Jak często trzeba zmieniać noworodkowi mleko?
Spis treści:
Karmienie butelką
Karmienie butelką stosuje się u dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione naturalnie. Specjalne mieszanki podaje się m.in. noworodkom o niskiej masie urodzeniowej, potrzebującym w pierwszych tygodniach życia więcej kalorii, białek, witamin i minerałów, niż mogłyby otrzymać jedząc mleko matki. Preparaty zastępcze stosowane są u dzieci z galaktozemią oraz wrodzonym niedoborem laktazy. Z mleka kobiecego nie mogą też korzystać niemowlęta z alergią na białka mleka krowiego.
Dzienną liczbę oraz wielkość porcji mleka modyfikowanego określa poniższy schemat żywieniowy:
- pierwszy miesiąc życia – 7 x 110 ml,
- od drugiego do czwartego miesiąca życia – 6 x 120-140 ml,
- piąty i szósty miesiąc życia – 5 x 150-160 ml,
- siódmy i ósmy miesiąc życia – 5 x 170-180 ml,
- od dziewiątego do dwunastego miesiąc życia – 4-5 x 190-220 ml.
Choć karmienie butelką wydaje się prostsze niż karmienie piersią, trzeba się do niego odpowiednio przygotować, zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Przed przygotowaniem mleka butelkę należy dobrze wymyć oraz wysterylizować. Do każdego posiłku mieszanka powinna być przygotowywana na świeżo i podana tuż po jej sporządzeniu. Zostawianie mleka na później grozi rozwojem patogennych drobnoustrojów. W czasie spaceru dobrze jest zaopatrzyć się w termos z gorącą wodą, aby w razie potrzeby można było przygotować mleko w drodze.
Rodzice powinni zadbać o odpowiednią pozycję dziecka w czasie karmienia. Niemowlę można wziąć na kolana, główkę ułożyć w zgięciu łokcia lub podtrzymywać dłonią, pupa powinna być oparta o wewnętrzną stronę uda opiekuna. Pod żadnym pozorem nie należy kłaść dziecka na leżąco, ponieważ pokarm będzie się ulewał, a niemowlę może się zakrztusić. W czasie karmienia smoczek powinien być całkowicie wypełniony mlekiem, przez co dziecko nie będzie połykać powietrza.
Kiedy trzeba zmienić mleko na następne?
Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecku podaje się mleko początkowe oznaczone cyfrą jeden. Mleko następne wprowadza się od siódmego miesiąca życia. Opakowania z mlekiem następnym można poznać po umieszczonej na opakowaniu cyfrze dwa. Jak często należy zmieniać mleko w kolejnych latach? Mleka dla dzieci po pierwszym roku życia to tzw. mleka typu Junior. Dziecku pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia podaje się mleko Junior 3, a po drugim roku życia – Junior 4. Potem można stosować mleko Junior 5.
Jak wprowadzać nowe mleko?
Podczas zmiany mleka początkowego na następne, nową mieszankę najlepiej wprowadzać stopniowo. Obydwa typy mlek można ze sobą mieszać zachowując odpowiednie proporcje podczas sporządzania roztworu. Przykładowo, jeśli do przygotowania porcji pokarmu trzeba użyć pięciu miarek proszku, do czterech miarek mleka “1” można dodać jedną miarkę mleka “2”. W kolejnych dniach proporcje te należy zwiększać na rzecz mleka następnego. Jest to tzw. metoda “miarka za miarkę”. Inny sposób wprowadzania nowego mleka nazywany jest metodą “porcja za porcje”. Na początku podaje się dziecku tylko jeden posiłek z mlekiem następnym, po kilku dniach dwa, a w kolejnych dnia zastępuje pozostałe porcje mleka.
Dlaczego po zmianie mleka dziecko boli brzuch?
Zdarza się, że po zmianie mleka dziecko zaczyna boleć brzuch. Zjawisko to jest spowodowane nowym składem mieszanki (a szczególnie wyższą zawartością żelaza), z którym układ trawienny malucha nieco gorzej sobie radzi. Jednak bez obaw, bóle brzucha, zaparcia, gazy czy ulewania są zazwyczaj przejściowe i mijają po około jednym lub dwóch tygodniach. Jeśli jednak rodzic zauważy niepokojące objawy, np. w stolcu pojawi się krew, powinien udać się z dzieckiem do pediatry.
Warto wiedzieć, że częsta zmiana mleka modyfikowanego lub następnego, bez konkretnej przyczyny u niemowlaka nie są korzystne. Choć każdy producent jest zobowiązany do umieszczenia w preparacie określonej ilości składników odżywczych, mleka mogą się między sobą różnić dodatkami. Zastosowanie innego mleka jest uzasadnione, jeśli u dziecka występują takie objawy, jak: kolki, wymioty, biegunki, zaparcia czy płacz po posiłku. Wprowadzenie nowego mleka zawsze warto konsultować z lekarzem.
Dlaczego mleko trzeba wymienić?
W czasie laktacji skład mleka kobiecego zmienia się, ponieważ dziecko rośnie i potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Z tego względu mleka modyfikowane również dopasowuje się do wieku dziecka. Im starszy maluch, tym większe są jego potrzeby żywieniowe.
Mleko początkowe zawiera stosunkowo mało żelaza, ponieważ w pierwszych miesiącach życia noworodek posiada zapasy tego pierwiastka zgromadzone w czasie życia płodowego. Mleko następne wzbogaca się w większą ilość żelaza w celu prewencji niedokrwistości. Rozszerzając dietę niemowlęcia po 6 miesiącu życia, dziecku należy podawać pokarmy uzupełniające bogate w żelazo, takie jak produkty mięsne, jaja oraz ryby. Zmiana mleka jest także potrzebna z powodu wzrostu zapotrzebowania dziecka na białko i węglowodany. Proteiny potrzebne są do budowy kości i tkanek, a węglowodany stanowią podstawowe źródło energii.
Źródła:
- Szajewska H, Socha P i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, STANDARDY MEDYCZNE /PEDIATRIA 2014 T. 11;321-338
- “Żywienie sztuczne niemowląt”, online: http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/%C5%BBywienie%20sztuczne%20niemowl%C4%85t.pdf
- Andrea Horvath i wsp., “Poradnik żywienia niemowląt Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin”, Medycyna Praktyczna, 2020.