzyku związanym z podawania dzieciom mleka modyfikowanego.

"Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt leczniczy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka" - tłumaczy lekarka.

Zaznacza, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem, pod wpływem reklam i przekazów marketingowych, zapominamy. A w tych często, niesłusznie, przedstawiane są jako "panaceum na wszelkie zło".

"Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona. I właśnie w tym miejscu pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością" - podkreśla pediatra.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź