Biały nalot na języku u dziecka – jak się go pozbyć?
Spis treści:
Skąd się bierze biały nalot na języku?
Biały nalot na języku u dziecka może mieć różne przyczyny. Jeśli nie towarzyszą mu żadne objawy towarzyszące, zazwyczaj stanowi on następstwo niedostatecznej higieny jamy ustnej. Zwykle uczymy dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby, zapominając przy tym, jak bardzo istotne jest także czyszczenie języka, na którym również gromadzą się bakterie. W takiej sytuacji problem białego nalotu na języku u dziecka można łatwo rozwiązać – wystarczy wyrobić u malucha nawyk codziennego mycia języka, np. za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego celu szczoteczki.
Jeśli zaobserwujemy biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, może to również świadczyć o niewłaściwej higienie jamy ustnej, chociaż wcale nie musi. Niekiedy takie objawy sugerują zakażenie grzybicze jamy ustnej, czyli na kandydozę. W takiej sytuacji biały nalot na języku jest gęsty i przypomina serek twarogowy bądź ścięte mleko. Oprócz tego kandydozie towarzyszy ból o różnym natężeniu oraz utrata apetytu. W przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego jamy ustnej u dziecka w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pediatry.
Biały nalot na języku u dziecka może również towarzyszyć anemii, chorobom żołądkowo-przełykowym, szkarlatynie, anginie, przyrostowi migdałków gardłowych, a także antybiotykoterapii.
Biały nalot na języku – czy boli?
Gdy białemu nalotowi na języku u dziecka towarzyszą dolegliwości bólowe, to jest to przesłanką do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Ból języka może świadczyć o stanie zapalnym (w tym m.in. wspomnianej wyżej kandydozie). Tego typu objawy niekiedy pojawiają się również przy anemii – niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza. Gdy biały nalot na języku pojawia się wraz z rozległym bólem jamy ustnej i gardła, a także podwyższoną temperaturą ciała i brakiem apetytu, to może to sugerować anginę, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków. Dolegliwości bólowe pojawiają się również przy grzybicy jamy ustnej (kandydozie) i zwykle charakteryzują się one łagodną lub umiarkowaną intensywnością.
Warto podkreślić, że biały nalot na języku u dziecka, będący następstwem niedostatecznej higieny jamy ustnej, nie powoduje dolegliwości bólowych. Jeśli takie się jednak pojawią, to objaw alarmujący, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza pediatry.
O czym może świadczyć biały nalot na języku u dziecka?
Biały nalot na języku może pojawić się u dziecka w różnym wieku – począwszy od niemowlęcego, przez przedszkolny, aż po nastoletni i dorosły. Nie jest on groźną dolegliwością samą w sobie, jednakże towarzyszące mu objawy mogą sugerować poważną przyczynę jego występowania. Biały nalot na języku u dziecka może być związany z:
- anemią, która objawia się m.in. bladością skóry i błon śluzowych, szybką męczliwością, zawrotami i bólami głowy, a także problemami z koncentracją,
- szkarlatyną – zwłaszcza w początkowej fazie jej rozwoju, gdyż wraz z postępem choroby kolor języka zmienia się na malinowy,
- zakażenie grzybiczym jamy ustnej (kandydozę), której niekiedy towarzyszy ból języka i brak apetytu,
- antybiotykoterapią, która – zwłaszcza jeśli jest długotrwała – może skutkować rozwojem grzybicy jamy ustnej, a tym samym pojawieniem się białego nalotu na języku i nieprzyjemnego zapachu z ust,
- anginą – w takim przypadku pojawia się biały nalot na języku, ból gardła, podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, kaszel, a także bóle mięśniowo-stawowe.
Biały nalot na języku u dziecka – jak się go pozbyć?
Jeśli chcemy pozbyć się białego nalotu na języku u swojego dziecka, to w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od rozpoznania jego przyczyny. Jeśli nie towarzyszą mu żadne symptomy (ewentualnie za wyjątkiem nieprzyjemnego zapachu z ust), a dziecko ma normalny apetyt, nie gorączkuje i nie uskarża się na dolegliwości bólowe, to możemy domniemywać, że jest on spowodowany nieodpowiednią higieną jamy ustnej. W takiej sytuacji należy podjąć naukę regularnego mycia zębów, przestrzeni zębowej oraz jamy ustnej. Pomocne w tym będą odpowiednie akcesoria, w tym m.in. wyprofilowania szczoteczka do zębów oraz specjalna szczoteczka do języka. Dodatkowo starsze dzieci należy nauczyć również nitkowania zębów.
W przypadku podejrzenia poważniejszych przyczyn białego nalotu na języku u dziecka należy udać się do lekarza pediatrii, który po rozpoznaniu podłoża tej dolegliwości, będzie mógł wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. W przypadku grzybicy jamy ustnej stosuje się leki i płukanki przeciwgrzybiczne, natomiast przy szkarlatynie i anginie (o podłożu bakteryjnym) konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Z kolei anemia wymaga kompleksowego leczenia (m.in. wdrożenia odpowiedniej diety oraz stosowania preparatów z żelazem).
Źródła:
- Zdrojewicz Z., Majewski J., Pająk J., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna, nr 20, 2017.
- Kociszewska-Najman B., Skibińska J., Gnida T., et.al., Pleśniawki i afty jamy ustnej u niemowląt – rozpoznanie i leczenie, Postępy Neonatologii, nr 2, 2018.
- Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości „Onkologia w Praktyce Klinicznej” nr 3, 2006.